Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Petici k hazardu už v Litoměřicích nelze doplnit, v Ústí to stihli

  • 0
Cesta k referendu o zákazu hazardu v Litoměřicích se zkomplikovala. Právní odbor města rozhodl, že způsob, jakým radnice poslala připomínky organizátorům petice za vypsání referenda, byl správný. Ti přitom spoléhali na to, že jim úředníci výzvu doručili špatně a návrh proto platí.

Výzvu k doplnění návrhu na uspořádání referenda město poslalo poštou, avšak zmocněnec přípravného výboru Petr Panaš očekával doručení do datové schránky.

„Dokument byl datovou schránkou nedoručitelný, protože šlo o originální petiční archy určené k doplnění,“ zdůvodnil místostarosta Karel Krejza z ODS, proč město přistoupilo k zaslání poštou.

Kvůli nutnému doplnění proto podle něj není návrh na uspořádání referenda bez chyby, a tak ho radnice nebude předkládat litoměřickému zastupitelstvu k projednání.

„To však neznamená, že referendum nebude. Zastupitelé ho mohou vyhlásit z jiného popudu, ale takto závažné rozhodnutí by měla řešit spíše až nová reprezentace města vzešlá z říjnových voleb," soudí Krejza.

Petiční archy nebylo nutné posílat, říká organizátor

Petr Panaš pochybuje, že město muselo spolu s výzvou k doplnění posílat i petiční archy. Celkem šlo o 134 stran.

"Připadá mi to jako účelový argument, aby nemuseli použít datovou schránku. Stačil by přeci dopis s výčtem toho, co je potřeba doplnit," podotýká Panaš.

Petiční výbor chtěl referendum vypsat spolu s říjnovými komunálními volbami. "Počkám na písemné vyjádření radnice a pak zvážím další kroky," dodává Panaš.

Ústecká iniciativa už vyškrtané podpisy doplnila

Problémy mají organizátoři peticí za referenda o hazardu i v dalších severočeských městech. V Ústí nad Labem magistrát uznal ze 7 690 odevzdaných podpisů jen 5 479. Iniciativa Ústí bez hazardu proto v pondělí dodala dalších 2 000 podpisů a čeká, jestli je město opět vyškrtá.

"Nyní je míček na straně magistrátu. Věřím, že druhé proškrtávání pro nás nedopadne tak katastrofálně, jako to první, kdy v koši skončil podpis téměř každého třetího Ústečana, což představovalo přední příčku ze všech protihazardních iniciativ v zemi," poznamenal hlavní představitel iniciativy Václav Pištora.

Aby zastupitelstvo referendum vyhlásilo, je v Ústí nad Labem potřeba 7 500 podpisů oprávněných voličů.

V Chomutově tamní iniciativa Nechceme žít v Palermu odevzdala 4 100 podpisů, magistrát jich ale vyškrtl bezmála 900. Iniciativa se obrátila na soud.

,