Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí už má dost podpisů na referendum o hazardu, Chomutov se o ně soudí

  11:09aktualizováno  11:09
Ústí nad Labem má namířeno k referendu o plošném zákazu hazardu. Iniciativě Ústí BEZ hazardu se podařilo shromáždit dostatečný počet podpisů, který je nutný pro vyvolání referenda. Pokračuje ale dál, aby nedopadla jako v Chomutově, kde radnice petici proškrtala a prohlásila za neplatnou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Iniciativa dosbírala 7 500 podpisů. Právě tento počet představuje 10 procent z oprávněných voličů v Ústí nad Labem, tak jak stanovuje zákon. Sbírat ale budeme do 15. července, kdy dáme všechny podpisové listiny na podatelnu magistrátu," podotkl Václav Pištora, který je hlavní postavou ústecké iniciativy.

Iniciativa chce dosáhnout devíti tisíc podpisů, aby měla dostatečnou rezervu, až bude magistrát podpisy ověřovat. Pokud bude počet podpisů dostatečný i po jejich ověření, radnice bude muset referendum vyhlásit.

Radnice zatím chystá vlastní vyhlášku o úplném zákazu hazardu. "Postupně by vypršela platnost jednotlivých licencí schválených ministerstvem financí a další by nebyly povolovány," přiblížil už dříve radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Pištora ale od snahy vyvolat referendum ustoupit nehodlá. "Na schválení vyhlášky se nedá spoléhat," tvrdí.

Návrh vyhlášky narazil v obvodech

Návrh vyhlášky totiž narazil v ústeckých obvodech. Ze čtyř ho podpořily jen Neštěmice. Obvody mají sice pouze poradní hlasy, ale jejich postoj může odrážet názor městských zastupitelů.

"Nevidíme důvod k naléhavému obecnému zájmu na plošném zákazu hazardu," řekl například starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík z ODS. Lepší je podle něj dohled nad fungujícími hernami.

Tvrdík současně poznamenal, že návrh vyhlášky neřeší, jak město po zákazu hazardu nahradí výpadek příjmů od heren. Výnos pro město je zhruba 50 milionů korun, které se rozdělují i mezi obvody.

Starostka Neštěmic Miloslava Válková ze Strany zdraví, sportu, prosperity je naopak přesvědčená, že výpadek z výnosu lze pokrýt úsporami v rozpočtu města.

"U nás je velké množství heren a vzhledem k sociální skladbě obyvatel našeho obvodu představují riziko spojené s trestnou činnosti," zdůvodnila, proč návrh vyhlášky podporuje.

Chomutov petici proškrtal, nyní ji ověřuje soud

V Chomutově se vyhlášení referenda o zákazu hazardu dostalo až k soudu. Tamní iniciativa Nechceme žít v Palermu nesouhlasí s tím, že město z její petice vyřadilo osm stovek podpisů. Magistrát měl navíc výhrady k tomu, že návrh dostatečně jasně neříká, jak by se referendum hradilo.

"Na radnici jsme doručili návrh doplněný o kapitolu městského rozpočtu, z které by mohly být náklady na referendum hrazeny," řekla zmocněnkyně přípravného výboru referenda Tereza Zemanová.

Iniciativě vadí, že město nezdůvodnilo, proč podpisy vyřadilo. Iniciativa nyní čeká, jestli uspěje s žalobou u krajského soudu.

"Byli jsme soudem vyzváni, abychom doplnili naše argumenty. To jsme udělali, nyní čekáme na rozhodnutí," řekl ke sporu primátor Chomutova Jan Mareš z ČSSD.

V Kadani začne vyhláška platit už příští týden

Zákaz heren naopak začne už příští týden platit v Kadani. Zastupitelé příslušnou vyhlášku schválili na konci června. Nové herny vznikat nebudou a stávajících 38 se bude postupně zavírat, jak jim skončí licence.

"Město přijde tímto v příjmech zhruba o 10 až 13 milionů korun ročně. Ale s ohledem na škody, které s sebou nese gamblerství v rodinách, je tato ztráta nesrovnatelná. Město rozhodně nebude ohroženo ve svém rozvoji, naopak přispěje pozitivně ke svému dobrému jménu jako turisticky zajímavá a klidná destinace," zdůvodnil starosta Jiří Kulhánek z ODS.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz