Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí už má dost podpisů na referendum o hazardu, Chomutov se o ně soudí

  11:09aktualizováno  11:09
Ústí nad Labem má namířeno k referendu o plošném zákazu hazardu. Iniciativě Ústí BEZ hazardu se podařilo shromáždit dostatečný počet podpisů, který je nutný pro vyvolání referenda. Pokračuje ale dál, aby nedopadla jako v Chomutově, kde radnice petici proškrtala a prohlásila za neplatnou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Iniciativa dosbírala 7 500 podpisů. Právě tento počet představuje 10 procent z oprávněných voličů v Ústí nad Labem, tak jak stanovuje zákon. Sbírat ale budeme do 15. července, kdy dáme všechny podpisové listiny na podatelnu magistrátu," podotkl Václav Pištora, který je hlavní postavou ústecké iniciativy.

Iniciativa chce dosáhnout devíti tisíc podpisů, aby měla dostatečnou rezervu, až bude magistrát podpisy ověřovat. Pokud bude počet podpisů dostatečný i po jejich ověření, radnice bude muset referendum vyhlásit.

Radnice zatím chystá vlastní vyhlášku o úplném zákazu hazardu. "Postupně by vypršela platnost jednotlivých licencí schválených ministerstvem financí a další by nebyly povolovány," přiblížil už dříve radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Pištora ale od snahy vyvolat referendum ustoupit nehodlá. "Na schválení vyhlášky se nedá spoléhat," tvrdí.

Návrh vyhlášky narazil v obvodech

Návrh vyhlášky totiž narazil v ústeckých obvodech. Ze čtyř ho podpořily jen Neštěmice. Obvody mají sice pouze poradní hlasy, ale jejich postoj může odrážet názor městských zastupitelů.

"Nevidíme důvod k naléhavému obecnému zájmu na plošném zákazu hazardu," řekl například starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík z ODS. Lepší je podle něj dohled nad fungujícími hernami.

Tvrdík současně poznamenal, že návrh vyhlášky neřeší, jak město po zákazu hazardu nahradí výpadek příjmů od heren. Výnos pro město je zhruba 50 milionů korun, které se rozdělují i mezi obvody.

Starostka Neštěmic Miloslava Válková ze Strany zdraví, sportu, prosperity je naopak přesvědčená, že výpadek z výnosu lze pokrýt úsporami v rozpočtu města.

"U nás je velké množství heren a vzhledem k sociální skladbě obyvatel našeho obvodu představují riziko spojené s trestnou činnosti," zdůvodnila, proč návrh vyhlášky podporuje.

Chomutov petici proškrtal, nyní ji ověřuje soud

V Chomutově se vyhlášení referenda o zákazu hazardu dostalo až k soudu. Tamní iniciativa Nechceme žít v Palermu nesouhlasí s tím, že město z její petice vyřadilo osm stovek podpisů. Magistrát měl navíc výhrady k tomu, že návrh dostatečně jasně neříká, jak by se referendum hradilo.

"Na radnici jsme doručili návrh doplněný o kapitolu městského rozpočtu, z které by mohly být náklady na referendum hrazeny," řekla zmocněnkyně přípravného výboru referenda Tereza Zemanová.

Iniciativě vadí, že město nezdůvodnilo, proč podpisy vyřadilo. Iniciativa nyní čeká, jestli uspěje s žalobou u krajského soudu.

"Byli jsme soudem vyzváni, abychom doplnili naše argumenty. To jsme udělali, nyní čekáme na rozhodnutí," řekl ke sporu primátor Chomutova Jan Mareš z ČSSD.

V Kadani začne vyhláška platit už příští týden

Zákaz heren naopak začne už příští týden platit v Kadani. Zastupitelé příslušnou vyhlášku schválili na konci června. Nové herny vznikat nebudou a stávajících 38 se bude postupně zavírat, jak jim skončí licence.

"Město přijde tímto v příjmech zhruba o 10 až 13 milionů korun ročně. Ale s ohledem na škody, které s sebou nese gamblerství v rodinách, je tato ztráta nesrovnatelná. Město rozhodně nebude ohroženo ve svém rozvoji, naopak přispěje pozitivně ke svému dobrému jménu jako turisticky zajímavá a klidná destinace," zdůvodnil starosta Jiří Kulhánek z ODS.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz