Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tisíce lidí v Mostě podepsaly petici, aby kraj převedl nemocnici městu

  13:21aktualizováno  13:21
Sdružení Mostečané Mostu předalo ústeckému krajskému úřadu petici, která požaduje převedení mostecké nemocnice ze společností Krajská zdravotní pod město. Petici podepsalo téměř sedm tisíc lidí. Kraj, jako jediný akcionář společnosti, požadavek projedná, ale podle všeho ho zamítne.

Mostecká nemocnice je jednou z pěti, které na severu Čech spravuje společnost Krajská zdravotní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„V tuto chvíli nevidím důvod, proč bychom měli fungující společnost, která zabezpečuje zdravotnickou péči ve velké části kraje, dělit a odtrhávat jednu z nemocnic holdingu,“ poznamenal hejtman Oldřich Bubeníček.

Nemocnice v Mostě

Mostecká nemocnice je součástí Krajské zdravotní od září roku 2007, kdy celá společnost vznikla spojením pěti největších špitálů - v Ústí nad Labem, Chomutově, Mostě, Teplicích a Děčíně.

Mostecké zdravotnické zařízení mělo nadregionální charakter už v 50. letech. V roce 1975 se otevřel nový areál, kde se sdružovaly nemocnice do té doby roztroušené po celém okrese.

V současnosti slouží mostecká nemocnice nejen lidem z města a okresu, ale pro některé odbornosti, jako je psychiatrie nebo krční, oční či kožní oddělení, je spádová pro celou jihozápadní část Ústeckého kraje.

Převzetí nemocnice do správy města se v Mostě stalo jedním z předvolebních témat. Sdružení Mostečané Mostu (SMM), které myšlenku prosazuje, kvůli tomu sbíralo podpisy dva a půl měsíce na různých místech města. Nakonec jich získalo 6 893, což organizátoři označili za velký úspěch a podporu.

„Tak velký zájem vedení SMM ani nečekalo. Je potvrzením toho, že Mostečané považují stav v nemocnici za velmi špatný a požadují nápravu. Zlepšení očekávají od zásadního kroku - převedení řízení nemocnice z Krajské zdravotní na statutární město Most,“ uvedl mluvčí sdružení Petr Prokeš.

SMM ale bude po volbách v opozici a převzetí nemocnice tak nemůže aktivně prosazovat. Naopak vítěz voleb ve městě, Severočeši Most, se už prostřednictvím svého lídra Vlastimila Vozky vyjádřil, že nemocnice by měla zůstat v majetku kraje.

Krajská zdravotní nemocnici za 150 milionů modernizuje

Podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry není na chod mostecké nemocnice více stížností, než je v jiných zdravotnických zařízeních. Problémy jsou podle něj stejné v celém českém zdravotnictví a Krajská zdravotní je nezakrývá.

„Řešení ale nejsou tak jednoduchá a přímočará. Pro představu, bezmála rok a půl trvala příprava projektu probíhající ‚velké‘ rekonstrukce mostecké nemocnice. Vlastní realizace potrvá jeden rok a investice dosáhnou zhruba 150 milionů korun,“ upozornil Vondra.

Zástupci SMM ovšem i přes zahájené práce Krajské zdravotní nedůvěřují.

„To, že Krajská zdravotní konečně začala s opravami, je sice krásné, ale personální stav v nemocnici je katastrofální. Na tomto úseku je zapotřebí intenzivně pracovat a my nevěříme, že to Krajská zdravotní dokáže. Proto si stále myslíme, že by bylo daleko lepší, kdyby nemocnici řídilo město. Bohužel, voliči rozdali politické karty jinak,“ řekl sekretář sdružení František Ryba.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz