Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Vlastníci bytů jsou kvůli cizímu byznysu s chudobou na hraně bankrotu

  • 22
Obchod s chudobou ohrožuje běžné majitele bytů na severu Čech. Některá společenství vlastníků se ocitla na hraně bankrotu, protože část bytů skoupili spekulanti, kteří vydělávají na sociálně slabých, ale do fondu oprav ani za energie neplatí. Vznikla proto petice za důstojné bydlení.

„Spekulanti s realitami skupují na sídlištích volné byty a pronajímají je sociálně slabým z celé země. Kasírují vysoké nájemné, ale už nepřispívají na úhradu společných záloh na energie a do fondu oprav. Už 18 společenství je kvůli tomu ve velkých potížích,“ popisuje člen petičního výboru a předseda jednoho ze společenství v jirkovské městské části Nové Ervěnice Miroslav Roszypal.

Petice požaduje, aby stát prostřednictvím úřadů práce, který vyplácí sociální dávky, důsledně kontroloval, zda vlastník bytu hradí všechny náklady za bydlení, a ochránil tak poctivé vlastníky před neplatiči. Autoři petice chtějí docílit toho, aby v případě, že majitel bytu či dlužník neplatí, úřad posílal peníze rovnou společenstvím vlastníků. Petice už koluje v Chomutově, Jirkově, Kadani, Klášterci a Mostě.

„Každý den na petici přibývají desítky podpisů. Sbírat je budeme asi do 10. dubna,“ poznamenal Rozsypal.

V Jirkově spravují společenství vlastníků kolem tří tisíc bytů. „Z toho vlastní spekulanti zhruba třetinu. Víme přesně, o koho jde. Máme jejich jména, máme přehled, kdo kolik bytů vlastní. Bohužel jim podle současných zákonů do byznysu zasahovat nemůžeme. Hrozba bankrotů se týká Ervěnic, problémy narůstají i v dalších lokalitách a lidé tam začínají být hodně naštvaní,“ říká místostarostka Jirkova Dana Jurštaková.

Poctiví majitelé dotují neplatiče ze svého

V jednom z domů si například nájemníci kvůli dlužníkům nevyplatili přeplatky za teplo, neboť na společném účtu měli jen pět tisíc. „Splácí se úvěr za opravu domu a banka se splátkou nepočká,“ podotkl Rozsypal. Poctiví majitelé tak dotují neplatiče ze svého.

„Přistěhovali jsme se sem s manželem před šesti lety, teď zvažujeme, že se odstěhujeme. Ale kvůli zhoršující se pověsti tu cena nemovitostí klesá. Slušné lidi sem nic už neláká, nájemníci se tu rychle střídají a často dělají nepořádek. Na opravy společných prostor nepřispívají, všechno hradíme sami,“ svěřila se třiapadesátiletá Jana z Jirkova, která si kvůli problémovým sousedům nepřála zveřejnit celé jméno.

S dlužníky se potýká ale třeba i družstvo Krušnohor v Mostě, jež spravuje přes 21 tisíc bytů.

„Asi 2 600 lidí nám dluží 69 milionů. Obrovský problém je zákon o insolvenci, kdy dlužník na sebe vyhlásí bankrot, uhradí jen 30 procent z částky a zbytek se rozpočítá mezi ostatní vlastníky bytů,“ poznamenal ředitel družstva František Ryba.

Cílem petiční akce je nasbírat alespoň 10 tisíc podpisů, aby se problémem zabýval Senát. „Je třeba o těchto problémech mluvit a upozorňovat zákonodárce, že lidé jsou z této situace zoufalí,“ dodal Rozsypal.