Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastníci bytů jsou kvůli cizímu byznysu s chudobou na hraně bankrotu

  8:22aktualizováno  8:22
Obchod s chudobou ohrožuje běžné majitele bytů na severu Čech. Některá společenství vlastníků se ocitla na hraně bankrotu, protože část bytů skoupili spekulanti, kteří vydělávají na sociálně slabých, ale do fondu oprav ani za energie neplatí. Vznikla proto petice za důstojné bydlení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

„Spekulanti s realitami skupují na sídlištích volné byty a pronajímají je sociálně slabým z celé země. Kasírují vysoké nájemné, ale už nepřispívají na úhradu společných záloh na energie a do fondu oprav. Už 18 společenství je kvůli tomu ve velkých potížích,“ popisuje člen petičního výboru a předseda jednoho ze společenství v jirkovské městské části Nové Ervěnice Miroslav Roszypal.

Petice požaduje, aby stát prostřednictvím úřadů práce, který vyplácí sociální dávky, důsledně kontroloval, zda vlastník bytu hradí všechny náklady za bydlení, a ochránil tak poctivé vlastníky před neplatiči. Autoři petice chtějí docílit toho, aby v případě, že majitel bytu či dlužník neplatí, úřad posílal peníze rovnou společenstvím vlastníků. Petice už koluje v Chomutově, Jirkově, Kadani, Klášterci a Mostě.

„Každý den na petici přibývají desítky podpisů. Sbírat je budeme asi do 10. dubna,“ poznamenal Rozsypal.

V Jirkově spravují společenství vlastníků kolem tří tisíc bytů. „Z toho vlastní spekulanti zhruba třetinu. Víme přesně, o koho jde. Máme jejich jména, máme přehled, kdo kolik bytů vlastní. Bohužel jim podle současných zákonů do byznysu zasahovat nemůžeme. Hrozba bankrotů se týká Ervěnic, problémy narůstají i v dalších lokalitách a lidé tam začínají být hodně naštvaní,“ říká místostarostka Jirkova Dana Jurštaková.

Poctiví majitelé dotují neplatiče ze svého

V jednom z domů si například nájemníci kvůli dlužníkům nevyplatili přeplatky za teplo, neboť na společném účtu měli jen pět tisíc. „Splácí se úvěr za opravu domu a banka se splátkou nepočká,“ podotkl Rozsypal. Poctiví majitelé tak dotují neplatiče ze svého.

„Přistěhovali jsme se sem s manželem před šesti lety, teď zvažujeme, že se odstěhujeme. Ale kvůli zhoršující se pověsti tu cena nemovitostí klesá. Slušné lidi sem nic už neláká, nájemníci se tu rychle střídají a často dělají nepořádek. Na opravy společných prostor nepřispívají, všechno hradíme sami,“ svěřila se třiapadesátiletá Jana z Jirkova, která si kvůli problémovým sousedům nepřála zveřejnit celé jméno.

S dlužníky se potýká ale třeba i družstvo Krušnohor v Mostě, jež spravuje přes 21 tisíc bytů.

„Asi 2 600 lidí nám dluží 69 milionů. Obrovský problém je zákon o insolvenci, kdy dlužník na sebe vyhlásí bankrot, uhradí jen 30 procent z částky a zbytek se rozpočítá mezi ostatní vlastníky bytů,“ poznamenal ředitel družstva František Ryba.

Cílem petiční akce je nasbírat alespoň 10 tisíc podpisů, aby se problémem zabýval Senát. „Je třeba o těchto problémech mluvit a upozorňovat zákonodárce, že lidé jsou z této situace zoufalí,“ dodal Rozsypal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz