Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínovští vzpomínali na zesnulého bezdomovce, skládají se na památník

  11:45aktualizováno  11:45
Do Zámeckého parku v Litvínově přišly v pondělí odpoledne desítky lidí, aby uctily památku místního bezdomovce. Zemřel o víkendu nedaleko ubytovny, kde přebýval v azylové místnosti. Pavol Barkóci, jak se jmenoval, patřil k místním populárním figurkám. Místní se mu proto nyní skládají na památník.

„S klukama jsme se domluvili, že uděláme památníček. Buď přímo na náměstí, nebo někde v Zámeckém parku. Další kluci udělají graffiti s jeho podobou za obchodním střediskem Máj,“ přiblížil organizátor akce Ondřej Kos.

Barkóci patřil ke koloritu města desítky let. „Byl známý už za komunistů. Ale nikdy neškodil,“ řekl o něm ředitel litvínovských strážníků Zdeněk Urban.

Po městě se vypráví, že Barkóci míval dům s hospodářstvím a dokud žila jeho matka, bylo vše v pořádku. Pak zemřel i bratr a on skončil na ulici. Jedni říkají, že ho o vše obrala příbuzná, jiní, že se o něj naopak rodina chtěla postarat, ale on neměl zájem.

Barkóci často chodil v různých uniformách, měl vždy dobrou náladu a byl pověstný protáhlým Ahóóój, kterým každého zdravil. Protože ho spousta lidí znala od mala, mnozí s ním soucítili a pomáhali mu. Na Facebooku mu kdosi zřídil i profil veřejně známé osobnosti, který si přidalo 2 500 lidí.

Muže našel pejskař u cyklostezky

„Byly časy, kdy jsem ho vzala k sobě i do bytu a dala jsem mu najíst a napít a nechala ho přespat. Měla jsem ho moc ráda a brala jsem ho jako dědu,“ svěřila se po jeho smrti na Faceboku například Monika Horváthová.

Senior Barkóci bydlel v litvínovské ubytovně UNO. V prvním lednovém týdnu spadl nedaleko od ní v mrazivém počasí do potoka. Promočený se doplazil sněhem na cyklostezku, kde ho našli strážníci. Záchranka ho pak odvezla do nemocnice.

Tuto nehodu ještě přežil, minulý týden se však do ubytovny nevrátil znovu. Když se neukázal dva dny, začali ho hledat strážníci. Nakonec jeho tělo objevil muž, který v sobotu venčil psa u cyklostezky, po níž Barkóci chodil od nádraží do ubytovny. Příčinu smrti určí až pitva, cizímu zavinění ale nic nenasvědčuje.

Na vzpomínku do Zámeckého parku se lidé svolali narychlo. Na soše u kašny pak pod Barkóciho fotkou zapálili desítky svíček, přidali i poslední cigarety a drobné, které mu byli zvyklí dávat. Organizátoři pak do restaurace Elixír umístili kasičku, aby do ní lidé mohli na vybudování stálého vzpomínkového místa přispět.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Najdete na iDNES.cz