Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Je to msta šéfů, tvrdí pátý kriminalista z Teplic obžalovaný z úplatků

  • 1
Před soud míří již pátý policista z hospodářské kriminálky v Teplicích obžalovaný z braní úplatku. Kriminalista Pavel Nováček stejně jako jeho bývalí kolegové v předchozích případech tvrdí, že je nevinný a stal se obětí spiknutí.

Nováčkův případ je ze srpna 2011, kdy měl na starost spor realitní makléřky a jejího klienta. Makléřka tehdy oznámila, že jí Nováček nabízel, že ji nechá za 25 tisíc korun nahlédnout do spisu, což by jí mohlo pomoci.

"Nikdy jsem nikomu nic takového nenabízel," tvrdí policista. Argumentuje i tím, že ve spisu je podle něj řada nesrovnalostí.

"Ta žena nejprve mluví o 20 tisících, pak o 25 tisících. Navíc nejprve tvrdila, že peníze měly být předány před teplickým fotbalovým stadionem, pak zase, že k předání nedošlo," uvedl Nováček.

O tom, že po ní chtěl Nováček úplatek, ale mluvila i další svědkyně. "Ta ale později přiznala, že mě vůbec nezná a dokonce mě nikdy neviděla," komentuje to policista.

Od jisté doby mám potíže s vedením, tvrdí policista

Nováček tvrdí, že obvinění je pomstou jeho nadřízených. "Od jisté doby mám potíže s vedením," řekl. Konkrétní ale být nechtěl. Zmínil jen případ údajně nelegálního provozu kasina bez licence, který prý vyšetřoval, ale jeho kolegové ho odložili v době, kdy byl v pracovní neschopnosti.

Nováčkův případ se ale v těchto dnech dostal až k soudu. "Hlavní líčení je naplánované na 11. a 12. března. Do začátku jeho konání ale nemohu k případu nic sdělovat," potvrdil teplický soudce Miroslav Čapek.

Policistovi hrozí za přijímání úplatku a zneužití pravomoci až pětiletý trest. Nadřízení ho v březnu 2012 postavili mimo službu, u policie je ale zaměstnaný dosud.

Pravomocný je zatím jediný rozsudek

Prvním policistou z hospodářské kriminálky v Teplicích, který se dostal před soud, byl Petr Spálenka. Inspektoři ministra vnitra ho zatkli 13. října 2006 přímo v budově okresního policejního ředitelství. V jeho kanceláři nalezli 30 tisíc, které podle obžaloby převzal od svého známého za to, že zařídí, aby vyšetřování jeho případu dopadlo v jeho prospěch.

Teplický soud dal Spálenkovi loni v srpnu roční podmínku a pokutu 30 tisíc. Letos v lednu se případ dostal znovu na krajský soud, který dosud nerozhodl (o Spálenkovi zde).

Podmínku dostal za braní úplatku i Nováčkův a Spálenkův bývalý kolega Roman Majerník, který podle obžaloby dostal 30 tisíc korun od známého za to, že mu pomohl získat od dlužníka peníze (o Majerníkovi zde). Ani tento rozsudek ale ještě není definitivní.

Jediným pravomocně odsouzeným policistou z teplické hospodářské kriminálky je tak Radek Turišin. V září 2009 dostal 15měsíční podmínku a pokutu 40 tisíc za to, že nabízel podnikateli, že za 250 tisíc korun zastaví jeho trestní stíhání (o Turišinovi zde). V březnu 2010 krajský soud zamítl Turišinovo odvolání a rok nato odmítl jeho dovolání i Nejvyšší soud.

V jedné z kauz figuruje i Adam Řebíček

Turišin s Majerníkem stojí kvůli braní úplatků před soudem ještě v jiné kauze. Spolu s dalším bývalým policistou Adamem Řebíčkem, bratrem exministra dopravy a majitele fotbalové Slavie Aleše Řebíčka, podle obžaloby nutili majitele autobazaru Michaela Bartese platit za to, že mu zaručí beztrestnost. Bartes vypověděl, že jim od roku 2006 do listopadu 2007 vyplatil tři miliony korun. Ani tento případ soudy ještě neuzavřely (o Řebíčkově kauze zde).

"Je to velmi nepříjemné a vrhá to špatné světlo na celé oddělení. Ale ty jednotlivé případy spolu nesouvisí, nelze je spojovat," komentoval už dříve počet stíhaných policistů zástupce teplického policejního ředitele Jaroslav Jedlička.

Policisté upozorňují na to, že zatímco dříve býval zvykem pečlivý výběr lidí, kteří šli k policii, včetně zjišťování jejich majetkových poměrů, později se dělal jen nábor.

"Kdybych teď začal zjišťovat osobní a majetkové poměry nějakého policisty, mohl bych se dostat do konfliktu s několika zákony. Nezbývá nám než spoléhat na morální kvality policistů," dodal náměstek krajského policejního ředitele Bohumil Kotas.