Jeden ze dvou pohřešovaných horolezců Petr Machold na snímku k rozhovoru o výpravě, který poskytl před odletem MF DNES.

Jeden ze dvou pohřešovaných horolezců Petr Machold na snímku k rozhovoru o výpravě, který poskytl před odletem MF DNES. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Lavina a špatné počasí překazily hledání ztracených Čechů v Himálaji

  • 93
Pátrání po dvou pohřešovaných českých horolezcích v Nepálu bylo kvůli špatnému počasí odloženo. Poté, co výprava záchranářů dorazila do základního tábora, bylo nutné misi odložit. "Spadla tam lavina. Záchranáři proto vyčkávají v táboře," řekla odpoledne mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Čtyři záchranáři vyrazili k nepálské sedmitisícovce Baruntse pátrat po českých horolezcích Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi, kteří se před týdnem ztratili při pokusu o prvovýstup západní stěnou. Šance, že je najdou živé, je ale nepatrná.

Novou pátrací akci nyní museli odložit na neurčito kvůli nepříznivému počasí. Naplánována je na několik dní. "Záchranný tým se musí vrtulníkem dopravit na vhodné místo a pak k Baruntse půjdou pěšky," popsala dopoledne Grohová.

Pohřešovaný horolezec Jakub Vaněk.

Teplický lékař Petr Machold a plzeňský humanitární pracovník Jakub Vaňek jsou nezvěstní od 13. října, kdy zmizeli ve sněhové vánici někde mezi prvním a druhým výškovým táborem v nadmořské výšce kolem 6 500 metrů (o ztracených horolezcích zde).

Když to počasí umožnilo - 16., 17. a 19. října - pátral po mužích vrtulník trekingové agentury Snowy Horizon Treks and Expedition. Posádka ale ve stěně spatřila jen prázdný a roztrhaný stan, ke kterému nebylo možné slanit.

Češi na Baruntse

Baruntse

Celou českou výpravu, která měla v plánu vrátit se 1. listopadu, tvoří Jakub Vaněk a Jan Svoboda z Plzně a Petr Machold a Jiří Zmítko z Teplic.

Machold a Vaněk se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou Baruntse, jehož vrchol je v nadmořské výšce 7 162 metrů.

Dvojice měla v plánu vystoupit alpským způsobem levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol. Počítala, že ve stěně stráví šest až sedm dní.

Kolegové ztracených horolezců Jiří Zmítko s Janem Svobodou šli na vrchol klasickou cestou. Když se zhoršilo počasí, stáhli se do základního tábora a posléze se přesunuli do Káthmándú, kde čekají na odlet.

Po vyčerpání těchto tří pokusů zorganizovali nynější záchrannou akci lidé z českého zastupitelského úřadu v Dillí a z českého honorárního konzulátu v nepálském Káthmándú. Hrazená je z pojistky, kterou horolezci uzavřeli v Nepálu těsně před výstupem a umožňuje provádět záchranné operace i v nadmořské výšce nad šest tisíc metrů.

Zkušení horolezci se však shodují, že by byl zázrak, kdyby záchranáři našli české lezce živé a zdravé.

"Šance je velice mizivá, skoro bych řekl nulová," poznamenal například plzeňský horolezec Jan Trávníček, který s Jakubem Vaňkem zdolal v minulosti hory Gašerbrum a Manaslu (rozhovor s Trávníčkem zde).

Našla se těla, šířilo se internetem

Kolem záchranné akce se také začínají šířit fámy. Například na oficiální stránky expedice v úterý večer kdosi do diskuse napsal: "Dnes záchranáři nalezli na úpatí stěny dvě lidská těla. Čeká se na identifikaci."

Mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová to však důrazně odmítla. "Není to pravda, žádná těla nalezena dosud nebyla," řekla.

Mezitím už ale jeden Macholdův známý informaci o nálezu těl zkopíroval na horolezcův Facebook, takže se dostala mezi další lidi. Později se za to omluvil.

"Poté, co se informace na webu expedice objevila, administrátor celou diskusi odstranil, aby se tam už takové nesmysly nemohly objevovat," poznamenal Vaňkův kolega z humanitární agentury Salanga Jakub Němec, který se v pátrání po ztracených horolezcích angažuje také.