Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nenašli jsme vůbec nic, říká kriminalista o dvouletém hledání matky čtyř dětí

  11:56aktualizováno  11:56
Policisté nemají ani po dvou letech žádné vodítko, co se událo v noci na 3. února 2013 v domě matky čtyř děti Jany Paurové ze Slavětína na Lounsku. Jisté je jen to, že tehdy zmizela, říká kriminalista Tomáš Kohout, který se svým týmem po Paurové pátrá.

Policisté prohledávali okolí Slavětína několik měsíců, tělo Jany Paurové ale nenašli. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Jaká je šance, že Jana Paurová ještě žije?
Čím delší čas od zmizení uplyne, tím je varianta, že pohřešovaná osoba žije, menší. To platí obecně u všech případů. V souvislosti s Janou Paurovou stále pracujeme se čtyřmi scénáři - sebevražda, nešťastná náhoda, že se stala obětí trestného činu, ale i to, že žije. Důkazy, že by se zmizením měl něco společného manžel, tam nejsou.

Jana Paurová

Jana Paurová

narozena 9. 8. 1980

Výška 160 až 168 cm

Postava střední

Vlasy hnědočerné, rovné

Oči šedé

Přikláníte se k některé z těchto verzí více?
Ke každé musíme přistupovat stejně, jako by byly všechny správné. Časem lze nějakou vyloučit. I v případě, že najdeme tělo, bude předmětem dalšího šetření, jak došlo k úmrtí.

Máte případy, že se i po několika měsících pohřešovaný člověk objevil živý?
Takové případy se stávají. Jsou to pohřešovaní, kteří se rozhodnou z nějakých důvodů zpřetrhat vazby s rodinou, přáteli a zmizí. Pátrali jsme po muži, u kterého nic nenasvědčovalo tomu, že spáchal sebevraždu či že se stal obětí trestného činu. Nedokázali jsme si vysvětlit, proč zmizel. Po tři čtvrtě roce nás kontaktovali němečtí kolegové, že u nich přebývá jako bezdomovec. Objevil se díky tomu, že nahlásil ztrátu dokladů. Měl psychické problémy, tak se rozhodl zmizet.

Po zmizení Jany Paurové pročesávali policisté okolí Slavětína. Jak probíhá pátrání po dvou letech?
Tento případ je hodně specifický. Prohledávali jsme okolní terén několik měsíců, nasazeny byly stovky policistů z několika oddělení, psovodi, vrtulník s termovizí. Vyslechli jsme desítky svědků - rodinu, přátele, sousedy, spolupracovníky. Řada úkonů byla provedena opakovaně a nenašlo se nic, co by objasnilo, co se stalo. Případ i nadále průběžně vyhodnocujeme. Zásadní posun by přineslo nalezení těla. Pokud se najde neztotožněná mrtvola kdekoli v republice, provádí se expertizy, testy DNA, jejichž výsledky se srovnávají s pohřešovanými v databázi.

Pavel Paur před soudem čelil obvinění z týrání manželky. Sledovali jste průběh líčení a přineslo něco nového do pátrání?
Soud jsme sledovali. Kdyby se tam objevila nějaká nová informace, která by vedla k vypátrání jeho ženy, tak bychom na to reagovali. Nic takového ale nezaznělo.

Někteří lidé se domnívají, že Jana Paurová je za hranicemi, že měla odjet s nějakými Ukrajinci. Vedly stopy i tímto směrem?
Zahraniční styky jsme prověřovali. Avšak relevantní poznatky jsme nezískali.

Po jak dlouhém čase dochází k prohlášení pohřešovaného člověka za mrtvého?
Prohlásit člověka za mrtvého může například na návrh příbuzných soud. I když k tomu dojde, pro nás to nic nemění. Po zmizelé osobě pátráme dál. Není to tak, že bychom na případu přestali pracovat. Mezi pohřešovanými osobami máme i člověka, který zmizel před dvaceti lety.

Fotogalerie

Je možné prokázat vraždu bez těla?
Určitě. Dříve bylo zvykem, že bez těla není zločin. To už ale neplatí. Mezi pohřešovanými máme stále ženu, která byla zavražděna v roce 2008. Přesto jsme měli dostatek důkazů, pachatele vypátrali a ten se nakonec přiznal a soud ho odsoudil. Je spousta aspektů, jak práci policii maximálně ztížit. Záleží také na tom, zda pachatel vraždu připravuje, nebo jde o zabití v afektu. Pachatel vždycky udělá nějakou chybu, která ho dříve či později usvědčí.

V jakém prostředí se nejhůře po těle pátrá?
V každém, kde nemáme konkrétní stopy, jakým směrem se pohřešovaný vydal. Specifickým prostředím je voda. V těle dochází k chemickým procesům, kvůli nimž vyplave až po několika dnech. Může se někde zachytit v kořenech a vyplavat i po několika týdnech či měsících. Ohře v Lounech třeba vydala tělo mladého muže ze Slovenska, který zmizel v prosinci 2012, téměř po půl roce o několik kilometrů dál po proudu. Neúspěšně jsme pátrali po chlapci, jehož před několika lety strhl proud Podkrušnohorského přivaděče v Jirkově.

Po kolika lidech jste loni pátrali?
Za loňský rok evidujeme 499 pohřešovaných v rámci Ústeckého kraje. Našla se drtivá většina z nich a velké množství během krátké doby.

Co senzibilové, nabízejí vám své mimosmyslové schopnosti a jsou jejich informace k něčemu?
Vždy se někdo takový objeví u mediálně sledovaného případu. Neznám případ, kdy by nám člověk s těmito vlastnostmi pomohl. Pokud by se u někoho takové schopnosti skutečně potvrdily, rádi ho zaměstnáme.

Je nějaký případ pohřešovaného člověka, který vás osobně zasáhl?
Každý, který se nepodařilo uzavřít. O všech hledaných občas přemýšlím, kde je jim konec. Nejhorší jsou pátrací akce po dětech, zvlášť v případech, kdy máme informaci, že je dítě v ohrožení života.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz