Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pátrání po Češích v Himálaji pokračuje, konzul dal dohromady tým Šerpů

  11:02aktualizováno  11:02
Záchranné akce v okolí nepálské hory Baruntse, kde před týdnem zmizeli dva čeští horolezci Petr Machold a Jakub Vaněk, budou pokračovat. Českému konzulovi v Dillí Romanu Krasnickému se podle ministerstva zahraničí podařilo dát dohromady tým Šerpů, kteří se pokusí o další záchrannou akci.

Dvojice se pokusila o prvovýstup západní stěnou Baruntse. | foto: Expedice Baruntse

"Počasí na místě se podle všeho umoudřilo a záchranné akce budou pokračovat," sdělila v úterý ráno mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová

Expedice Baruntse

Expedice Baruntse při odletu do Nepálu. Zleva Jan Svoboda, Jiří Zmítko, Petr...

Petr Machold a Jakub Vaněk

Celou českou výpravu, která měla v plánu vrátit se 1. listopadu, tvoří Jakub Vaněk a Jan Svoboda z Plzně a Petr Machold a Jiří Zmítko z Teplic.

Machold a Vaněk se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou Baruntse, jehož vrchol je v nadmořské výšce 7 162 metrů.

Touto stěnou zatím prošla jen v roce 1997 ruská expedice po žebru v pravé části. Dvojice měla v plánu vystoupit alpským způsobem levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol. Počítala, že ve stěně stráví šest až sedm dní.

Výpravu tvořili velmi zkušení horolezci. Například Petr Machold je jednačtyřicetiletý teplický chirurg, člen Horské služby. V roce 2003 se mu podařilo jako prvnímu na světě sjet na snowboardu severní žebro Everestu.

Ministerstvo se domluvilo s pojišťovnou na záchranné akci. Ve spolupráci s Krasnickým nyní bude dění v Nepálu koordinovat.

Petr Machold a Jakub Vaněk jsou pohřešovaní od minulého týdne, kdy se pokusili o prvovýstup na Baruntse západní stěnou.

Jejich další dva kolegové, Jiří Zmítko s Janem Svobodou, se na sedmitisícovku chtěli dostat klasicky (o plánech výpravy zde). .

O Macholdovi a Vaňkovi nejsou zprávy od 15. října, kdy se ztratili v okolí druhého záchytného tábora ve velmi prudké stěně Baruntse. Svoboda a Zmítko se mezitím stáhli do základního tábora a posléze odjeli do nepálského hlavního města Káthmándú.

Ve dnech 16., 17., a 19. října pak podnikla trekingová agentura Snowy Horizon Treks tři bezúspěšné pokusy o hledání ztracených horolezců s tím, že další by měla platit rodina nebo pojišťovna. Při prvním a třetím uviděla posádka ve stěně Baruntse prázdný stan (o zmizení horolezců zde).

Ke stanu českých horolezců nyní poletí v úterý nebo ve středu vrtulník se šesti záchranáři. Pátrací akce by podle Grohové měla být hrazena z pojistky, kterou horolezci uzavřeli na místě a umožňuje provádět záchranné operace v nadmořské výšce nad 6 000 metrů.

Na záchraně pracují i další

Na koordinaci dalších záchranných akcí v Česku se podílí i Jakub Němec, spolupracovník Jakuba Vaňka a kamarád Petra Macholda. Nechce však být konkrétní, co přesně ve věci se svými kolegy dělá, aby nevzbuzoval plané naděje.

"Ty šance na záchranu se téměř rovnají nule, ale i když jsou strašně malé, něco podnikneme. Nechci být konkrétní i proto, že oběma rodinám, Vaňkovým i paní Macholdové, volají desítky lidí, projevují účast a nabízejí něco a ty rodiny to strašně vyčerpává a ničí," uvedl Němec.

Že je šance na záchranu malá až mizivá, na tom se shodnou i další špičkoví čeští horolezci. Ale například Josef Nežerka, který dokázal vystoupit na několik osmitisícovek, v České televizi řekl, že za určitých okolností by horolezci přežít mohli.

"Záviselo by to na tom, jaké vybavení mají, zda mají vodu, kterou si mohou ohřát a mají alespoň něco málo k jídlu," uvedl.

To připouští i Němec, optimismus ale mírní.

"Vezmeme-li to čistě fyziologicky a budeme-li se bavit čistě o horolezcích, možná… My se ale musíme dívat na celý problém. Baruntse a západní stěna je jedním z nejtěžších, ne-li nejtěžší výstup v Himálaji vůbec. Dá se tam ještě dostat? Proto se nemá cenu bavit o nadějích," poznamenal.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz