Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tepličtí protestují proti Arabům, v lázeňském parku hromadně vyvenčí psy

  8:23aktualizováno  8:23
Majitelé psů z Teplic se svolávají k pravidelnému pátečnímu venčení psů v Šanovském parku, kam s oblibou chodí lázeňští hosté z arabských zemí. Místním vadí nepořádek, který po sobě klienti lázní zanechávají, a to, jak se chovají.

Arabové v Šanovském parku v Teplicích (2. července 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Už to přesáhlo veškeré meze, Arabové nemají žádné zábrany. Procházka v parku s dítětem nebo se psem je jen pro otrlé. Arabské děti na mého psa hází předměty a najíždějí na něj kolem,“ rozhořčuje se zakladatelka skupiny Páteční hromadné venčení.

Fotogalerie

První akci uspořádala minulý pátek, kdy byl lázeňský park plný muslimů slavících konec ramadánu. Skupina asi deseti pejskařů se tak proplétala mezi dělbuchy a rachejtlemi.

„Krásně tam vyniklo to, proti čemu protestujeme. Arabové mají hodně peněz, a tak jim všechno projde. I dělbuchy nebo nepořádek. Kdybych si udělala ohňostroj v centru města já, tak mi to policie okamžitě zakáže a dostanu pokutu. V pátek jen přihlížela,“ dodává organizátorka akce.

Hromadným venčením prý chce klientům lázní připomenout, že park patří všem. Podle arabisty Bronislava Ostřanského jde však o provokativní gesto.

Je to nejlepší cesta, jak vyvolat konflikt, říká arabista

„Pokud chtějí pejskaři vyvolat konflikt, tak je to ta nejlepší cesta,“ upozorňuje Ostřanský. Dodává, že muslimové mohou akci vnímat jako projev nenávisti.

Celá akce pramení podle Ostřanského z fám, které se kolem islámu a zvyklostí Arabů vytvořily. „Lidé si možná myslí, že když parkem projde pes, tak se stane pro muslimy nečistý. To je stejná hloupost, jako když si odpůrci islámu mysleli, že polití pozemku vepřovou krví zabrání stavbě mešity,“ připomíná arabista.

Muslimům totiž podle něj vadí pouze projevy psů, jako je slintání nebo pouštění chlupů, a nikoli jejich přítomnost.

„Islám rozlišuje mezi plemeny psů, která jsou chovaná pro pracovní potřebu, a těmi, kteří jsou chováni jako mazlíčci. Právě ti jsou pro své projevy zapovězení. Ale v praxi má mnoho muslimů ke psům velmi vřelý vztah. Toto gesto Araby od posedávání v parku neodradí, spíše je jen znechutí,“ soudí Ostřanský.

Sami pejskaři často neuklízejí, podotýká Kubera

Nad hromadným venčením, které se má v parku konat každý pátek, kroutí hlavou i primátor Teplic Jaroslav Kubera.

„Sami pejskaři často po svých psech neuklízejí a kdybychom šli do detailu, tak v Šanově stále platí lázeňský statut z roku 1956, který zakazuje nejen venčení psů, ale dokonce i jejich chov. To samozřejmě nikdo vyžadovat nebude, ale akci pejskařů vnímám jako zbytečně provokující,“ říká Kubera.

Právě na jeho hlavu přitom často míří kritika za situaci ve městě. A po pátečním ohňostroji v šanovském parku jí přibylo.

„Nepořádek je problém. Ale když vám do kina pro 50 lidí přijde 500 lidí, tak to problém zkrátka bude. V lázních je více pacientů, než může šanovský park unést,“ upozorňuje Kubera a doplňuje, že častými ohňostroji obtěžují své sousedy nejen Arabové, ale také Rusové, Vietnamci i sami Tepličané.

Doufám, že v pátek nás bude víc, říká organizátorka

Podle Kubery je také nesmysl, že by město bohaté arabské klientele jakkoli nadržovalo.

„Město nemá z lázeňských hostů žádný zisk, platíme naopak miliony za úklid parku a údržbu zeleně. Byznys z toho mají jen obchody a majitelé nemovitostí. Možná, že právě ti, kteří si teď stěžují, pronajímají Arabům celý barák a sami bydlí v garáži. Podle reakcí na sociálních sítích ale vidím, že problém s lázeňskými hosty nemají ani tak sami Tepličané, jako spíše lidé z jiných koutů Česka. Média to vždy nafouknou,“ dodává Kubera.

Zájem o hromadné páteční venčení je skutečně vysoký napříč republikou. Organizátorům se hlásí lidé z Ústí, Prahy i vzdálenějších měst, další vyjadřují akci podporu.

„Zájem mě mile překvapil a doufám, že v pátek nás bude mnohem více než minule,“ říká organizátorka. Účastníky nabádá k řádnému zajištění psů vodítky a náhubky, aby předešli případným problémům s městskou policií. Zároveň upozorňuje, že akce nemá žádný etnický nebo náboženský podtext.

„Nevadí mi žádný host, ať je odkudkoli. Jde jen o to, aby se choval slušně. A pokud je slušný každý desátý arabský host, je to málo,“ dodává.

Arabské hosty teplických lázní loni zaskočil tanečník v nikábu:
Nejčtenější

Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Revizorka donutila školáka vystoupit násilím. Byl vulgární, hájí se podnik

Konflikt s revizorkou v ústeckém autobusu MHD

Ústecká policie vyšetřuje konflikt v autobusu MHD, z nějž revizorka vyloučila za nevhodné chování nezletilého hocha....Policie zadržela druhého muže v případu dvojnásobné vraždy u Ústí

Chata uzpůsobená k trvalému bydlení, v níž se tragédie odehrála.

Policie zadržela druhého pachatele, po němž pátrala v souvislosti s dvojnásobnou vraždou a sebevraždou v chatové...

Policie pročesává širší okolí zahradní kolonie, v níž našla tři mrtvé

Před chatou, kde se tragédie stala, se objevily první pietní svíčky.

Policisté prohledávají kousek po kousku širší okolí zahradní osady u Střížovic na Ústecku, kde byli v pondělí nalezeni...

Násilník zatáhl dívku do lesa. Když se bránila, bodl ji nožem

Útok (ilustrační foto)

Policie v Rumburku pátrá po neznámém pachateli, který napadl osmnáctiletou dívku na cestě do školy. S nožem v ruce ji...

Další z rubriky

Devět přírodních lokalit v Ústeckém kraji dostane speciální ochranu

Horské rašeliniště 5 let po revitalizaci.

Devět přírodních lokalit v Ústeckém kraji letos míří na seznam přírodních památek. Oblasti dostanou zvýšenou ochranu...

Policie dopadla zloděje, který topil ukradená auta v zaplaveném lomu

Auta pod vodou na Velké Vápence v Lahošti.

Policisté dopadli zloděje z Teplic, který kradl auta jen proto, aby se zadarmo svezl. Když odcizeným vozům došlo...

Ústí už nemůže být cílem sociální turistiky, říká náměstek primátorky

Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.

Ústí nad Labem čelí podle tamního magistrátu tak masivnímu přílivu sociálně slabých ze Slovenska, že ho to může zničit....

Najdete na iDNES.cz