Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tepličtí protestují proti Arabům, v lázeňském parku hromadně vyvenčí psy

  8:23aktualizováno  8:23
Majitelé psů z Teplic se svolávají k pravidelnému pátečnímu venčení psů v Šanovském parku, kam s oblibou chodí lázeňští hosté z arabských zemí. Místním vadí nepořádek, který po sobě klienti lázní zanechávají, a to, jak se chovají.

Arabové v Šanovském parku v Teplicích (2. července 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Už to přesáhlo veškeré meze, Arabové nemají žádné zábrany. Procházka v parku s dítětem nebo se psem je jen pro otrlé. Arabské děti na mého psa hází předměty a najíždějí na něj kolem,“ rozhořčuje se zakladatelka skupiny Páteční hromadné venčení.

Fotogalerie

První akci uspořádala minulý pátek, kdy byl lázeňský park plný muslimů slavících konec ramadánu. Skupina asi deseti pejskařů se tak proplétala mezi dělbuchy a rachejtlemi.

„Krásně tam vyniklo to, proti čemu protestujeme. Arabové mají hodně peněz, a tak jim všechno projde. I dělbuchy nebo nepořádek. Kdybych si udělala ohňostroj v centru města já, tak mi to policie okamžitě zakáže a dostanu pokutu. V pátek jen přihlížela,“ dodává organizátorka akce.

Hromadným venčením prý chce klientům lázní připomenout, že park patří všem. Podle arabisty Bronislava Ostřanského jde však o provokativní gesto.

Je to nejlepší cesta, jak vyvolat konflikt, říká arabista

„Pokud chtějí pejskaři vyvolat konflikt, tak je to ta nejlepší cesta,“ upozorňuje Ostřanský. Dodává, že muslimové mohou akci vnímat jako projev nenávisti.

Celá akce pramení podle Ostřanského z fám, které se kolem islámu a zvyklostí Arabů vytvořily. „Lidé si možná myslí, že když parkem projde pes, tak se stane pro muslimy nečistý. To je stejná hloupost, jako když si odpůrci islámu mysleli, že polití pozemku vepřovou krví zabrání stavbě mešity,“ připomíná arabista.

Muslimům totiž podle něj vadí pouze projevy psů, jako je slintání nebo pouštění chlupů, a nikoli jejich přítomnost.

„Islám rozlišuje mezi plemeny psů, která jsou chovaná pro pracovní potřebu, a těmi, kteří jsou chováni jako mazlíčci. Právě ti jsou pro své projevy zapovězení. Ale v praxi má mnoho muslimů ke psům velmi vřelý vztah. Toto gesto Araby od posedávání v parku neodradí, spíše je jen znechutí,“ soudí Ostřanský.

Sami pejskaři často neuklízejí, podotýká Kubera

Nad hromadným venčením, které se má v parku konat každý pátek, kroutí hlavou i primátor Teplic Jaroslav Kubera.

„Sami pejskaři často po svých psech neuklízejí a kdybychom šli do detailu, tak v Šanově stále platí lázeňský statut z roku 1956, který zakazuje nejen venčení psů, ale dokonce i jejich chov. To samozřejmě nikdo vyžadovat nebude, ale akci pejskařů vnímám jako zbytečně provokující,“ říká Kubera.

Právě na jeho hlavu přitom často míří kritika za situaci ve městě. A po pátečním ohňostroji v šanovském parku jí přibylo.

„Nepořádek je problém. Ale když vám do kina pro 50 lidí přijde 500 lidí, tak to problém zkrátka bude. V lázních je více pacientů, než může šanovský park unést,“ upozorňuje Kubera a doplňuje, že častými ohňostroji obtěžují své sousedy nejen Arabové, ale také Rusové, Vietnamci i sami Tepličané.

Doufám, že v pátek nás bude víc, říká organizátorka

Podle Kubery je také nesmysl, že by město bohaté arabské klientele jakkoli nadržovalo.

„Město nemá z lázeňských hostů žádný zisk, platíme naopak miliony za úklid parku a údržbu zeleně. Byznys z toho mají jen obchody a majitelé nemovitostí. Možná, že právě ti, kteří si teď stěžují, pronajímají Arabům celý barák a sami bydlí v garáži. Podle reakcí na sociálních sítích ale vidím, že problém s lázeňskými hosty nemají ani tak sami Tepličané, jako spíše lidé z jiných koutů Česka. Média to vždy nafouknou,“ dodává Kubera.

Zájem o hromadné páteční venčení je skutečně vysoký napříč republikou. Organizátorům se hlásí lidé z Ústí, Prahy i vzdálenějších měst, další vyjadřují akci podporu.

„Zájem mě mile překvapil a doufám, že v pátek nás bude mnohem více než minule,“ říká organizátorka. Účastníky nabádá k řádnému zajištění psů vodítky a náhubky, aby předešli případným problémům s městskou policií. Zároveň upozorňuje, že akce nemá žádný etnický nebo náboženský podtext.

„Nevadí mi žádný host, ať je odkudkoli. Jde jen o to, aby se choval slušně. A pokud je slušný každý desátý arabský host, je to málo,“ dodává.

Arabské hosty teplických lázní loni zaskočil tanečník v nikábu:
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz