Rozpočet (ilustrační foto)

Rozpočet (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Chomutov se připojí k městům, kde o části rozpočtu rozhodují obyvatelé

  • 0
Obyvatelé Chomutova sami rozhodnou, za co letos magistrát utratí pět milionů ze svého rozpočtu. Město zkouší takzvaný participativní rozpočet, který lidem umožní rozhodovat aspoň o části veřejných výdajů. Získají tak možnost navrhnout konkrétní investici, jež zlepší žití v okolí jejich bydliště.

Každý Chomutovan starší 15 let může podat svůj návrh do konce března, mimo jiné i přes speciální webové stránky, které magistrát spustí v polovině února.

Magistrát čeká, že lidé budou nejvíce posílat návrhy na vylepšení veřejného prostoru a zelených ploch v majetku města, na zázemí pro sportovce či dětská hřiště. Projektů může být víc, jeden může stát nanejvýš 600 tisíc korun.

„O návrzích, které projdou formální kontrolou, pak budou hlasovat opět sami lidé - a vyberou tak projekty, které město uskuteční. Hlasování proběhne začátkem června,“ přibližuje chomutovský primátor Marek Hrabáč.

V Litoměřicích vyhrála lanová dráha

Chomutov není v Ústeckém kraji první, kdo se rozhodl vyzkoušet participativní rozpočet. Lanová dráha na dětském hřišti na Mostné hoře za 150 tisíc, to je třeba loni uskutečněný projekt v Litoměřicích, jenž vyhrál v konkurenci dalších dvou návrhů.

Letos radnice vyčlenila ještě o něco vyšší částku, celkem 200 tisíc korun. Co se vybuduje, vyberou z došlých návrhů lidé na jaře.

Loni tuto možnost zavedlo i město Rumburk, které v rozpočtu uvolnilo částku 300 tisíc korun. Výsledkem jsou dva konkrétní projekty od lidí, které se letos zrealizují.

Oprava křížku a obnova kašny v Rumburku

Jde o návrh opravy křížku z 19. století v Nové ulici a obnovu kašny v areálu bývalého kapucínského kláštera, ve které byla kdysi socha ryby. Sochu po roce 1989 někdo ukradl a kašna samotná byla zasypána, dnes je nefunkční.

„U každého návrhu je rozpočet odhadem 150 tisíc korun,“ uvedl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

V projektu chce město pokračovat i v dalších letech a možná, že i navýší částku.

„Byl jsem mile překvapený, jak pozitivní ohlas projekt vzbudil. Je to dobrý nástroj, jak zaktivizovat občany, aby se více zapojili do dění ve městě. Někomu se může ta částka zdát nízká, ale jsme na samém začátku. Pokud bude zájem občanů ještě větší, je možné, že ji navýšíme,“ doplnil Sykáček.

Přidá se i Litvínov

Myšlenka zapojení občanů do rozdělování peněz z rozpočtu se líbí také starostce Litvínova Kamile Bláhové, kde tento krok právě zvažují.

„O možnosti participativního rozpočtu vedeme diskuse týkající se termínu zavedení a podmínek jeho nastavení a zjišťujeme dosavadní zkušenosti. Rádi tento nástroj do budoucna využijeme také,“ potvrdila Bláhová.

Lidé mohou navrhovat konkrétní investice, o tom, na co půjdou peníze a který záměr se zrealizuje, poté budou hlasovat opět sami obyvatelé.