Památník Terezín získal věci po vězních, třeba blůzu či prádelní koš

  10:39aktualizováno  10:39
Vedení Památníku Terezín požádalo veřejnost o předměty po vězních, kteří prošli buď Terezínem nebo jinými nacistickými represivními zařízeními. Výzva běží od jara a deset rodin už památníku darovalo pozůstalosti.

Pardubické gestapo si pro Jiřího Pradáče přišlo na začátku roku 1945, zatklo ho spolu s dalšími šedesáti lidmi. Přes hlavu dostal pytel od brambor a byl převezen na výslechy. 

Fotogalerie

V březnu jej přiřadili do transportu, který směřoval do vězení v terezínské Malé pevnosti. Odtud jezdil na nucené práce do Ústí nad Labem a Litoměřic. Spolu s komandem dalších vězněných kopal protipožární nádrž a provizorní protiletecký kryt.

Zatčen byl za pomoc partyzánům ze skupiny Mistr Jan Hus, která působila v Železných horách, kam pan Pradáč odešel z Prahy, aby pracoval u příbuzných v zemědělství a vyhnul se tím totálnímu nasazení. 

Partyzánům přinášel jídlo a pomáhal jim například s hledáním vysílačky, střeliva a zásob, které se po shozu z letadla ztratily v lese. 

„V souvislosti s Terezínem vzpomíná na některé dozorce, kteří se k vězňům chovali hrozně, ale i takové, kteří schválně odhazovali velké nedopalky, aby vězňům přilepšili. Potkal zde svého skautského vedoucího Bedřicha Vallu, který mu pomohl přežít, a 9. května 1945 tak mohl odjet do Prahy,“ vypráví Tomáš Raichl ze Sbírkového oddělení Památníku Terezín. 

Má černé rukavice, před ním na stole leží vyznamenání, odznak Československý partyzán nebo skautský odznak. Na hromádce vedle leží dopisy odeslané do Terezína a naopak.

To všechno patřilo právě Jiřímu Pradáčovi, který po válce studoval na právnické fakultě a pracoval v leteckých opravnách.

Objevení umělce, který v Terezíně tvořil

„Dohromady nás kontaktovalo asi deset rodin s tím, že mají doma nějaké věci, které nám buď chtějí dát, nebo si je můžeme nafotit. Každý předmět, který se k nám dostane, musíme zaevidovat a popsat jeho vnější i vnitřní charakteristiku,“ vysvětluje. 

„Naše databáze, kde je zhruba 25 tisíc položek, je pro badatele dostupná na internetu. Jde nám o to, zachovat předměty pro budoucí generace, protože dojde k jejich trvalému uchování, jsou ve vyhovujících podmínkách a dále nedegradují,“ dodává Raichl.

Dalšími věcmi, které se v rámci výzvy do depozitářů terezínského památníku dostaly, byly například prádelní koš s číslem, který posloužil na přepravu věcí do terezínského ghetta, fotografie nebo obrazy. 

Díky jednomu z nich objevili dokonce badatelé ještě neznámého umělce vězněného během války v Terezíně.

„Jmenuje se Josef Bondy a vůbec jsme až doposud netušili, že v Terezíně tvořil. Důležité pro nás je, že získáme díky věnování od rodiny i příběhy lidí, kterým to všechno patřilo, a také se dozvíme o jejich poválečném životě, protože takové informace nemáme šanci jinak zjistit. A předměty tak mají příběhy, protože bez nich by byly mrtvé,“ popisuje Raichl.

Jde o první takový počin Památníku Terezín v polistopadové historii. Návštěvníci předměty uvidí za tři nebo čtyři roky, až je pracovníci sbírkového a dokumentačního oddělení zaevidují, ošetří a popřípadě zrestaurují. 

Ke zhlédnutí budou v rámci výstavy přírůstků. Jedním z exponátů, který si budou moci lidé prohlédnout, bude například i blůza z koncentračního tábora Flossenbürg.

„Zajímavé na ní je, že v téměř všech koncentračních táborech měli Češi označení T, jen ve Flossenbürgu C, protože písmeno T bylo přiděleno Turkům. Je to zatím jediná blůza z tohoto tábora, kterou budeme mít ve sbírce,“ říká. 

„Vše máme uloženo ve 14 depozitářích, ale předměty nejsou jenom tam. Některé jsou prezentovány v našich stálých expozicích a na výstavách a půjčujeme je také do jiných muzeí a institucí, umělecké předměty třeba i do galerií,“ podotýká pracovník památníku.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Další z rubriky

Nožíři vyrobili vojenský kousek s českým lvem, z kapslí vznikla rybička

Do rukojeti vojenského speciálu je vložen český lev.

Hned dva speciální nože v limitovaných edicích vyrobila nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku. První je...

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Najdete na iDNES.cz