Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proti lezeckému památníku v Tisé se postavili aktivisté, chtějí soutěž

  8:21aktualizováno  8:21
Plán umístit na jednu ze skal v Tiských stěnách na Ústecku památník tragicky zesnulým horolezcům se komplikuje. Proti se postavila iniciativa Stop tunelům, která se přihlásila do schvalovacího řízení. Představitelé iniciativy chtějí, aby horolezci na památník nechali vypsat architektonickou soutěž.

Destičky se jmény mrtvých horolezců by měl podle návrhu na skále doplnit symbol podaných rukou. | foto: Gerhard Tschunko, Lezec.cz

„Záměr se nám nelíbí. Navrtat něco do skály znamená, že se to během několika desítek let vydrolí a vypadne. Jestliže je smyslem přírodní památky Tiské stěny ochrana skalních masivů, tohle znamená jejich narušování,“ zdůvodnil postoj iniciativy David Daduč.

Památník má tvořit symbol podaných rukou a 25 destiček přivrtaných ke skále se jmény horolezců z kraje, kteří při lezení zahynuli. Daduč poznamenal, že mu nevadí idea památníku, ale spíše jeho vizuální podoba.

„Veřejná architektonická soutěž by zajistila hodnotné estetické ztvárnění,“ míní Daduč.

Destičky se jmény horolezců, datem a místem tragédie už jsou ale vyrobené. „Celá investice dosud přišla na 68 tisíc korun,“ uvedl autor myšlenky Gerhard Tschunko. Přiblížil, že na památník přispěl teplický horolezecký oddíl, Český horolezecký svaz a další sponzoři.

Protože se zamýšlená stavba nachází na území CHKO Labské pískovce, poslední slovo budou mít ochránci přírody. Ostatní účastníci správního řízení - Český horolezecký svaz, oblastní vrcholová komise, Lesy ČR a obec Tisá - dali projektu zelenou.

Správa CHKO rozhodne do měsíce

Karel Stein ze Správy CHKO nechtěl předjímat, jak ve věci rozhodne.

„Správa CHKO přihlédne k veřejnému jednání a k výrokům jeho účastníků, poradí se a vydá rozhodnutí. V potaz můžeme brát jen záležitosti, které se týkají zákona o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl Stein. Dodal, že rozhodnutí správa vydá zhruba do měsíce.

Plán Gerharda Tschunka vytvořit ve skalním městě pietní místo narazil už jednou. Původně totiž chtěl památník umístit na skalní věž Tlouštík u hlavního vstupu do skal. Tím popudil i část lezecké veřejnosti. Kritikům vadilo, že by cedulky poničily jednu z nejhezčích věží a zničily lezeckou cestu Převis gigantů (o sporu zde).

Tschunko nakonec nalezl jiné místo za Srnčí věží. Ovšem například Horoklub Chomutov nesouhlasí s památníkem ani v této lokalitě. Přimlouvá se za jeho vybudování v jiné, estetičtější podobě a mimo skalní útvary.

To ovšem Tschunko rezolutně odmítá. „Rozhodně to nebude na hřbitově, na dřevěné desce ani na uměle vytvořeném objektu. Vzpomínka na horolezce by měla být ve skalách, které se tabulkami rozhodně nezničí,“ tvrdí Tschunko.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Najdete na iDNES.cz