Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Padělatelé vyráběli peníze na inkoustové tiskárně, udali padesát tisíc

  16:41aktualizováno  16:41
Kriminalisté stíhají čtveřici pachatelů z Ústí nad Labem, kteří padělali peníze. Do oběhu se jim podařilo dostat celkem 78 bankovek, v Ústeckém a Středočeském kraji jimi zaplatili zboží za téměř 51 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Soustředili se na místa, kde je detekce bankovek horší. Platili na čerpacích stanicích, stáncích či v zakouřených hospodách, kde měli větší možnost bankovky udat,“ sdělil Radim Vojáček z 1. oddělení hospodářské kriminality při krajském policejním ředitelství.

Skupina začala pokladníky klamat v prosinci 2013, poslední falešné bankovky udala loni v dubnu. Kriminalisté pachatele z okruhu galerky sami vytipovali na základě svědeckých výpovědí podvedených lidí.

„Šli jsme za nimi a udělali domovní prohlídku. V rámci prohlídky byly zajištěné bankovky i v různých fázích rozpracování, nepovedené kusy rozstříhané v koši i inkoustová tiskárna,“ podotkl kriminalista Vojáček.

Členy skupiny byli známí a jejich příbuzní, padělky vyráběli v bytě jednoho z pachatelů. „Nebyly to kvalitní padělky. Chyběla tam ochranná vlákna, některé padělky měly stejná sériová čísla a byl tam i pokus o napodobení ochranného prvku prostým malováním,“ popisoval Vojáček.

Ze stupnice od jedné do pěti, kdy je pětka nejhorší napodobenina, obdrželi padělky od České národní banky hodnocení čtyři.

Jeden z pachatelů utekl, druhý zemřel

Vojáček upozornil, že samotná tiskárna, na níž se peníze vyráběly, představuje cenný úlovek. „Obvykle zajistíme třeba bankovky, zjistíme, kdo je udával, ale zachytit samotnou výrobu se nepodaří tak často,“ poznamenal policista.

Policisté skupinu obvinili z padělání a pozměnění platebního prostředku. Čtveřici stíhaných hrozí v případě uznání viny trest od tří do osmi let vězení. Pachatelé jsou ve věku od 30 do 50 let, je mezi nimi i jedna žena.

Jednomu ze čtveřice obviněných se podařilo uprchnout. Podle poznatků policie se skrývá v Irsku, vyšetřovatelé tak proti němu vedou stíhání jako proti uprchlému. Další pachatel pak ještě před sdělením obvinění zemřel.

„Ale kolegové nebo jejich výslechy na to neměli žádný vliv. Existuje lékařská zpráva, že se na tom nikdo nepodílel,“ upozornil kriminalista Vojáček.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz