Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Část ANO v Ústí svrhla vlastního primátora a vytvořila si svou koalici

  10:24aktualizováno  11:49
V Ústí nad Labem se rozpadla koalice na magistrátu. Potopila ji část hnutí ANO, která sama navrhla odvolat svého primátora Josefa Zikmunda, jeho náměstky a celou radu města a zvolit nové vedení. Následně také hlasovala pro jejich odvolání a zvolila místo nich své lidi.

V Ústecké koalici je nyní oficiálně ANO a UFO, prakticky ale část ANO skončila v opozici a opoziční ČSSD představovaná zejména bývalým radním Pavlem Dlouhým (na snímku s novou primátorkou Věrou Nechybovou) je opět u moci, protože nová koalice její hlasy potřebuje. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Bod navrhl do programu hned na začátku jednání zastupitel ANO a starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek. Potřeba bylo 19 hlasů, pro návrh hlasovalo 20 zastupitelů. Vedle celé opozice s výjimkou TOP 09 bylo pro i pět z dvanácti přítomných členů hnutí ANO.

Fotogalerie

Pro odvolání pak hlasovala celá ČSSD, KSČM, ODS a UFO s čtyři z dvanácti zastupitelů ANO. Proti byl zbytek ANO, koaliční hnutí PRO! Ústí a opoziční TOP 09. Odvolání prošlo nejtěsnější možnou většinou 19 hlasů.

Primátorkou města se pak stala referentka městského úřadu v Lovosicích Věra Nechybová (ANO), která jen chvíli před tím složila slib nové zastupitelky. Prvním náměstkem je Jiří Madar (UFO) a druhým náměstkem Pavel Dufek (ANO). Novými radními se stali Yveta Tomková (ANO), Renata Zrníková (ANO) a Lukáš Konečný (UFO).

„Jsem přesvědčená, že komunální politika není ani tak o politických stranách, ale o spolupráci slušných lidí,“ řekla v připraveném úvodním projevu nová primátorka Nechybová.

Jako své priority označila slušnost, rovnost komunikace a transparentnost.

Výsledek hlasování o tom, zařadit na program jednání odvolání primátora,...

Zařazení na program

Hlasování o odvolání vedení Ústí nad Labem

Hlasování o odvolání

Volba nového vedení Ústí nad Labem

Volba nového vedení

„To, co se tady děje, je pro mě nejen nepřijatelné, ale neslušné. Tu část ANO, která se postavila proti, jsme několikrát vyzývali, aby s námi jednali, co se jim nelíbí a co chtějí změnit. Nikdo s námi ale nejednal a nemluvil. Poslední možnost byla včera, na schůzku nepřišel nikdo,“ řekl před hlasováním o odvolání primátor Josef Zikmund.

Připomněl, že zastupitelé ANO, kteří hlasovali pro pád koalice, porušili koaliční smlouvu, kterou sami podepsali. Podle koaliční smlouvy totiž měla koalice o sporech před takovým krokem jednat a snažit se najít smír. Zikmund pak přečetl některé ze stovky věcí, které se koalici ve městě podařilo prosadit.

Odvolaný náměstek označil za strůjce majitele firmy CS Beton

Dosavadní náměstek primátora Martin Hausenblas z koaličního hnutí PRO! Ústí označil za hlavního strůjce destrukce koalice zastupitele ANO a majitele firmy CS Beton Josefa Matějku, který byl ještě před několika dny zastupitelem.

„Je to typický člověk typu Dlouhého z Hluboké. Od počátku bránil tomu, abychom byli schopni komunikovat a vést dialog. S námi nikdy nehovořil. ANO se začalo rozpadat na dvě části, vykopávat příkop a hledaly se zástupné problémy,“ uvedl Hausenblas s odkazem na kdysi známého zákulisního hráče ODS.

Mandáty v Ústí

ANO 2011 - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

Připomněl, že nejvíc hlasů v Ústí nad Labem získala ve volbách právě protestní hnutí ANO a PRO! Ústí, která vystupovala proti stranám, která vedla město v minulosti.

„Cítím to jako aroganci moci, zradu všem občanům města Ústí, kteří dali svůj hlas ANO a PRO,“ řekl i zastupitel ANO Jiří Mach.

Nové vedení města po svém zvolení zastupitelstvo přerušilo do 30. června, přestože měli zastupitelé projednat důležité body, které se dotýkají například budoucnosti komunálních služeb města, Collegia Bohemica, fotbalového klubu nebo Činoherního studia.

Pád koalice se očekával od zvolení zastupitele ANO Josefa Matějky předsedou ústecké organizace místo radního Pavla Štěpaře. Část ANO včetně Matějky totiž už před tím proti návrhům vlastní koalice hlasovala. Matějka překvapivě minulý týden na funkci předsedy ústecké ANO rezignoval a vzdal se i postu zastupitele. Nová primátorka Nechybová pak ve středu postoupila do zastupitelstva jako náhradnice.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz