Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Část ANO v Ústí svrhla vlastního primátora a vytvořila si svou koalici

  10:24aktualizováno  11:49
V Ústí nad Labem se rozpadla koalice na magistrátu. Potopila ji část hnutí ANO, která sama navrhla odvolat svého primátora Josefa Zikmunda, jeho náměstky a celou radu města a zvolit nové vedení. Následně také hlasovala pro jejich odvolání a zvolila místo nich své lidi.

V Ústecké koalici je nyní oficiálně ANO a UFO, prakticky ale část ANO skončila v opozici a opoziční ČSSD představovaná zejména bývalým radním Pavlem Dlouhým (na snímku s novou primátorkou Věrou Nechybovou) je opět u moci, protože nová koalice její hlasy potřebuje. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Bod navrhl do programu hned na začátku jednání zastupitel ANO a starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek. Potřeba bylo 19 hlasů, pro návrh hlasovalo 20 zastupitelů. Vedle celé opozice s výjimkou TOP 09 bylo pro i pět z dvanácti přítomných členů hnutí ANO.

Fotogalerie

Pro odvolání pak hlasovala celá ČSSD, KSČM, ODS a UFO s čtyři z dvanácti zastupitelů ANO. Proti byl zbytek ANO, koaliční hnutí PRO! Ústí a opoziční TOP 09. Odvolání prošlo nejtěsnější možnou většinou 19 hlasů.

Primátorkou města se pak stala referentka městského úřadu v Lovosicích Věra Nechybová (ANO), která jen chvíli před tím složila slib nové zastupitelky. Prvním náměstkem je Jiří Madar (UFO) a druhým náměstkem Pavel Dufek (ANO). Novými radními se stali Yveta Tomková (ANO), Renata Zrníková (ANO) a Lukáš Konečný (UFO).

„Jsem přesvědčená, že komunální politika není ani tak o politických stranách, ale o spolupráci slušných lidí,“ řekla v připraveném úvodním projevu nová primátorka Nechybová.

Jako své priority označila slušnost, rovnost komunikace a transparentnost.

Výsledek hlasování o tom, zařadit na program jednání odvolání primátora,...

Zařazení na program

Hlasování o odvolání vedení Ústí nad Labem

Hlasování o odvolání

Volba nového vedení Ústí nad Labem

Volba nového vedení

„To, co se tady děje, je pro mě nejen nepřijatelné, ale neslušné. Tu část ANO, která se postavila proti, jsme několikrát vyzývali, aby s námi jednali, co se jim nelíbí a co chtějí změnit. Nikdo s námi ale nejednal a nemluvil. Poslední možnost byla včera, na schůzku nepřišel nikdo,“ řekl před hlasováním o odvolání primátor Josef Zikmund.

Připomněl, že zastupitelé ANO, kteří hlasovali pro pád koalice, porušili koaliční smlouvu, kterou sami podepsali. Podle koaliční smlouvy totiž měla koalice o sporech před takovým krokem jednat a snažit se najít smír. Zikmund pak přečetl některé ze stovky věcí, které se koalici ve městě podařilo prosadit.

Odvolaný náměstek označil za strůjce majitele firmy CS Beton

Dosavadní náměstek primátora Martin Hausenblas z koaličního hnutí PRO! Ústí označil za hlavního strůjce destrukce koalice zastupitele ANO a majitele firmy CS Beton Josefa Matějku, který byl ještě před několika dny zastupitelem.

„Je to typický člověk typu Dlouhého z Hluboké. Od počátku bránil tomu, abychom byli schopni komunikovat a vést dialog. S námi nikdy nehovořil. ANO se začalo rozpadat na dvě části, vykopávat příkop a hledaly se zástupné problémy,“ uvedl Hausenblas s odkazem na kdysi známého zákulisního hráče ODS.

Mandáty v Ústí

ANO 2011 - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

Připomněl, že nejvíc hlasů v Ústí nad Labem získala ve volbách právě protestní hnutí ANO a PRO! Ústí, která vystupovala proti stranám, která vedla město v minulosti.

„Cítím to jako aroganci moci, zradu všem občanům města Ústí, kteří dali svůj hlas ANO a PRO,“ řekl i zastupitel ANO Jiří Mach.

Nové vedení města po svém zvolení zastupitelstvo přerušilo do 30. června, přestože měli zastupitelé projednat důležité body, které se dotýkají například budoucnosti komunálních služeb města, Collegia Bohemica, fotbalového klubu nebo Činoherního studia.

Pád koalice se očekával od zvolení zastupitele ANO Josefa Matějky předsedou ústecké organizace místo radního Pavla Štěpaře. Část ANO včetně Matějky totiž už před tím proti návrhům vlastní koalice hlasovala. Matějka překvapivě minulý týden na funkci předsedy ústecké ANO rezignoval a vzdal se i postu zastupitele. Nová primátorka Nechybová pak ve středu postoupila do zastupitelstva jako náhradnice.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz