Pískovcový balvan proletěl dva metry od 150 let staré roubenky, zbořil plot,...

Pískovcový balvan proletěl dva metry od 150 let staré roubenky, zbořil plot, kamenné zídky, rozmlátil septik a dopadl na bývalé hřiště mateřské školy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Bylo to, jako když jde Golem, říká muž. Dům těsně minul obří balvan

  • 18
V děčínské čtvrti Horní Žleb se "podruhé narodili" tři muži z ulice Pod Svahem. Kolem jejich 150 let staré roubenky proletěl obří pískovcový blok, který váží 20 až 25 tun. Muži jsou nyní evakuovaní v hotelu Pošta a čekají na rozhodnutí statika. Sami ale nevědí, jestli se chtějí vrátit.

„Chceme se vrátit a nechceme. Jasně, že se bojíme. Co kdyby se uvolnil další šutr. Co kdyby se to stalo v noci, když budeme spát. Bylo to hrozné, nemohli jsme dýchat, nevěděli, co dělat. Jen jsme se sevřeným hrdlem čekali, zda to přežijeme, nebo ne,“ líčil Karel Kovář, když se v pondělí dopoledne přišel podívat, jakou spoušť za sebou pískovcový blok v neděli po 18. hodině zanechal.

První rychlý odhad přišel krátce po poledni. "Skála je narušená, uvolněné jsou další kameny, sanace svahu musí začít co nejdříve," řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá s tím, že muži domů zatím nesmí. Evakuace pro ně platí dál.

Obyvatelé hornožlebské ulice Pod Svahem jsou už na ledacos zvyklí. Před dvěma lety v červenci při kácení dvousetletých buků ve svahu nad domy jeden ujel a prohnal se zahradou (o pádu buku zde). Loni v březnu se zase zřítil balvan k místní restauraci a dodnes na schodech u hospody leží (loňský pád kamene zde).

Tentokrát ale balvan překonal vše, co místní zažili. "Když padají stromy a lámou se větve, ten zvuk už známe. Tohle bylo ale úplně jiné, děsivější," líčí další z obyvatel roubenky Pavel Pánek.

Kousek od nás se mihl stín, říká muž

Všichni muži seděli v kuchyni. Protože pršelo, nejprve si mysleli, že duní hrom. Pak se začala chvět zem a třást skleničky. "V tu chvíli jsem si vzpomněl na nedávné zemětřesení u Chebu a řekl, tak už je i tady," vzpomíná Kovář.

Nebylo. Najednou na zahradu přiletělo pár menších kamenů a začalo hrozné dunění, které se zrychlovalo a bylo silnější a silnější.

"Věděli jsme, že je zle, ale nevěděli, co se děje. Bylo to, jako by s každým dunivým úderem přicházel Golem. Věděli jsme, že musíme utéct, dostali se před dům a začali se bát, abychom tomu nevběhli do cesty. Pak se jen kousek od nás mihl stín. Bylo to hrozně rychlé. Byl to hrozný zvuk a strašné otřesy. Divím se, že to dům přežil," popisuje Kovář.

Balvan proletěl dva metry od jejich domu, zbořil plot, kamenné zídky, rozmlátil septik. "Život nám zachránil tenhle smrk, který balvan o kousek přesměroval. Všichni říkali, že bychom mu měli postavit pomník," ukazoval Kovář na strom přeražený jako sirka.

Ještě skok, a balvan skončil na železničním koridoru

Balvan se uvolnil z jednoho převisu na stráni. Podle prvních průzkumů za ním už byla prasklina plná náletů. Nedělní déšť jen dílo zkázy mohl dokonat.

Protože balvan spadl z výšky, 200 metrů dolů se nekulil, ale skákal, mezi jednotlivými dopady jsou mezery dlouhé i víc než 10 metrů. "Zemětřesení" tak zburcovalo obyvatele všech okolních domů.

"Bylo to hrozné, nepopsatelné. Když jsem vyběhl ven, viděl jsem už jen, jak kámen dopadl a ještě se chvíli hýbal," popisuje Vladimír Stýblo, který bydlí s dalšími pěti rodinami v nedalekém bytovém domě.

Kámen dopadl na bývalé hřiště mateřské školy. Stačil ještě jeden "skok" a přistál by na železničním koridoru do Německa. Krátce po nehodě proto byla v kritickém úseku na mezinárodním tahu snížena rychlost vlaků na 30 kilometrů v hodině.

Buky se měly těžit šetrněji, říkají místní

Podle místních je svah už dlouho časovanou bombou. Stěžují si, že i když někteří evakuaci zažili už loni, problémy zatím nikdo neřeší. Podle místních neměli lesáci ve svahu vykácet 200 let staré buky, nebo je měli odstranit jinak, opatrně.

"Ty klády jsou strašně těžké a při těžbě občas spadly. Skálu těžba zřejmě narušila a kameny jsou nyní uvolněné," zlobila se například další z místních Irena Menšíková.

"Po těžbě se to mělo hned sanovat, ne to nechat být, pak přijde déšť a dějí se věci," přidal se další muž. Všichni přítomní se shodli, že dřevorubci neměli buky řezat u kořenů. Ve stráni podle nich měly zůstat 2,5 až 3 metry vysoké kmeny, které by padající kameny brzdily a některé i udržely.

"Z provedeného šetření plyne, že pád kamene způsobily přírodní vlivy a současně byla vyloučena jakákoli souvislost s nedávnou, na jaře letošního roku ve svahu prováděnou těžbou přestárlých a nebezpečných stromů," tvrdí však mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Rozhodnutí o sanaci přišlo minulý týden

Město s Lesy ČR na sanaci pracuje. Shodou okolností Děčínu minulý týden přišlo z ministerstva životního prostředí rozhodnutí, že práce na sanaci skály mohou začít.

"Aby domy byly ochráněny, po dohodě s Lesy ČR jsme podali projekt na sanaci. Pod svahem by měly být za 6,5 milionu korun vybudovány speciální lanové dynamické ploty. Ve svahu pak rozbito asi 60 kamenů, které mají objem větší než 0,7 kubíku. Ty se použijí na zajištění svahu," řekl při prohlídce místa Radek Tuhý z krizového štábu města.