Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stížnosti budou vždy, říká pacientský ombudsman Krajské zdravotní

  13:20aktualizováno  13:20
Krajská zdravotní, pod kterou patří pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, zřídila funkci ombudsmana. Stal se jím Milan Schoř, který pro firmu osm let pracoval jako právník. Krajská zdravotní si od něj slibuje, že vytvoří funkční systém vyřizování stížností pacientů a ubude tak žalob pacientů.

Pacientský ombudsman Krajské zdravotní Milan Schoř | foto: Karel Pešek, MAFRA

Můžete něco vyřešit ve prospěch pacienta ve sporu s Krajskou zdravotní, když jste jejím zaměstnancem?
Já jsem nezávislý na všech ostatních zaměstnancích kromě ředitele Krajské zdravotní, pod něhož jsem zařazen. S ostatními nemám nic společného, takže se nikoho neobávám. Jsem nestranný.

Jako ombudsman děláte vlastní šetření, ale nemáte žádné právní prostředky. Pacienty ve sporu nezastupujete a Krajská zdravotní vaše závěry vůbec nemusí brát v potaz. Je to tak?
Pacienty právně nezastupuji. Snažím se spor vyřešit tak, aby z toho nakonec spor ani žaloba nebyly. Snažím se, aby pacienti s vysvětlením a odpovědí na stížnost byli spokojeni. Je to podobné, jako u ombudsmana státu. Může prozkoumávat všechny podněty, které dostane, ale nemá nařizovací pravomoc. Vydá své usnesení a ostatní by se tím měli řídit. To je myšleno tak. Ani já nemohu nařizovat primáři, co musí udělat, ale mohu mu říci: Měl byste dělat to a to, protože tak by to mělo mýt podle předpisů. Jestli se tím ale bude řídit, to už je na něm. Pokud by se tím neřídil, mohu na to ještě posléze upozornit jeho nadřízeného.

Pacientský ombudsman

Řeší stížnosti pacientů na léčbu v nemocnicích, lze se mu svěřit i se špatnými zkušenostmi s chováním zdravotnického personálu.

První pacientské ombudsmany zřídil Svaz pacientů v červnu roku 2008, dnes působí v sedm krajích a v Praze. V Ústeckém kraji jím je od listopadu 2010 poslanec Josef Tancoš.

Od 1. dubna má svého pacientského ombudsmana Milana Schoře i společnost Krajská zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v regionu.

Milan Schoř je v pondělí od 9 do 11 a od 13:30 do 15:30 hodin v ústecké Masarykově nemocnici, v úterý od 9 do 11 je v mostecké, od 12 do 14 v chomutovské, ve středu od 13 do 17 v ústecké, čtvrtek 9 až 11 hodin v lichém týdnu v Děčíně, v sudém pak v Teplicích a v pátek od 9 do 11 hodin v Děčíně.

Ačkoli jste ve funkci krátce, máte už 30 stížností. Stěžují si teď pacienti víc, když mají komu?
Stížnosti pacientů byly a budou a vždy se musely řešit. Před zřízením funkce ombudsmana je administrativně vyřizovala referentka na tiskovém odboru. Moje funkce je úplně jiná, jednám s pacienty osobně, třikrát týdně objíždím všechny nemocnice.

Na co si pacienti nejvíce stěžují?
Na vše možné od stravy v nemocnici po chování zdravotníků vůči pacientům, na péči. Ale stěžují si i zdravotníci na chování pacientů.

Můžete přiblížit nějaký konkrétní případ?
Řešil jsem například, že pacient dlouho čekal na ošetření. Lidé si stěžují, že personál nebyl dostatečně vstřícný, že jim neřekli úplně všechno. Málokdy je to tak, jak tvrdí jedna strana. Ať ta, nebo ta. Dříve jsem měl na starost agendu škod na zdraví a soudní spory, vím to z praxe.

Jak takové spory a stížnosti pacientů řešíte?
Já preferuji osobní jednání. Vyřídím si to s lékaři, primáři a pak s pacienty. Už se mi podařilo zažehnat asi tři spory.

Tak vážné, že by stížnost došla až k soudnímu sporu?
Těžko říci, ale možné by to bylo.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz