Krajská zdravotní kvůli chřipce zakázala návštěvy na ARO a „jipkách“ ve všech svých pěti nemocnicích (ilustrační snímek).

Krajská zdravotní kvůli chřipce zakázala návštěvy na ARO a „jipkách“ ve všech svých pěti nemocnicích (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nemocných chřipkou na severu přibývá, jedna pacientka zemřela

  • 0
Počet pacientů s chřipkou a virovými onemocnění v Ústeckém kraji přibývá, někteří praktičtí lékaři ošetří až 50 lidí denně. V souvislosti s chřipkou zemřela letos první pacientka, šlo o osmaosmdesátiletou ženu z Ústecka.

„U pacientky byl prokázán virus chřipky typu B. Žena zemřela po osmi dnech, chřipka zkomplikovala její onemocnění močových cest. Objevily se náhlé teploty, dušnost, zřejmě začalo selhávat srdce. Navíc nebyla očkována proti chřipce,“ řekl včera krajský epidemiolog Josef Trmal.

Proti minulému týdnu v kraji nemocných přibylo – z 8 840 na 9 940, což je nárůst o 12,4 procenta. „V přepočtu na sto tisíc obyvatel je nemocnost 1 202 lidí, což je o 200 více než minulý týden. Podle statistik je největší nárůst nemocných na Děčínsku s 25 procenty, Mostecko hlásí 23 a Lounsko s Ústeckem 22 procent.

Kvůli šíření chřipky už byl v řadě nemocnic či zařízeních pro seniory třeba ve Zlínském kraji vyhlášen zákaz vstupu návštěv. Podobné opatření zvažuje i hygienici v Ústí. Přestože počty nemocných nedosahují hranice epidemie, která je 1 700 nemocných na sto tisíc obyvatel. Čísla ale mohou být zkreslena tím, že řada lidí k lékaři nepřijde, a navíc na Teplicku právě probíhají jarní prázdniny.

„Nárůst nemocných není prudký, a je trvalý. To je důležitější. Upozorním velké nemocnice, že vstup návštěv by měl být omezen na nejrizikovějších odděleních,“ sdělil Trmal. Ještě v pátek zákaz vstupu návštěv na všechna resuscitační oddělení a intenzivní péče vyhlásila Krajská zdravotní (KZ), pod kterou spadá pět největších nemocnic v kraji.

Hlavní nápor chřipky a viróz má teprve přijít

Opatření KZ se nelze divit, ordinace praktických lékařů v kraji se plní kašlajícími a smrkajícími pacienty. „Sotva stíháme. Chřipky mají letos horší průběh než loni, kdy jsme epidemii ani příliš nevnímali. Letos hlavně pacienti od 30 do 45 let chodí s vysokými teplotami,“ přiblížila teplická lékařka Pavla Rejzková, před jejíž ordinací v pátek sedělo více než čtyřicet lidí.

„Často od nich slyším, že takové ‚čtyřicítky‘ už velmi dlouho neměli. A také jsou hodně vyčerpaní, schvácení, bolí je svaly i klouby,“ dodala.

Takové zkušenosti mají lékaři v celém kraji. „Pacienti také mají problém vysokou teplotu snížit a jsou znepokojení, že nemoc trvá delší dobu, určitě čtyři dny, než se z toho dostanou,“ doplnil lounský lékař Josef Mládek.

Podle lékařů se ordinace sice plní už druhý týden, ale hlavní nápor zřejmě přijde. „Často si lidé si vezmou volno, koupí léky, chřipku či virózu vyleží. Jsou i podniky, kde lidem několik dní volno dají. K nám přijdou, teprve když mají komplikace,“ popsala lékařka Eva Plzáková z Ústí nad Labem, která nyní ošetří 40 až 50 lidí denně.