Petr Šuda před ústeckým krajským soudem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Soud s Šudou pokračoval bez Oulického. Ten ani do třetice nepřišel

  • 0
Ani napotřetí nepřišel v pátek ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem vlivný podnikatel a jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů severočeské politiky Patrik Oulický. Vypovídat měl jako svědek v kauze pokusu o dotační podvod, z něhož je obžalovaný Petr Šuda.

Předmětem soudu je žádost podnikatele Šudy o dotaci na vybudování wellness centra v ústeckém „žlutém domě“, který Oulickému patří (psali jsme o tom zde) .

Poprvé měl Oulický svědčit 8. dubna, ale omluvil se, že ze zdravotních důvodů nemůže přijít (o líčení jsme psali zde).

Druhý pokus měl být ve čtvrtek. Oulický ale oznámil, že mu pošta nedoručila předvolání a telefonicky přislíbil, že když to stihne, zastaví se v pátek.

Zároveň však upozornil, že ráno musí k lékaři. Vyšetření se evidentně protáhlo, protože Oulický ani tentokrát nepřišel.

Oulický má rozkrýt pozadí projektu na wellness

„Pokutovat ho ani předvést policií nemůžu, protože neměl předvolání. Musíme mu ho doručit znovu a dohlédnout, že si ho převezme,“ řekl soudce Jiří Bednář. „Pro soud je jeho výpověď důležitá,“ doplnil.

Kauza Šuda

Petr Šuda jako jednatel firmy Spring UL předložil 27. dubna 2011 žádost o dotaci 8,5 milionu korun, 7,2 milionu mělo jít z EU, zbytek z „české kasy“. Celý projekt měl vyjít na 17 milionů.

Každý žadatel musí mít na účet potřebnou částku, aby mohl uskutečnit projekt, na který zpětně dostane dotaci. Šuda ji sice měl, podle soudu ale jen účelově, aby splnil podmínku. V té době mu na účet chodily peníze právě od Oulického.

Šuda tvrdí, že šlo o prodej domů nebo o půjčky, které si vzájemně poskytovali. Soud to chce ověřit.

Oulický má rozkrýt finanční pozadí projektu na stavbu wellness centra v Ústí nad Labem. Obžalovaný Šuda je jeho známý.

Obžaloba dále viní Šudu z toho, že v žádosti uváděl nepravdivé údaje. Třeba o svých zkušenostech s wellness i praxi jeho firmy.

Šuda namítal, že zkušenosti s thajskými masážemi měl přímo z Thajska a spolupracoval s jedním z ústeckých salónů. Sporné však podle obžaloby byly jeho projektové zkušenosti.

A poněkud svérázně je hodnotila i pracovnice firmy, která Šudovi zpracovávala žádost o dotaci. „Zkušenosti jak bejk, ať jdou do někam,“ napsala Jana Tučková do poznámek.

„Ten komentář mohl být v tom smyslu, že nedostanou maximální počet bodů,“ vysvětlovala před soudem. Každý z projektů totiž musí získat určitý počet bodů, bez nichž nemůže uspět.

Dům vlastní i bývalí vlivní členové ODS Novák a Ježek

Šudova žádost uspěla, wellness centrum mělo vzniknout v domě, který vlastní Oulický spolu s exsenátorem Alexandrem Novákem, odsouzeným za braní úplatků, a dalším vlivným bývalým členem ODS Danielem Ježkem.

Mimochodem v témže domě sídlil i dotační úřad, který Šudův projekt schválil a který Oulickému a spol. platil nájem.

Úřad obrátil, až když policie začala Šudův případ vyšetřovat. Nakonec nevyplatil ani korunu.

Další líčení bude v říjnu

Projekt ale od počátku neměl být schválený, i kdyby byly údaje v žádosti správné. Je o tom přesvědčený pracovník metodického řízení dotačního úřadu Ivan Novotný, kterého soud vyslechl ve čtvrtek.

„Wellness centra se měla podporovat jen tam, kde navazují na stávající lázeňskou infrastrukturu,“ řekl. Zmínil Karlovy Vary a Jáchymov. „Jediným městem v Ústeckém kraji jsou Teplice,“ dodal.

Šuda namítl, že k získání dotace stačilo, že projekt rozvíjí turismus. S tím ale Novotný nesouhlasil.

Soudní líčení bude pokračovat v říjnu dalším pokusem o předvolání Oulického.