Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domy v centru Ústí, které patří podnikateli Oulickému, chátrají

  11:06aktualizováno  11:06
Někdejší vlivný zákulisní hráč ODS, podnikatel Patrik Oulický před lety kupoval domy kolem ústecké Spolchemie s vidinou, že v nich vystaví byty. Tento záměr ale dosud naplňovat nezvládá, většina budov v jeho vlastnictví vypadá jako ruiny.

Špatný stav Oulického domů, především střech, v Revoluční ulici v Ústí nad Labem. Střešní krytiny jsou narušené na domech s číslem popisným 903, 1219 a 867. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Připomíná to praxi, kdy majitelé nechávají své nemovitosti chátrat úmyslně, aby na místě mohli vybudovat něco jiného. To Patrik Oulický odmítá, možnost stržení několika domů ale připouští.

Fotogalerie

„Já na ty nemovitosti dávám jen na zajištění přes tři sta tisíc korun ročně. Pro mě není nic příjemného, abych tím, nedej bože, způsobil nějakou újmu na zdraví,“ zdůrazňuje Oulický.

Pozornost budí trojice jeho domů v Revoluční ulici, na jejichž střechách zeje několik výrazných děr.

„Střecha u domu je to nejdůležitější. Jakmile se jí kus rozebere, dovnitř začne zatékat, nateče do dřevěných trámů, které u takových starých domů jsou, propadnou se stropy a vlastně už je to téměř jistý konec,“ upozorňuje architekt Jan Hrouda, který i o trojici zmíněných budov natočil pořad.

„Na pohled to vypadá, že majitel nemá o domy zájem a je mu jedno, co s nimi bude,“ dodává Hrouda. Obecně platí, že pokud je u domů střešní krytina narušená dlouhodobě, skutečně často nezbude než je zbourat.

„Mohou nastat problémy se statickou spolehlivostí postižených konstrukcí v čase,“ vysvětluje statik Pavel Žubretovský. „Při letitém zanedbání nápravných opatření může dojít i k nevratným změnám ve stavebně technickém stavu objektu,“ upozorňuje.

Budovy nechám strhnout, připouští majitel

Podnikatel zanedbání péče o své nemovitosti nepřipouští. Magistrát už však Oulického vyzval, aby zjednal nápravu. „Nařídili jsme údržbu a zabezpečení objektů. Vlastníci domů to obratem provedli. Budovy jsou zazděné a neohrožující kolemjdoucí,“ uvedla mluvčí města Romana Macová. Střechy ale zůstávají rozebrané, podle Oulického za to můžou vandalové.

„Bezdomovci probourali střešní prostory, takže všechny nemovitosti jsou průchozí. Jednou tam dám krytinu, teď fólii, různě to proměňuji, ale za měsíc je to to samé. Já to opravím, vandalové to rozbijí. Musel bych tam stát denně, a stejně bych to neuhlídal,“ říká Oulický.

O osudu domů chce rozhodnout příští rok, kdy mu zanikne smluvní závazek na developerský projekt. Řetězec Interspar tam chtěl vybudovat nákupní centrum, ale firma své podnikatelské aktivity v Česku ukončila.

Známý ústecký podnikatel připouští, že zmíněné domy, do nichž zatéká, nakonec nechá strhnout. „Postavím se k tomu tak, že to buď nechám strhnout, nebo to předělám a udělám tam byty. Teď ještě netuším,“ uvádí.

Řadu nemovitostí vlastní Oulický i v sousední ulici U České besedy, některé z nich jsou rovněž v dezolátním stavu.

Černé stavby v chráněné oblasti

„Dají se ještě opravit, zachránit a investovat do nich za přijatelných finančních podmínek. Ale když dojde k masivnějšímu poškození, tak už to ekonomicky přestává dávat smysl,“ míní o potenciálu „Oulického“ ulice architekt Hrouda.

Patrik Oulický se veřejně „proslavil“ kvůli jiné nemovitosti, v roce 2008 si totiž ve svém sídle v Moravanech v CHKO České středohoří načerno přistavěl masivní opěrné zdi, bazén či zastřešený vjezd na pozemek (o černých stavbách jsme psali zde).

„Stavebník do architektonicky zachovalého vesnického prostředí vnáší cizorodé prvky,“ řekla tehdejší šéfka Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří Markéta Peřinová.

Oulický na některé objekty získal od úřadů povolení zpětně, jiné musel zbourat a pak je postavil znovu. Tentokrát už legálně.

V době provalení této kauzy platil za nejsilnějšího zákulisního hráče ODS v Ústeckém kraji, měl blízko třeba k někdejšímu ústeckému primátorovi Janu Kubatovi či ministrovi zemědělství Petru Gandalovičovi.

Na seznamu krajských kmotrů

Tehdejší premiér Mirek Topolánek Oulického v roce 2009 uvedl na seznamu krajských kmotrů, kteří propojují byznys s politikou.

Dotační úřad Severozápad třeba dříve sídlil za předražené nájemné v domě, jenž Oulický spoluvlastní.

„Blíže k prameni už by snad být ani nemohl,“ řekla v roce 2012 soudkyně Kamila Elsnicová, když rozplétala první korupční kauzu úřadu (o kauze jsme psali zde).

V ní však Oulický nefiguroval. Podnikatel už členem ODS není, opustil ji počátkem roku 2013.

„Bylo to uzavření jedné životní etapy, ale víc to komentovat nechci,“ řekl tehdy Oulický. Jeho odchod jako by symbolizoval zeslábnutí celé ODS; na ústecké radnici či na krajském úřadě je strana dnes nevýznamnou silou.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz