Historik navrhl otevřít šikmou věž v Ústí. Podívejte se, co je uvnitř

  • 8
Město Ústí nad Labem může mít další turistickou atrakci. Čtvrtá nejšikmější věž v Evropě by mohla být přístupná pro veřejnost. Snaží se o to historik Václav Houfek.

„Chtěl bych o tom mluvit s novým vedením města, které by na to ovšem muselo sehnat peníze,“ poznamenal Houfek, který je v současnosti pověřený řízením ústeckého muzea.

Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie je unikátní v tom, že je kvůli bombardování města v roce 1945 šikmá. Její špička ve výšce 65 metrů je vychýlená o dva metry. Dostat se do ní je problém, protože granáty zničily i vnitřní schodiště.

„Do věže chodím málo, protože je tam komplikovaný přístup, jde se také po trámech a není to moc bezpečné. Já tam musím, když se například rozbije žárovka,“ říká pastorační asistent litoměřického biskupství Johan Balat.

Poté, co se člověk dostane přes podkroví úzkým otvorem až do samotné věže, je cesta vzhůru již snadnější. Po dřevěných schodech se vystoupá ke třem obřím zvonům, nad nimi je dvoupokojový byt zvoníka. „Naposledy tu údajně někdo bydlel za války,“ přiblížil Balat.

Soustavou malých žebříčků pak lze vystoupat až ke špici. Na ní si lze vybrat jednu z osmi malých věžiček, každá nabízí jiný zajímavá výhled na centrum města. Právě až sem by chtěl historik Houfek přivést veřejnost.

V bytě zvoníka by mohla vzniknout expozice

„Například byt zvoníka je jeden z těch atraktivních prostorů, který by mohl být využit i k prezentaci historie kostela a bombardování města, jež církevní památku výrazně zasáhlo,“ nastínil své plány Houfek.

Arciděkan Miroslav Šimáček by se zpřístupnění věže nebránil. „Kdyby to nenarušovalo poslání kostela, tedy klidné rozjímání, tak bych proti tomu nebyl,“ uvedl duchovní. Současně dodal, že církev sama na zpřístupnění věže nemá peníze ani možnosti.

Houfek upřesnil, že muzeum chce zpřístupnění šikmé věže iniciovat, ale jako městská organizace je závislé na tom, jaké možnosti mu dá zřizovatel. Šanci na podporu města má.

„Já jsem zcela jistě pro. Musíme zvážit finanční náročnost, ale každopádně cokoli zvýší atraktivitu města pro turisty a občany, budeme podporovat,“ uvedl náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí.

Už tuto středu chce s plánem zpřístupnění věže seznámit radu města. „Určitě si o všem popovídám s panem Houfkem a pak zjistím názory ostatních radních na tuto aktivitu,“ dodal Hausenblas.

Archivář navrhuje lávku z obchodního centra

Jedním z problémů bude, jak technicky vyřešit, aby byla vyhlídka přístupná. „Je to oříšek, protože to musí být v souladu s památkáři. Když bude ochota to zprovoznit, tak určitě nějaké řešení najdeme,“ je přesvědčený Houfek.

Houfek odhaduje, že by nemuselo dojít k žádným významným zásahům do dispozic kostela. „Investice by se pohybovala v řádech milionů korun. Největším problémem nebude technika zpřístupnění, ale bezpečnost návštěvníků,“ míní historik.

Se zajímavým nápadem přišel ústecký archivář Vladimír Kaiser. Ten by do věže nestavěl nové schody ani výtah, ale lávku.

„Vedla by z parkoviště obchodního centra Forum přímo do věže. Kdyby byla vkusně udělaná, třeba prosklená, mohlo by to vypadat pěkně a splnilo by to účel,“ navrhuje Kaiser.