Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recesisté otevřeli přístav v Duchcově. Z tamních uhelných lomů chtějí moře

  12:41aktualizováno  12:41
V Duchcově na Teplicku vznikl první český námořní přístav. Otevřeli ho recesisté, kteří chtějí vytěženou krajinu pod Krušnými horami proměnit na Moře klidu. Myšlenku postupně rozvíjejí a okolní obce díky tomu získávají netradiční turistické atrakce.

Duchcovská marína je vedle Strupčického majáku už druhým uměleckým projektem, který vznikl kolem idey, že by z vytěžených uhelných lomů na severu Čech mělo vzniknout moře. | foto: Roman Nešetřil, 5plus2.cz

„My už to moře, které nám nadšenci ze sdružení Moře klidu slibují, šplouchat neuslyšíme. Ale je skvělé, že si dokážeme dělat legraci sami ze sebe, že máme smysl pro nadsázku,“ řekla při otevření Duchcovské maríny starostka města Jitka Bártová. Sama se pak pro doplnění atmosféry, která nedělní akci provázela, chopila pádla.

Fotogalerie

Duchcovskou marinu tvoří dřevěné molo se sedmi stěžni na hraně uhelného lomu Bílina. Při pohledu od Bíliny vypadá, jako by v ní skutečně kotvily lodě. Výstavba stála sto tisíc korun a zaplatily ji nadace VIA a město Duchcov.

„Udělujeme městu Duchcov status klidomořské výspy za podporu našeho projektu,“ vyhlásil předseda sdružení Moře klidu Radim Neuvirt.

Sám na Liptickou vyhlídku, kde se marína nachází, přišel s velkým sysifovským balvanem na zádech, aby doložil, před jak obtížným úkolem jeho sdružení stojí. Se dvěma kolegy pak předvedli unikátní živý obraz s názvem Duchcovští plavci. „Trénovali jsme poctivě na Balatonu, je to znát,“ pochvaloval si.

Sdružení Moře klidu tvrdí, že dosavadní plány na rekultivaci vytěžených velkolomů vytvořením několika jezer je nedůsledné a krátkozraké. Navrhují celou oblast do sta let zatopit vodou z Baltského moře (o projektu zde).

Přišli jsme do krajiny s novým příběhem, říká architekt

Duchcovská marína je už druhým projektem, který kolem této myšlenky vznikl. Prvním byl předloni Strupčický maják, dřevěná rozhledna na hraně lomu u Mostu (o majáku zde).

„Přišli jsme s novým příběhem na území, které kdysi museli lidé kvůli uhlí opustit. S příběhem moře, které většina Čechů každý rok jezdí hledat do zahraničí,“ přibližuje smysl celého projektu architekt Martin Kloda, který maják i marinu spolunavrhoval

V příštím roce podle něj přibydou v Duchcově a ve Strupčicích kolonády spojující centrum s budoucím mořem. „Budou doplněné o zastávky na zajímavých místech, v Duchcově například u starého nádraží,“ přiblížil Kloda.

Protože ze Strupčic na otevření maríny nikdo nedorazil, účastníci alespoň směrem k majáku zamávali a zvolali hromové „Nazdááááár“. Kromě vztyčování vlajek bylo součástí akce i kladení pravých mořských mušliček na pláž u maríny, sborový zpěv s flašinetem a představení s mořskou pannou.

„Připomíná mi to Duchcov v době obrozenecké. Znovu takové spontánní nadšení lidu duchcovského, které jsme od té doby nezažili,“ liboval si místní patriot Jaroslav Drbohlav. Potěšil ho také fakt, že na mítink DSSS, který se v Duchcově v té době souběžně konal, nedorazil v porovnání s otevřením mariny téměř nikdo.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz