Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7 kilometru. | foto: MAFRA

Jezero Milada se mimořádně otevře, koupat by se lidé mohli za dva roky

  • 4
Turistům na Ústecku se o víkendu mimořádně otevře okolí střeženého jezera Milada, které vzniklo zatopením uhelného lomu. Lidé se mohou těšit na cyklistické a běžecké závody, paintball, indiány, přírodovědeckou laboratoř či projížďky na člunech. Úplně by se rekreační zóna mohla otevřít v roce 2016.

"Tento víkend bude ojedinělý, stále je zde dobývací prostor. Abychom jezero na tuto akci mohli zpřístupnit, jednání a příprava trvala dlouho," řekl Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu, kterému bývalý důl patří.

Akce na jezeře Milada

V sobotu v 10 hodin začíná cyklistický závod, v neděli ve stejný čas běžecký. Oba závody jsou pro děti i dospělé.

V sobotu večer diváci uvidí premiéru dokumentárního filmu Rypadlo režiséra Martina Duška.

Celý víkend je pro děti připraven skákací hrad, trampolína, otevřena bude airsoftová střelnice.

V okolí jezera budou připravena i čtyři parkoviště, po oba dny ale z ústecké zastávky Divadlo budou vyjíždět speciální vyhlídkové autobusy.

U jezera Milada, třetího největšího v Česku, se podle původních plánů měly už loni rekreovat tisíce turistů. Stát tu měl hotel, kemp, jachtklub, přístaviště či desítky stánků. Nic z toho ale zatím není pravda. Areál je totiž stále brán jako důl a platí do něj pod pokutou 15 tisíc korun zákaz vstupu.

Jeho zpřístupnění se odsunulo kvůli odstraňování následků po sesuvu půdy (o problému zde). Jakmile území přestane mít status dobývacího prostoru a nevytěžené uhlí bude vyjmuto z chráněného ložiskového území, bude jezero a jeho okolí moci být převedeno na obce, v jejichž katastru se nachází.

"Likvidace dolu je v závěrečné fázi, bezúplatně bychom ho měli na okolní města převést do konce příštího roku. Když vše půjde podle plánu, jezero se otevře turistům v roce 2016," řekl Petr Lenc.

Hotel tu bude nejdřív za dvacet let, říká starosta

Obce budou muset rekreační oblast udržovat, což bude stát miliony korun. Peníze totiž svazek obcí, kam patří Ústí nad Labem, Chabařovice, Trmice a Řehlovice, nemá.

"Budeme hledat dotace, na sekání trávy máme domluvené zemědělce, s nálety pomohou veřejně prospěšní zaměstnanci. Nějaký hotel tu podle mě bude nejdřív tak za 20 let," řekl starosta Chabařovic a šéf svazku obcí Josef Kusebauch.

Podle něj se bude jezero zalidňovat stánky nebo základnami potápěčů postupně. "Zpočátku by měli nájem zdarma, za to že se o kus území budou starat," popsal plány starosta.

Přestože oživení jezera půjde pomalu a nebude to lehké, podle Kusebaucha je nutné, aby města a obce areál od státu převzaly a svazek se o něj staral, i když to bude stát miliony. "Jezero má obrovský potenciál," uzavírá Kusebauch.