Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7 kilometru. | foto: MAFRA

Jezero Milada se brzy otevře, říká šéf firmy rekultivující uhelné lomy

  • 13
Vodu v jezeře Milada, které vzniklo nedaleko Ústí nad Labem zatopením uhelného velkolomu, by mohli první plavci vyzkoušet už na konci května. „Koupání bude možné hned poté, co bude zrušen dobývací prostor Chabařovice,“ říká Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, který prováděl rekultivaci.

Pravidelně sledujete kvalitu vody v jezeře, jaká je?
Z rozborů kvalitativních parametrů vody, které byly do současné doby provedeny, jednoznačně vyplývá, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších vod v regionu s průhledností až jedenáct metrů.

Jak se napouštěla Milada

Jaké ryby v jezeře žijí?
Převažujícími druhy jsou okoun, štika, candát, sumec a mezi další rozšířené druhy patří především plotice a perlín. V jezeře současně žije řada druhů obojživelníků, měkkýšů a ryb. Některé z nich patří mezi ohrožené nebo mezi kriticky ohrožené druhy.

Jezero je napuštěné už od roku 2010, proč bude volně přístupné ke koupání až nyní?
Základním předpokladem je zrušení dobývacího prostoru. K tomuto kroku bylo však možné přistoupit až po splnění všech podmínek vyplývajících ze schváleného plánu likvidace. Ke splnění těchto podmínek došlo až v prosinci 2014.

Nyní ještě hrozí za nepovolený vstup do okolí jezera pokuta 15 tisíc korun. Už jste nějakou udělili?
V předchozích obdobích bylo řešeno několik správních deliktů, které skončily správním řízením ve spolupráci s katastrálně příslušnou obcí.

Jezero Milada

Plocha: 252,2 hektaru

Délka: 3,2 kilometru

Šířka: 700 metrů

Objem vody: 35,6 milionu m3

Hladina: 145,7 m n. m.

Průměrná hloubka: 15 m

Max. hloubka: 24,7 m

Cena rekultivace: 5,4 miliardy Kč

Proč Milada: jmenoval se tak jeden z dolů, který na místě byl před vznikem lomu

Jaké jste měli největší problémy při rekultivaci velkolomu Chabařovice?
Zásadním problémem byl stav zbytkové jámy po předčasném ukončení těžby hnědého uhlí. Vlivem tohoto předčasného ukončení byla celá zbytková jáma včetně přilehlého okolí předurčena k rekultivaci v nejsložitějších báňsko-geologických a hydrogeologických podmínkách. Z tohoto důvodu jsme museli v následujícím období řešit celou řadu rozsáhlých sesuvů a dalších nestabilních částí v oblasti závěrných svahů včetně problémů při projektování a následné realizaci jednotlivých prvků vodohospodářské soustavy.

Kolik uhlí ještě zbylo v prostoru u Chabařovic a myslíte si, že je ještě možné, že se tam někdy bude těžit?
V prostoru budovaného jezera Chabařovice bylo postupně od roku 1992 do roku 1997 převedeno do nebilančních zásob téměř 146 milionů tun kvalitního hnědého uhlí. Vzhledem ke složitým geologickým a hydrogeologickým podmínkám a současně s přihlédnutím k případné efektivitě dobývání vyhrazeného nerostu lze vyloučit, že by v prostoru současně budovaného jezera Chabařovice v budoucnosti probíhala těžba hnědého uhlí.

Kolik stála rekultivace lomu Chabařovice a vznik jezera Milada?
Od usnesení vlády, kterým v roce 1991 došlo ke stanovení územně ekologických limitů, bylo do roku 2014 vynaloženo téměř 5,4 miliardy korun.