Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cylindr, obraz i odznáčky. Historici otevřeli balíky ukryté před odsunem

  12:35aktualizováno  15:12
Historici muzea v Ústí nad Labem otevřeli první čtvrtinu balíků, které ležely 70 let ve skrýši pod střechou vily v Libouchci na Ústecku. Ukryli je tam před odsunem v roce 1945 němečtí majitelé a jejich syn nyní úkryt ukázal. Ve středu od 9:00 přinese iDNES.cz přímý přenos z rozbalování další části.

Jako první rozbalil restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis dětský deštník, po něm noblesní cylindr, dámské klobouky, tři klubka papírového provazu nebo váhu na dopisy, šupléru Mauser či pětiwattovou žárovku vyrobenou v Teplicích.

Fotogalerie

Mezi zajímavosti patřily dvě krabice s velkým množstvím odznáčků, přívěsků a dalších předmětů. Podle všeho jde o drobnosti Winterhilfe, které dostávali lidé, kteří přispěli do kasičky veřejně prospěšné nadace řízené říšským ministrem propagandy. Sbírky byly na polévky pro chudé i na teplé oblečení pro vojáky.

„Pro toho, kdo se zabývá fašistickou propagandou, bude nález zajímavý,“ poznamenal Belis.

Nejvíce historiky potěšil zabalený obraz s rámem. Po odkrytí dvou vrstev papíru se objevila krajina s domem od děčínského malíře Josefa Stegla, který ve vile v Libouchci také bydlel.

„Byl to regionálně významný krajinář, z průměru kolem války patří mezi přední. Dnes je ceněný a děčínští sběratelé z tohoto objevu určitě zajásají,“ podotkl Belis.

Mezi dalšími nálezy byly ještě nerozbalené balíčky cigaret, psací potřeby, školní tabulky, secesní nádoba nebo příručka německého Červeného kříže.

„Ve skrýši byly zřejmě velmi dobré klimatické podmínky. Největší poškození bylo od prachu, hmyzu a myší, které se dostanou všude,“ poznamenal Belis.

Skrýš otevřel syn původních majitelů

Skrýš otevřel před týdnem osobně třiaosmdesátiletý Rudi Schlattner, který jako třináctiletý pomáhal rodičům věci ukrývat. „Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ přiblížil.

Fotogalerie

To se ale nestalo a z rodinné vily, kterou nechal postavit v letech 1928 až 1929 jeho otec, zámožný obchodník, je nyní mateřská škola. Přestože Rudi Schlattner na vrácení ukrytých věcí nemá právní nárok, na skrýši se rozhodl upozornit, aby se věci neztratily nebo nezničily.

Úkryt se nacházel v klenbě vikýře. Bylo v něm přes sto balíčků a volně uložené lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty nebo celé ročníky novin. Dostat vše ven trvalo hodinu (o otevření skrýše zde).

„Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ poznamenal kurátor ústeckého muzea Tomáš Okurka.

Nalezené předměty náleží jakožto konfiskát státu

Rudi Schlattner se nabídl, že pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se účastnit identifikace jednotlivých předmětů.

„Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ dodává Okurka.

Nalezené předměty náleží jakožto konfiskát státu. Ten by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Ústecké muzeum o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ zmínil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Otevření skrýše na půdě vily v Libouchci:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz