Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Historici našli v „sudetském pokladu“ přídělové lístky i dosud lesklé mince

  9:27aktualizováno  9:27
V ústeckém muzeu historici třetí den otevírali pečlivě zabalené balíky s věcmi, které ukryli před odsunem sudetští Němci. Ve čtvrtek v nich našli několik dětských her, objevila se i visačka s motivem NSDAP, lesknoucí se mince či katalog známek. Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, kdy má skončit.

Po čtvrtku zbývá odhalit 28 balíků, dosud v nich převažovaly věci denní potřeby. „Proto když se na ty věci dívám, musím se oprostit od pohledu kurátora. Pak jsou ty nálezy zajímavé, jako cenné tak vnímám například textilie,“ uvedl restaurátor muzea Jiří  Belis.

Historik ve čtvrtek také z balíků vytáhl „prazvláštní spací pytel“ s čepicí, kladívkem a kleštěmi, povlaky s iniciálami A. H. či katalog známek z roku 1941. „Je vidět, že pán byl opravdu filatelista,“ podotkl Belis. Čtvrteční objevy doplnily ozdobné svíce, výtisky novin Welthandel z roku 1937 a 1938 nebo účetní kniha.

„Zdá se, že to je karetní hra. Je to kvarteto s vojenskou tematikou. Těžko říct, jestli pro děti, nebo pro dospělé,“ uvažoval nad jedním z balíků Belis. Narazil i na sadu hracích obrázků s pohádkovými motivy, další krabice pak ukrývala barevné herní prvky, které se mohly skládat do různých obrazců.

Fotogalerie

Z drobné červené kabelky vypadlo hnědé pouzdro, které bylo plné mincí. Šlo o směs jednofenikových mincí i mosazných platidel, které se užívaly za války. „Některé mince jsou zajímavé tím, že mají ještě mincovní lesk, což u zinku nebývá tak časté,“ podotkl Belis.

Restaurátora také zaujal flakon, jenž byl stále cítit parfémem. „Flakon je z broušeného kobaltového skla, je to poměrně luxusní provedení. Rozprašovací balonek je ztvrdlý, nicméně stále voní. Uvnitř je ještě zbytek nějaké rezavé tekutiny,“ popisoval nález.

Čtvrteční objevy byly pestré. V krabicích se skrývaly různé textilie, Bible z roku 1867, visačka NSDAP, plán Lipska, dámské ozdoby či náhrdelníky. Z válečné doby se také uchovaly přídělové lístky.

Restaurátor Belis se pak pozastavil nad tím, co zatím v balících ukryté naopak nebylo. „Obvykle bývají v domácích věcech osobní až intimní předměty, to tady zatím schází,“ poznamenal.

Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, které by mělo být posledním dnem objevů. „Chceme to vzít už na jeden zátah. Dnes to trvalo déle, protože zdržovalo hodně drobných věcí, které jsme nacházeli,“ vysvětlil. 

Původní majitel by měl přijet v půli srpna

Z právního hlediska věci patří státu, nicméně třiaosmdesátiletý Rudi Schlattner, který skrýš pod střechou vily v Libouchci nedávno sám prozradil, je ani nepožaduje. Na úkryt upozornil jen proto, aby nepřišly vniveč. Muzeu chce také pomoci s jejich identifikací.

„Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné,“ poznamenal ředitel muzea Václav Houfek.

Ukryté věci podle Schlattnera nepatřily jen jeho rodině, ale i některým z desítek lidí, včetně uprchlíků před ruskou armádou, kteří ve vile před odsunem žili.

Rozbalování probíhá pomalu, protože každý nález je třeba vyfotit. Restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis za první dva dny stihl otevřít 59 z celkem sto třinácti balíků. Mimo čas přímého přenosu muzejníci vybalené věci zapisují do dokumentace.

Reportáž z úterý, prvního dne rozbalování:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz