Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Historici našli v „sudetském pokladu“ přídělové lístky i dosud lesklé mince

  9:27aktualizováno  9:27
V ústeckém muzeu historici třetí den otevírali pečlivě zabalené balíky s věcmi, které ukryli před odsunem sudetští Němci. Ve čtvrtek v nich našli několik dětských her, objevila se i visačka s motivem NSDAP, lesknoucí se mince či katalog známek. Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, kdy má skončit.

Po čtvrtku zbývá odhalit 28 balíků, dosud v nich převažovaly věci denní potřeby. „Proto když se na ty věci dívám, musím se oprostit od pohledu kurátora. Pak jsou ty nálezy zajímavé, jako cenné tak vnímám například textilie,“ uvedl restaurátor muzea Jiří  Belis.

Historik ve čtvrtek také z balíků vytáhl „prazvláštní spací pytel“ s čepicí, kladívkem a kleštěmi, povlaky s iniciálami A. H. či katalog známek z roku 1941. „Je vidět, že pán byl opravdu filatelista,“ podotkl Belis. Čtvrteční objevy doplnily ozdobné svíce, výtisky novin Welthandel z roku 1937 a 1938 nebo účetní kniha.

„Zdá se, že to je karetní hra. Je to kvarteto s vojenskou tematikou. Těžko říct, jestli pro děti, nebo pro dospělé,“ uvažoval nad jedním z balíků Belis. Narazil i na sadu hracích obrázků s pohádkovými motivy, další krabice pak ukrývala barevné herní prvky, které se mohly skládat do různých obrazců.

Fotogalerie

Z drobné červené kabelky vypadlo hnědé pouzdro, které bylo plné mincí. Šlo o směs jednofenikových mincí i mosazných platidel, které se užívaly za války. „Některé mince jsou zajímavé tím, že mají ještě mincovní lesk, což u zinku nebývá tak časté,“ podotkl Belis.

Restaurátora také zaujal flakon, jenž byl stále cítit parfémem. „Flakon je z broušeného kobaltového skla, je to poměrně luxusní provedení. Rozprašovací balonek je ztvrdlý, nicméně stále voní. Uvnitř je ještě zbytek nějaké rezavé tekutiny,“ popisoval nález.

Čtvrteční objevy byly pestré. V krabicích se skrývaly různé textilie, Bible z roku 1867, visačka NSDAP, plán Lipska, dámské ozdoby či náhrdelníky. Z válečné doby se také uchovaly přídělové lístky.

Restaurátor Belis se pak pozastavil nad tím, co zatím v balících ukryté naopak nebylo. „Obvykle bývají v domácích věcech osobní až intimní předměty, to tady zatím schází,“ poznamenal.

Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, které by mělo být posledním dnem objevů. „Chceme to vzít už na jeden zátah. Dnes to trvalo déle, protože zdržovalo hodně drobných věcí, které jsme nacházeli,“ vysvětlil. 

Původní majitel by měl přijet v půli srpna

Z právního hlediska věci patří státu, nicméně třiaosmdesátiletý Rudi Schlattner, který skrýš pod střechou vily v Libouchci nedávno sám prozradil, je ani nepožaduje. Na úkryt upozornil jen proto, aby nepřišly vniveč. Muzeu chce také pomoci s jejich identifikací.

„Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné,“ poznamenal ředitel muzea Václav Houfek.

Ukryté věci podle Schlattnera nepatřily jen jeho rodině, ale i některým z desítek lidí, včetně uprchlíků před ruskou armádou, kteří ve vile před odsunem žili.

Rozbalování probíhá pomalu, protože každý nález je třeba vyfotit. Restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis za první dva dny stihl otevřít 59 z celkem sto třinácti balíků. Mimo čas přímého přenosu muzejníci vybalené věci zapisují do dokumentace.

Reportáž z úterý, prvního dne rozbalování:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz