Stanislav Najmr se snaží daru domoci zpět soudní cestou. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Otec se u soudu domáhá zpět darovaných polností. Tvrdí, že mu syn ubližuje

  • 9
Spor otce a syna o polnosti v hodnotě několik desítek milionů korun u Bohušovic nad Ohří řeší české soudy. Stanislav Najmr svůj podíl na statcích daroval synovi, pak mu ale potomek podle jeho slov začal nadávat a zamezil mu přístup do domu. Starý statkář tak dal syna k soudu a prohrál. Ale odvolal se.

Příběh začíná v roce 2001, kdy se Stanislav Najmr rozhodl zbavit se svého pětapadesátiprocentního podílu ve farmě a nabídl ho svým dvěma synům, kteří žijí v USA.  

„Starší syn zájem neměl, protože tam má rodinu a nechce se stěhovat. Mladší Dag ale na nabídku kývl a do Bohušovic přijel,“ vypráví Stanislav Najmr. Dnes třiapadesátiletý Dag Najmr pak tři měsíce s otcem na statku pracoval. Chodil s ním po úřadech, po polích i mezi zvířata.

„Táta byl nadšený, že Dag chce v rodové tradici pokračovat. Ze samé radosti by mu dal i poslední boty. Naštěstí to neudělal,“ líčí začátek sporu Dagova matka Světla Najmrová. Po třech měsících zaučování otec na Daga přepsal svůj podíl v zemědělské společnosti, bývalý výminek v Bohušovicích a také horní patro domu, v němž Stanislav Najmr bydlel.

„Jenže pak se Dagovo chování změnilo. Začal mi nadávat do senilních a ubohých dědků, horní patro, kde jsem měl nábytek a osobní věci, mi znepřístupnil a začal také defraudovat účty společnosti,“ říká Stanislav Najmr.

Řekl nám, že jsme mu odporní, popisuje matka

Mnohasettisícových výběrů z účtu firmy si všiml i držitel menšího podílu společnosti Jiří Lahovský. „Zprvu vítal, že dojde ke generační obměně ve firmě. Když ale viděl, co Dag provádí, tak mě poprosil, zda bych mu nedomluvil,“ dodává Najmr starší.

Rodinná farma

Statek donedávna spravoval sedmasedmdesátiletý Stanislav Najmr. Polnosti, na nichž jeho předci hospodařili od roku 1750, získal v restituci a postupně je rozšířil až na 750 hektarů.

V roce 2011 už mu však ubývaly síly, proto se rozhodl svůj 55procentní podíl ve farmě předat jednomu ze svých synů, kteří v 80. letech emigrovali do USA.

Domluva však nepomohla, podle obou rodičů situaci naopak zhoršila.

„Dag mi sdělil, že sem přijel jen proto, aby získal majetek. My že jsme mu odporní a že námi a naším způsobem života pohrdá,“ krčí rameny Světla Najmrová, která se kvůli problémům s páteří nemůže narovnat.

„Řekl, že mrzáci se mu hnusí a že mi nehodlá nijak pomáhat. Takhle jsem ho nevychovala, najednou nevím, kdo je moje dítě,“ dodává.

Situace se vyhrotila i na statku. Jiřího Lahovského do něj najatá ochranka odmítla vpustit, účetnictví mu Dag Najmr znepřístupnil.

„Dag se přitom smluvně zavázal, že bude v činnosti farmy pokračovat v nezměněném rozsahu,“ připomíná Stanislav Najmr.

Starý farmář první soud prohrál, odvolal se

Následovala série žalob. Jiří Lahovský se soudně domáhal přístupu k účetnictví, Stanislav Najmr požadoval zpřístupnění horního podlaží domu a vrácení daru.

Litoměřický soud však žaloby zamítl. „Vrácení daru je navázáno na skutečně hrubé porušení dobrých mravů. Soud takové chování u žalovaného neshledal, když vycházel z objektivního hodnocení a nikoli ze subjektivního názoru žalobce,“ rozhodla soudkyně Alena Herčíková.

Podle ní je sice zřejmé, že mezi otcem a synem konflikty byly, avšak nelze jednoznačně říci, že je zapříčinilo pouze negativní chování žalovaného. „Bylo prokázáno, že i žalobce žalovanému určitým způsobem vyhrožoval a užíval vůči němu hrubá slova. Příčina veškerých konfliktů také vycházela z rozdílných názorů žalobce a žalovaného na další hospodaření na farmě,“ dodala.

Dag Najmr u soudu agresivní jednání vůči rodičům popřel a k celé kauze nechce blíže vyjadřovat. „Jednání otce považuji za nešťastné a neférové. Vše podstatné bylo řečeno u soudu a výsledkem bylo zamítnutí žalob. Medializovat to nechci, protože jde o rodinné záležitosti,“ sdělil pouze.