Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Také bychom nepracovali, uznala většina studentů na besedě o Romech

  19:04aktualizováno  19:04
Školáci z Jirkova tento týden debatují o Romech. Soužití s touto menšinou totiž při loňském dotazníkovém průzkumu většina teenagerů ve městě označila za největší problém. Společnost Osvětová beseda proto připravila dvouhodinový diskusní program, který studenty o problému nutí přemýšlet.

Padesátka studentů jirkovského gymnázia dostala jednoduchou otázku. Vyberte si: půjdete do práce za minimální mzdu, nebo dostanete stejné peníze a budete doma, jen občas zajdete na úřad práce. Kolik z vás půjde do práce? Zvedají se dvě ruce.

Beseda Romský (?) hlavolam

Besedy se žáky druhého stupně základních škol nebo gymnazisty o soužití většinové společnosti s Romy pořádá společnost Osvětová beseda. Ta obecně nabízí školám programy podle toho, co učitelé považují za problém, ale není pro to prostor v jednotlivých předmětech.

Učitelé nedávno upozornili, že soužití s Romy je silné téma. Osvětová beseda proto připravila scénář dvouhodinového programu. Začala s ním na jaře ve Frýdlantském výběžku, tento týden pořádá sérii besed v Jirkově.

„Přece tím získám nějaké zkušenosti, které pak mohu využít někde jinde,“ vysvětluje světlovlasá dívka. Několik dalších dětí vypadá, že ruku možná zvedly napůl. Drtivá většina se ale za takové podmínky do práce nechystá.

Mezi studenty není ani jeden Rom. Přesto drtivá většina reagovala stejně, jak se podle nich chovají Romové. Prostý test jirkovským studentům ukazuje, že předsudek o Romech odmítajících práci je nesprávný.

„Ano, jsou takoví. Ale také je řada těch, co by práci chtěli. Ale nedostanou ji právě proto, že jsou Romové,“ upozorňuje při debatě s názvem Romský (?) hlavolam Zuzana Labudová ze společnosti Osvětová beseda.

Společně se studenty se Labudová snaží zjistit, kde je problém, který komplikuje soužití Romů s bílou většinou. „Když pojmenujeme příčiny, třeba se nám podaří dobrat k tomu, jak problém řešit,“ vysvětluje dětem Labudová.

Sociální systém nastavila bílá většina, upozorňuje lektorka

Jako příklad Labudová ukázala několik mediálně známých záležitostí: zbití manželského páru romskou přesilou, mačetový útok v Novém Boru nebo fotku malé Natálky, již popálil útok neonacistů. „Ty jó!“ vydechnou děti.

Labudová studentům ukazuje statistiky: jaká je průměrná nezaměstnanost v Česku (kolem 8 procent), jaká je na severu Čech (v Mostě přes 13 procent) a jaká je mezi Romy (zhruba 45 procent). Zároveň ukazuje čísla o kriminalitě, která jsou také vyšší v místech, kde je víc nezaměstnaných.

„Psychologové vysvětlují, že když je člověk dlouhodobě frustrovaný, třeba si nemůže koupit to co ostatní, stačí malý impuls a vznikne nějaký takový konflikt,“ říká Labudová na adresu související nezaměstnanosti a kriminality v některých českých regionech.

Se studenty se lektorka shoduje, že jednou z příčin problémů je nevyhovující sociální systém. Na otázku, kdo jej vytváří, dostává typicky mladou a bleskovou odpověď: „Ty idioti!“ vyhrkne jeden ze studentů. Vzápětí jej spolužačky opravují, že poslanci a senátoři, čili český parlament.

Labudová upozorňuje, že v něm není jediný Rom. „Bílá většina nastavila sociální systém, který Romové nemohli nijak ovlivnit. Když se do něj zapojují, tak jim my, bílí, kteří jsme systém vytvořili, vyčítáme, že se na státu přiživují,“ zdůrazňuje Labudová, že odpovědnost není jen na Romech.

Smyslem je poskytnout argumenty proti stereotypům

V průběhu diskuse se ukazuje, že většina studentů má podobné názory jako většina společnosti: k Romům mají celou řadu výhrad. Jsou ale ochotní o nejasnostech diskutovat. A to i mezi sebou.

Právě proto mají podle Labudové podobné debaty smysl. „Proto se obracíme na tuto cílovou skupinu, která ještě nemá stereotypy tak zakořeněné. A za druhé, oni jsou ve věku, kdy rádi a často polemizují se svými rodiči. Když jim poskytneme argumenty, je to něco, co si určitě vezmou,“ říká Labudová.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Najdete na iDNES.cz