Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Také bychom nepracovali, uznala většina studentů na besedě o Romech

  19:04aktualizováno  19:04
Školáci z Jirkova tento týden debatují o Romech. Soužití s touto menšinou totiž při loňském dotazníkovém průzkumu většina teenagerů ve městě označila za největší problém. Společnost Osvětová beseda proto připravila dvouhodinový diskusní program, který studenty o problému nutí přemýšlet.

Padesátka studentů jirkovského gymnázia dostala jednoduchou otázku. Vyberte si: půjdete do práce za minimální mzdu, nebo dostanete stejné peníze a budete doma, jen občas zajdete na úřad práce. Kolik z vás půjde do práce? Zvedají se dvě ruce.

Beseda Romský (?) hlavolam

Besedy se žáky druhého stupně základních škol nebo gymnazisty o soužití většinové společnosti s Romy pořádá společnost Osvětová beseda. Ta obecně nabízí školám programy podle toho, co učitelé považují za problém, ale není pro to prostor v jednotlivých předmětech.

Učitelé nedávno upozornili, že soužití s Romy je silné téma. Osvětová beseda proto připravila scénář dvouhodinového programu. Začala s ním na jaře ve Frýdlantském výběžku, tento týden pořádá sérii besed v Jirkově.

„Přece tím získám nějaké zkušenosti, které pak mohu využít někde jinde,“ vysvětluje světlovlasá dívka. Několik dalších dětí vypadá, že ruku možná zvedly napůl. Drtivá většina se ale za takové podmínky do práce nechystá.

Mezi studenty není ani jeden Rom. Přesto drtivá většina reagovala stejně, jak se podle nich chovají Romové. Prostý test jirkovským studentům ukazuje, že předsudek o Romech odmítajících práci je nesprávný.

„Ano, jsou takoví. Ale také je řada těch, co by práci chtěli. Ale nedostanou ji právě proto, že jsou Romové,“ upozorňuje při debatě s názvem Romský (?) hlavolam Zuzana Labudová ze společnosti Osvětová beseda.

Společně se studenty se Labudová snaží zjistit, kde je problém, který komplikuje soužití Romů s bílou většinou. „Když pojmenujeme příčiny, třeba se nám podaří dobrat k tomu, jak problém řešit,“ vysvětluje dětem Labudová.

Sociální systém nastavila bílá většina, upozorňuje lektorka

Jako příklad Labudová ukázala několik mediálně známých záležitostí: zbití manželského páru romskou přesilou, mačetový útok v Novém Boru nebo fotku malé Natálky, již popálil útok neonacistů. „Ty jó!“ vydechnou děti.

Labudová studentům ukazuje statistiky: jaká je průměrná nezaměstnanost v Česku (kolem 8 procent), jaká je na severu Čech (v Mostě přes 13 procent) a jaká je mezi Romy (zhruba 45 procent). Zároveň ukazuje čísla o kriminalitě, která jsou také vyšší v místech, kde je víc nezaměstnaných.

„Psychologové vysvětlují, že když je člověk dlouhodobě frustrovaný, třeba si nemůže koupit to co ostatní, stačí malý impuls a vznikne nějaký takový konflikt,“ říká Labudová na adresu související nezaměstnanosti a kriminality v některých českých regionech.

Se studenty se lektorka shoduje, že jednou z příčin problémů je nevyhovující sociální systém. Na otázku, kdo jej vytváří, dostává typicky mladou a bleskovou odpověď: „Ty idioti!“ vyhrkne jeden ze studentů. Vzápětí jej spolužačky opravují, že poslanci a senátoři, čili český parlament.

Labudová upozorňuje, že v něm není jediný Rom. „Bílá většina nastavila sociální systém, který Romové nemohli nijak ovlivnit. Když se do něj zapojují, tak jim my, bílí, kteří jsme systém vytvořili, vyčítáme, že se na státu přiživují,“ zdůrazňuje Labudová, že odpovědnost není jen na Romech.

Smyslem je poskytnout argumenty proti stereotypům

V průběhu diskuse se ukazuje, že většina studentů má podobné názory jako většina společnosti: k Romům mají celou řadu výhrad. Jsou ale ochotní o nejasnostech diskutovat. A to i mezi sebou.

Právě proto mají podle Labudové podobné debaty smysl. „Proto se obracíme na tuto cílovou skupinu, která ještě nemá stereotypy tak zakořeněné. A za druhé, oni jsou ve věku, kdy rádi a často polemizují se svými rodiči. Když jim poskytneme argumenty, je to něco, co si určitě vezmou,“ říká Labudová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz