Kostel svatého Josefa v Nakléřově, z jehož věže Napoleon v roce 1813 sledoval...

Kostel svatého Josefa v Nakléřově, z jehož věže Napoleon v roce 1813 sledoval pohyb spojeneckých vojsk, připomíná už jen dřevěný kříž. Komunisté památku nechali v roce 1975 zbourat. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Napoleon se u Petrovic snažil zvrátit chlumeckou porážku, ale neuspěl

  • 4
Hraniční obec Petrovice v Krušných horách by se s trochou nadsázky mohla jmenovat Napoleonov. V Čechách totiž není jiné místo, které by slavný francouzský císař navštívil tolikrát po sobě. Po porážce svého generála Vandamma u Chlumce sem přijel osobně vést bitvu.

Když se 29. a 30. srpna 1813 odehrávala bitva u Chlumce, Napoleon se jí osobně nezúčastnil. Porážku Francouzů zčásti zavinilo právě to, že císař dostatečně neznal situaci na místě. Chtěl proto chybu napravit.

Spojenci po chlumeckém vítězství obsadili nakléřovský průsmyk, leč 11. září se je Francouzům podařilo vytlačit. Bez meškání sem vyrazil i sám císař. V Nakléřově vystoupal na věž kostela, odkud měl výhled na pohyb nepřátelských vojsk v teplické kotlině.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Stopy po opevnění patrné dodnes

"Přenocoval pak ve farářově domě u Petrovic, jehož obyvatel uprchl," upřesnil před sto lety historik Gustav Simon.

Jenže hned jak se císař vrátil do pohodlí Drážďan, podařilo se spojencům získat Petrovice zpět. 16. září tak zahájila Napoleonova vojska další útok na obec a zatlačila spojence až k Varvažovu. Císař se opět vrátil na české území.

Podle kramářské písně se ptal punčoch

"Napoleon v Petrovicích k noclehu vybral si ten dům, co číslo má sedum," upřesňuje dobová kramářská píseň. Dále podle ní smekl svůj klobouk, odepnul kord a chystal se odpočívat, avšak myšlenky na prohru u Chlumce mu nedaly spát.

Chtěl vědět, jak dopadne nový pokus prorazit do nitra Čech. A tak se prý zeptal svých punčoch. Jasnou odpověď ale nedostal, proto se vydal na koni do Nakléřova, aby z kostela znovu sledoval dění v údolí. "Ty nezvítězíš!" sdělily mu prý punčochy na vrcholku věže.

Pravdou je, že přes hustou mlhu ten den nemohl v údolí nic vidět.

Když se o jeho nocování v Petrovicích dozvěděl vrchní velitel spojeneckých vojsk, kníže Schwarzenberg, nechal okamžitě na Francouze u Varvažova zaútočit a útok vedený převážně Rakušany a Rusy zaznamenal úspěch, asi dva tisíce francouzských vojáků bylo zabito či zraněno a další dva tisíce padly do zajetí.

Domy, kde Napoleon nocoval, stojí dodnes

Bojová linie se posunula k severní části obce Telnice, ale následný prudký déšť znemožnil ustupující armádu pronásledovat. A tak Napoleon strávil další noc v Čechách a opět přenocoval v Petrovicích.

Dobová miniatura s portrétem císaře Napoleona ze sbírek Muzea města Ústí nad...

"Noc ze 17. na 18. září byla opět strašlivá. Knínice a pár domů v Nakléřově vzplály světlým plamenem a tisíce strážných ohňů osvětlovaly krajinu," popisuje děsivou kulisu Napoleonova noclehu dobový záznam ve farní kronice Chabařovic.

Příštího dne Napoleon vedl vojsko opět k útoku, ale zároveň chystal vyklizení pozic. Ještě počtvrté a naposledy nocoval v Petrovicích, aby ráno po neúspěšném pokusu napravit chybu u Chlumce navždy opustil Čechy a odjel do Drážďan.

Oba domy, v nichž přespal, stojí dodnes. Jen vyhlídku, jež se mu naskytla z věže nakléřovského kostela, už si neužije nikdo. Roku 1975 nechali komunisté kostel sv. Josefa odstřelit.