Oříškové pivo představil Přemysl Oráč v podání historika Marina Krska na svém...

Oříškové pivo představil Přemysl Oráč v podání historika Marina Krska na svém poli ve Stadicích 13. května ve 13 hodin, tedy v den a hodinu, kdy podle letopisce Václava Hájka z Libočan na toto místo dorazilo roku 722 z Vyšehradu pro nového knížete poselstvo kněžny Libuše. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Výstavu o pověstech doprovodí v Ústí oříškové pivo Přemysla Oráče

  • 0
Ústecké muzeum s místním minipivovarem připravily k výpravné výstavě Staré pověsti české, která se veřejnosti otevře 29. května, jubilejní pivo. Názvem i svou chutí upomíná legendárního Přemysla Oráče z nedalekých Stadic.

„Jubilejní pivo ponese jméno Oráč a jeho specifikem bude lískooříšková příchuť. Upomene tak na dodnes živou stopu povolání stadického sedláka Přemysla na knížecí stolec, při kterém zabodl lískový proutek na pohánění tažných volů známý jako otku. Z něho pak vyrostl strom, jehož odnože plodí lískové oříšky ve Stadicích dodnes,“ přiblížil ředitel muzea Václav Houfek.

I když se jméno Stadic objevuje až v záznamu kronikáře Kosmy na počátku 12. století, čeští králové z rodu Přemyslovců věřili, že z této vesnice skutečně pocházejí.

„Výstava v muzeu například návštěvníkům ukáže kopii listiny, v níž císař Karel IV. nařizuje dodávat ze Stadic do Prahy oříšky z Přemyslovy lísky,“ poznamenal Houfek.

Legendární Přemyslova líska uschla v 18. století, mezitím ale vlastenci její odnože rozeseli po celých Čechách, takže ji nebyl problém symbolicky do Stadic vrátit.

Chystaná expozice je připravená ve spolupráci s Národním muzeem. Pověsti z předkřesťanských dob konfrontuje s archeologickými nálezy. Mimo Stadic jsou dějištěm nejstarších českých legend v Ústeckém kraji zejména hora Říp nebo hradiště Drahůš u Postoloprt.