Poslední český důl na železo zarůstá mechem, v areálu řádí vandalové

  9:39aktualizováno  9:39
Rozsáhlý areál bývalého dolu na železnou rudu v Měděnci na Chomutovsku je opuštěný už přes 20 let. Je sice celý oplocený, ale dá se bez problémů projít vrátnicí, tak jako to bylo běžné třeba v roce 1968, kdy tady byl vytěžen první magnetit. V areálu dnes ale řádí vandalové a asi i vařiči drog.

Pracovní stůl s dokumenty pokrývá tlustá vrstva mechu, na skříňce vedle je sešit s pracovními záznamy o kontrolách. O kus dál na stolech leží hrnky od kávy, ta špína v nich je dost možná ještě lógr. 

Fotogalerie

Na zdi visí vyhlášky s pracovními předpisy, u stolu pořád stojí židle, jako by čekala, že se na ni brzy někdo posadí a opraví si rozbitý psací stroj. To je obrázek z kanceláře velína, místa, odkud se řídil provoz v jedné z provozních hal opuštěného Dolu Měděnec.

„Už jsem tady byl několikrát a pokaždé jsou vidět stopy po návštěvách vandalů,“ říká Vladimír Hyke, amatérský fotograf bydlící nedaleko areálu.

Vrátnice vypadá stejně jako ostatní budovy – vytlučená okna, rozbité dveře, zatéká střechou. Podlaha je plná střepů a poházených papírů. Ušetřeny zkázy zůstaly pouze zrcadlo a píchačky. Před skřínkami v šatně stojí holínky, na stole zůstaly ochranné přilby, jak je tam lidé nechali po poslední směně.

„Prošel jsem celý areál, v kanceláři ředitele pořád stojí ředitelský stůl a u něj židle, na stole jsou nějaké firemní dokumenty a zůstal tam i telefon. Dokonce je jasně vidět, kam si zaměstnanci chodili pro výplatu. Kancelář je za zamřížovanými dveřmi a v ní je skříň plná mzdových listů, pečlivě seřazených po jednotlivých letech,“ ukazuje Hyke.

Jen bývalá laboratoř na zkoumání hornin pravděpodobně „žila“ ještě nedávno. Ve vzduchu jsou totiž cítit chemikálie, na laboratorním stole zůstaly jakési baňky. „Posledně tady byl i vařič. Všechno nasvědčuje tomu, že tady někdo vařil drogy,“ vypráví dál fotograf. 

Vladimír Hyke je místní patriot, při pohledu na stav kdysi pro Krušnohoří důležitého areálu je smutný. Nadává na to, že jeho současný vlastník, firma Finisterrae, si nedokáže místo zabezpečit.

Magnetitovou drť odebíral Temelín

Výstavba dolu začala v roce 1960 a první železnou rudu vytěžili horníci o osm let později. Mezi lety 1968 a 1992, kdy byl Důl Měděnec v provozu, z něj vyjelo přibližně 2,7 milionů tun rubaniny, což představuje asi 936 tisíc tun železa. 

Od roku 1982 se tu také z doprovodného chalkopyritu vyráběl měděný koncentrát s celkovým vyseparovaným obsahem 323 tun mědi a 807 kg stříbra. 

Pro ilustraci kvality zdejších surovin - od roku 1987 do roku 1992 odebíral měděneckou magnetitovou drť z nejkvalitnější železné rudy podnik Výstavba jaderné elektrárny Temelín, který ji používal k výrobě těžkých betonů.

Důvodem ukončení těžby bylo vyčerpání ložiska rudy. I tak se Důl Měděnec stal posledním železnorudným dolem v Česku. O velikosti dolu pak svědčí skutečnost, že v době ukončení těžby tu mělo práci 184 lidí, ovšem průměrný stav v předcházejících rocích byl podle Wikipedie 265 zaměstnanců.

Dobývací prostor tvořilo pět ložisek magnetitu, byť se těžilo jen ve třech. Průzkumná jáma jen na ložisku jménem Kovářská měla až neuvěřitelný půlkilometr hloubky.

Roku 1994 Důl Měděnec získala společnost Garmica, jejíž lidé se tu pídili po granátech a slídě, ovšem pro nízký odbyt a následné finanční potíže musela i Garmica těžbu v roce 1997 ukončit. V následujícím roce přestala být odčerpávána spodní voda a důl byl zatopen.

Důl měl několik architektonických specifik, například místo vysokých ocelových konstrukcí s typickými koly zde stále stojí betonové dvojvěží. Na vyšší věž byla nasazena obří kostka, ve které jsou soustředěny veškeré technologie. Zařízení je už ale zrezivělé a porostlé mechem.

Vlastník na výzvy nereaguje

„Na dole pracovalo mnoho místních a byli jsme pyšní, že děláme v takovém podniku,“ říká pan Ladislav z Měděnce. „Je velká škoda, že to takhle dopadlo. Když firma začala mít dluhy, přestala nám vyplácet výplatu a to byl konec,“ vzpomíná na posledního těžaře – Garmiku. 

K jeho slovům se připojuje i paní Lenka, její otec v dole také pracoval a mzdu nedostával. Dodnes prý čeká na tři poslední výplaty. I oni vědí, jak to dnes na dole vypadá. 

„Slyšel jsem, že tam už několikrát byla policie. Máme podezření, že někdo systematicky rozebírá kovové zařízení a vozí ho do sběrny,“ říká Ladislav. 

Vlastník nechává důl svému osudu. „Několikrát jsem se pokoušela vyvolat jednání o zabezpečení areálu, ale z Finisterrae se na domluvené schůzky nikdy nedostavili,“ uvádí Valerie Marková, starostka Měděnce, které stav areálu vadí.

Úplně stejnou zkušenost jako starostka pak udělala redakce MF DNES, sehnat někoho z Finisterrae je nemožné.

„Kdyby byl Důl Měděnec v Německu, má dokonalé prohlídkové trasy a vydělává dost peněz na vstupném. Tady zbyl jen nepořádek,“ rozčílil se Martin Novák, který si areál zdálky prohlížel a s dětmi přijel na výlet na Mědník.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Jsme tady pro celý kraj a jsme tu zdarma, říká ředitelka knihovny

Ředitelka knihovny Jana Linhartová

Krajská knihovna v Ústí nad Labem není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knihy, časopisy, hudební nosiče či hry. V...

Najdete na iDNES.cz