Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední český důl na železo zarůstá mechem, v areálu řádí vandalové

  9:39aktualizováno  9:39
Rozsáhlý areál bývalého dolu na železnou rudu v Měděnci na Chomutovsku je opuštěný už přes 20 let. Je sice celý oplocený, ale dá se bez problémů projít vrátnicí, tak jako to bylo běžné třeba v roce 1968, kdy tady byl vytěžen první magnetit. V areálu dnes ale řádí vandalové a asi i vařiči drog.

Pracovní stůl s dokumenty pokrývá tlustá vrstva mechu, na skříňce vedle je sešit s pracovními záznamy o kontrolách. O kus dál na stolech leží hrnky od kávy, ta špína v nich je dost možná ještě lógr. 

Fotogalerie

Na zdi visí vyhlášky s pracovními předpisy, u stolu pořád stojí židle, jako by čekala, že se na ni brzy někdo posadí a opraví si rozbitý psací stroj. To je obrázek z kanceláře velína, místa, odkud se řídil provoz v jedné z provozních hal opuštěného Dolu Měděnec.

„Už jsem tady byl několikrát a pokaždé jsou vidět stopy po návštěvách vandalů,“ říká Vladimír Hyke, amatérský fotograf bydlící nedaleko areálu.

Vrátnice vypadá stejně jako ostatní budovy – vytlučená okna, rozbité dveře, zatéká střechou. Podlaha je plná střepů a poházených papírů. Ušetřeny zkázy zůstaly pouze zrcadlo a píchačky. Před skřínkami v šatně stojí holínky, na stole zůstaly ochranné přilby, jak je tam lidé nechali po poslední směně.

„Prošel jsem celý areál, v kanceláři ředitele pořád stojí ředitelský stůl a u něj židle, na stole jsou nějaké firemní dokumenty a zůstal tam i telefon. Dokonce je jasně vidět, kam si zaměstnanci chodili pro výplatu. Kancelář je za zamřížovanými dveřmi a v ní je skříň plná mzdových listů, pečlivě seřazených po jednotlivých letech,“ ukazuje Hyke.

Jen bývalá laboratoř na zkoumání hornin pravděpodobně „žila“ ještě nedávno. Ve vzduchu jsou totiž cítit chemikálie, na laboratorním stole zůstaly jakési baňky. „Posledně tady byl i vařič. Všechno nasvědčuje tomu, že tady někdo vařil drogy,“ vypráví dál fotograf. 

Vladimír Hyke je místní patriot, při pohledu na stav kdysi pro Krušnohoří důležitého areálu je smutný. Nadává na to, že jeho současný vlastník, firma Finisterrae, si nedokáže místo zabezpečit.

Magnetitovou drť odebíral Temelín

Výstavba dolu začala v roce 1960 a první železnou rudu vytěžili horníci o osm let později. Mezi lety 1968 a 1992, kdy byl Důl Měděnec v provozu, z něj vyjelo přibližně 2,7 milionů tun rubaniny, což představuje asi 936 tisíc tun železa. 

Od roku 1982 se tu také z doprovodného chalkopyritu vyráběl měděný koncentrát s celkovým vyseparovaným obsahem 323 tun mědi a 807 kg stříbra. 

Pro ilustraci kvality zdejších surovin - od roku 1987 do roku 1992 odebíral měděneckou magnetitovou drť z nejkvalitnější železné rudy podnik Výstavba jaderné elektrárny Temelín, který ji používal k výrobě těžkých betonů.

Důvodem ukončení těžby bylo vyčerpání ložiska rudy. I tak se Důl Měděnec stal posledním železnorudným dolem v Česku. O velikosti dolu pak svědčí skutečnost, že v době ukončení těžby tu mělo práci 184 lidí, ovšem průměrný stav v předcházejících rocích byl podle Wikipedie 265 zaměstnanců.

Dobývací prostor tvořilo pět ložisek magnetitu, byť se těžilo jen ve třech. Průzkumná jáma jen na ložisku jménem Kovářská měla až neuvěřitelný půlkilometr hloubky.

Roku 1994 Důl Měděnec získala společnost Garmica, jejíž lidé se tu pídili po granátech a slídě, ovšem pro nízký odbyt a následné finanční potíže musela i Garmica těžbu v roce 1997 ukončit. V následujícím roce přestala být odčerpávána spodní voda a důl byl zatopen.

Důl měl několik architektonických specifik, například místo vysokých ocelových konstrukcí s typickými koly zde stále stojí betonové dvojvěží. Na vyšší věž byla nasazena obří kostka, ve které jsou soustředěny veškeré technologie. Zařízení je už ale zrezivělé a porostlé mechem.

Vlastník na výzvy nereaguje

„Na dole pracovalo mnoho místních a byli jsme pyšní, že děláme v takovém podniku,“ říká pan Ladislav z Měděnce. „Je velká škoda, že to takhle dopadlo. Když firma začala mít dluhy, přestala nám vyplácet výplatu a to byl konec,“ vzpomíná na posledního těžaře – Garmiku. 

K jeho slovům se připojuje i paní Lenka, její otec v dole také pracoval a mzdu nedostával. Dodnes prý čeká na tři poslední výplaty. I oni vědí, jak to dnes na dole vypadá. 

„Slyšel jsem, že tam už několikrát byla policie. Máme podezření, že někdo systematicky rozebírá kovové zařízení a vozí ho do sběrny,“ říká Ladislav. 

Vlastník nechává důl svému osudu. „Několikrát jsem se pokoušela vyvolat jednání o zabezpečení areálu, ale z Finisterrae se na domluvené schůzky nikdy nedostavili,“ uvádí Valerie Marková, starostka Měděnce, které stav areálu vadí.

Úplně stejnou zkušenost jako starostka pak udělala redakce MF DNES, sehnat někoho z Finisterrae je nemožné.

„Kdyby byl Důl Měděnec v Německu, má dokonalé prohlídkové trasy a vydělává dost peněz na vstupném. Tady zbyl jen nepořádek,“ rozčílil se Martin Novák, který si areál zdálky prohlížel a s dětmi přijel na výlet na Mědník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Najdete na iDNES.cz