Ve věznici v Bělušicích u Mostu se nachází okolo 500 vězňů, stěhování by se...

Ve věznici v Bělušicích u Mostu se nachází okolo 500 vězňů, stěhování by se týkalo zhruba 160 z nich. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Věznice v Bělušicích opravuje závady na zateplení, mohly ohrozit vězně

  • 3
Věznice v Bělušicích na Mostecku opravuje vadné zateplení, které mohlo ohrozit vězně. Závady vyšly najevo loni v červenci a hrozilo, že se trestanci budou muset stěhovat. Předělat se musí jedenáct ze třinácti objektů.

„Vady průběžně odstraňujeme,“ sdělila mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.

Způsob opravy vyplývá z analýzy, kterou si nechala vězeňská služba v souvislosti se zateplením zpracovat. V čem konkrétně postup při odstraňování vad spočívá, však není jasné.

„Konkrétní postupy jsou dány ve zprávě z provedené analýzy, která není veřejná,“ poznamenala mluvčí Löffelmannová.

Původně hrozilo, že se kvůli špatnému zateplení bude přesouvat do jiných věznic zhruba třetina z pěti stovek vězňů. „Jde tam o technologické problémy, které by mohly být za určitých okolností zdraví ohrožující,“ upozorňoval loni v červenci šéf kanceláře generálního ředitele vězeňské služby Robert Káčer.

Stěhování zatím nebylo třeba

Zatím se ale zdá, že situace tak dramatická není a trestanci nejsou v ohrožení. „Stav je pořád stejný, věznice žije svým životem,“ sdělil ředitel zařízení Ivo Mrhal.

Věznice Bělušice

Leží zhruba 13 kilometrů jihovýchodně od Mostu.

Vybudována byla v roce 1958 jako pobočka tehdejší věznice v Libkovicích, od roku 1962 je samostatná.

V současnosti je jednou z pěti věznic v Ústeckém kraji, kde si odsouzení odpykávají trest.

Kapacita v Bělušicích je 577 míst, v současnosti se v ní nachází zhruba 500 vězňů.

„Kvůli technickému stavu nebyla přemístěna žádná vězněná osoba,“ dodala mluvčí Löffelmannová.

Protože vězeňská služba opravu komentuje zdrženlivě, není jasné, jaké náklady si odstranění vad vyžádá či kdy skončí. Podle všeho ale náklady nese zhotovitel, kterým je firma Vapes Ce z Horní Suché na Ostravsku.

„Snahou vězeňské služby je co největší minimalizace nákladů souvisejících s opravami,“ sdělila mluvčí Löffelmannová. Uvedla, že zateplení se opravuje v rámci reklamačního řízení.

Nedostatky má zateplení na všech budovách areálu. U 11 ze 13 objektů je zateplení špatně ukotvené. V jídelně a ošetřovně je pak spodní vrstva zateplení hořlavá, takže případný požár by znamenal riziko. Z revize zateplení vyšlo najevo, že při jeho osazování selhal stavební dozor.

Dohled nad zateplením prověřuje inspekce

Dohled vykonával dnes už bývalý šéf stavebního referátu věznice David Řehák. Ten už několikrát zopakoval, že podle svého mínění postupoval řádně. Jeho jednání prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy příslušníků bezpečnostních složek.

„Ve věci stále probíhá vyšetřování, další informace vhodné ke zveřejnění nejsou,“ řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Zateplení budovy areálu začalo v roce 2012. Investice přišla na 23 milionů korun bez DPH, z toho 15 milionů tvořila dotace z Evropské unie. Stav zateplení vyšel najevo až s nástupem nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové v lednu 2014, tu na nedostatky upozornila bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová.

Okolnosti zateplování jsou nestandardní nejen kvůli své kvalitě. Ačkoliv v soutěži o zakázku mezi devíti dalšími firmami uspěla a dodavatelem je společnost Vapes Ce, zateplení prováděla mostecká firma IBS-Czech Group. Společnost přitom čelila insolvenčnímu řízení, dvěma věřitelům dluží přes 1,3 milionu korun.