Ústecké muzeum

Ústecké muzeum | foto: Martin Adamec, MAFRA

Oprava ústeckého muzea se opět vyšetřuje, šéf žalobců nařídil kontrolu

  • 1
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nařídil otevřít kauzu údajně předražené rekonstrukce ústeckého muzea. Oprava budovy stála 418,5 milionu korun, město přitom původně spočítalo náklady na 178 milionů. Zeman chce prověřit, zda policie neudělala chybu, když vyšetřování případu uzavřela s tím, že všechno bylo v pořádku.

"Nejvyšší státní zástupce nařídil kontrolu skončené věci a postupu orgánů činných v trestních řízení," potvrdila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Ústecké muzeum

  • vedení města spočítalo náklady na opravu muzea na 178 milionů
  • 4. května 2006 v 1. kole vítězí stavební firma Syner s nabídkou 324 745 019 korun
  • 3. listopadu 2006 ve 2. kole vítězí společnost Průmstav s nabídkou 219 004 601 korun
  • v dubnu 2009 zastupitelstvo schvaluje 418,5 milionů korun za rekonstrukci
  • firma Insky vyhrává s nabídkou za práci 396 491 355 korun, 22 milionů jsou další náklady města
  • v srpnu 2010 dostává Vrchní státní zastupitelství podnět k prověření zakázky

Případem se letos v únoru zabývala krajská policie, ale nic nezákonného nezjistila. Její vyrozumění však obsahovalo řadu chyb, včetně nesprávných částek v soutěži o zakázku. Krajské státní zastupitelství letos v dubnu i vrchní státní zastupitelství nicméně v červnu dospělo ke stejnému závěru jako policie. Právě jejich postup mají nyní zkontrolovat nejvyšší žalobci.

"Kontrola by měla skončit během měsíce," doplnila jejich mluvčí Markusová. Pokud odhalí chyby, začne opět vyšetřování samotného případu, na jehož konci by městu mohla hrozit pokuta, případně vrácení dotace 337 milionů.

"Podle mých informací město nic neporušilo. Ale vyčkejme, jak to posoudí vyšetřovatelé," reaguje primátor Vít Mandík.

První soutěž město zrušilo

Kauza se vleče od dubna 2009, kdy zastupitelé těsně před jednáním dostali podklady pro hlasování o přidělení zakázky a celkové ceně. Částka 418,5 milionu korun některé zaskočila. "Za ni bychom měli nové muzeum," namítal opoziční zastupitel Jaroslav Kubín.

Kubín odkazoval na tabulky Ústavu pro racionalizaci ve stavebnictví. "U budov pro vědu, kulturu a osvětu uvádějí orientační cenu 4 786 korun za kubík obestavěného prostoru. Cena za stavbu objektu velkého jako ústecké muzeum by vyšla na 299,5 milionu včetně DPH," argumentoval.

Zrekonstruovaná budova muzea v Ústí nad Labem.

Navíc připomínal, jaké byly počty v roce 2006, kdy chtěl magistrát opravit muzeum poprvé. Tehdy spočítal náklady na 178 milionů korun. Nabídku tehdejšího vítěze Syner Liberec, jenž se přihlásil, že budovu opraví za 324 milionů, proto odmítlo. Stejně jako nabídku 219 milionů firmy Průmstav Praha ve druhém kole. Pak soutěž zrušilo.

"A teď nevadí více než dvojnásobek?" divil se v dubnu 2009 při jednání zastupitelstva Kubín. "Jak je možné, že spočítané náklady města v roce 2006 činily 178 milionů korun a tentýž projekt o tři roky později stojí 418,5 milionu? Jak vznikl tak zásadní rozdíl během tří let?" podivoval se.

Město ušetří, tvrdí náměstek primátora

Proto navrhoval odložit narychlo připravené hlasování a pořádně vše prostudovat. Neuspěl. Zastupitelé zakázku schválili, proti byl jen Kubín.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) vysvětloval, že přestože je výsledná částka za opravu vyšší než v roce 2006, město ušetří. V roce 2006 totiž město získalo evropskou dotaci 65 milionů korun a zbytek by muselo platit ze své kasy. "Proto jsme od tohoto záměru odstoupili a dotaci vrátili," vysvětloval Řeřicha.

Když v roce 2009 město žádalo o evropské peníze přes Regionální radu Severozápad, získalo 337 milionů. Projekt za 418,5 milionu mohla ústecká firma Insky zahájit.

Příběh uzavírá zajímavá drobnost. Na slavnostní poklepání základního kamene opravovaného muzea rozeslalo vedení města pozvánku o několik dní dříve, než zastupitelé rozhodovali o rekonstrukci. Od letošního 30. června je po dvou letech oprav muzeum zase otevřené.