Žateckou synagogu poničili nacisté při křišťálové noci roku 1938. Nový majitel

Žateckou synagogu poničili nacisté při křišťálové noci roku 1938. Nový majitel ji hodlá opravit a udělat z ní kulturní stánek. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Žatecká synagoga zničená při křišťálové noci se otevře veřejnosti

  • 0
Žatecká synagoga, po plzeňské druhá největší dochovaná v Čechách, se po letech otevře veřejnosti. Památku zničenou v roce 1938 se nový majitel snaží opravit a využít ke kulturním akcím. Za dva týdny v ní otevře výstavu o zničených židovských památkách na severu Čech.

"Přijde mi to symbolické, když budou zničené památky představené v synagoze, jejíž interiér je v dezolátním stavu," uvedl nový majitel Daniel Černý.

Výstava je jedním z prvních kroků, s opravami už také začal.

Žateckou synagogu poničili nacisté při křišťálové noci roku 1938. Nový majitel

"Kdybychom letos v zimě neopravili střechu, kterou rozbili sběrači kovů, zatékalo by dovnitř a do tří let by synagoga byla zničená. Jinak je ale naštěstí ve slušném stavu, má udělanou statiku, krovy a zvenčí nevypadá špatně," řekl Černý.

Mnohem horší situace je uvnitř. Kdysi přepychově vyzdobenou synagogu zničili nacisté při takzvané křišťálové noci. Jen díky včasnému zásahu hasičů tehdy neshořela.

Do původní podoby ale majitel interiér vracet nebude. "To by nikdo nezaplatil. Vnitřní vybavení uděláme moderněji, aby využití synagogy bylo univerzálnější. Některé prvky odkazující na její původní využití ale obnovíme," uvedl Černý.

V plánu jsou další výstavy i stálá expozice

Jak naznačuje i první akce, chce synagogu využívat ke kulturním účelům. Díky vynikající akustice se nabízí pořádání koncertů, v plánu už jsou také další výstavy a jedna stálá expozice. Přiblíží historii židovství na Žatecku a patrně i význam města při vzniku státu Izrael, kam odtud létala technika a zbraně.

Černý nekoupil synagogu  jen proto, že má vztah k památkám a historii, ale i kvůli osobní vazbě na Žatec. Jeho otec se narodil pár desítek metrů od synagogy. S obnovou historických staveb už má zkušenosti třeba z Kadaně, kde oživil roky nevyužitou budovu hejtmanství z roku 1889.

Synagoga spolu s hřbitovem a dochovaným domem pro poslední rozloučení patří mezi nejznámějšími židovské památky v Žatci. Zatímco dnes už v Žatci téměř žádní Židé nežijí, před sto lety jich ve městě bylo téměř osm stovek. V 19. století se podíleli na moderním rozvoji města a mnoho Židů patřilo mezi významné lékaře či podnikatele.

Těsně před druhou světovou válkou se k židovskému náboženství hlásilo v Žatci asi dva tisíce lidí, většina se jich ale vystěhovala do jiných zemí ještě před nacistickou okupací.