Oprava na zrestaurovaném kříži není téměř poznat.

Oprava na zrestaurovaném kříži není téměř poznat. | foto: Jan Fedorčák

Smírčí kříž poškozený při těžbě stromů se po opravě vrátil do lesa

  • 1
Smírčí kříž z roku 1666, který poškodili při těžbě lesáci u Nových Křečan na Děčínsku, je opět opravený a na svém místě. Že jeho horní část urazil těžký stroj firmy Uniles, téměř není poznat.

"Na původní místo ho o víkendu osadil restaurátor Jan Fedorčák z České Lípy. Práce na opravě byly podle něj velmi rychlé, nic je nezkomplikovalo, vše běželo jako po drátkách," řekla historička Klára Mágrová.

Při opravě jednoho z nejstarších smírčích křížů v Ústeckém kraji restaurátoři použili pouze původní odlomené pískovcové části památky. Po havárii měla ulomený horní jetelový list a z pískovce se odlomila spousta menších částí.

"Vše se podařilo seskládat a následně slepit do původní podoby. Kříž byl také očištěn od mikrovegetace a ošetřen hydrofobním nátěrem," popsala Mágrová.

Oprava stála zhruba 25 tisíc korun. "Je to předběžný odhad, fakturu od pana restaurátora jsme ještě nedostali," sdělil Jaroslav Moravec z firmy Uniles.

Po opětovném usazení na místo je kříž zhruba deset centimetrů výš nad terénem než před poškozením a je vidět jeho větší část. "Je to díky odstranění zeminy v těsné blízkosti kříže," dodala Mágrová.

Smírčí kříže se nejčastěji stavěly na místě, kde se stal nějaký hrdelní zločin nebo neštěstí. Ten u Nových Křečan je v místě, kde byl 24. října roku 1666 zabit a oloupen obchodník Martin Krause při cestě z Jiříkova do Chřibské. V polovině února do kříže vrazil harvestor, těžký stroj, který při těžbě stromy kácí, odvětvuje, rozřezává a současně ukládá.