Do opravené vily na rohu Horovy ulice v Ústí nad Labem se přestěhuje hlídková...

Do opravené vily na rohu Horovy ulice v Ústí nad Labem se přestěhuje hlídková služba policie z Božtěšic. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Aby policie nemusela dojíždět, opravila historickou vilu v centru Ústí

  • 0
V Horově ulici v centru Ústí nad Labem finišuje rekonstrukce vily z 19. století. Přestěhuje se do ní hlídková služba policie z Božtěšic, jež leží na okraji města. Policisté si však dům během služby moc neužijí.

„Policisté budou po celou dobu výkonu služby v terénu. Vyjíždějí, dělají obchůzkovou činnost, nebudou sedět na budově,“ říká ředitel ústecké policie Vladimír Danyluk.

Přesunutím do centra se výkon policistů zefektivní. „Bude to pro nás jednodušší a dostupnější,“ podotkl ředitel Danyluk.

Takto vila vypadala před rekonstrukcí

Na obchůzku či vyjížďku z Horovy ulice budou připraveny vyrazit desítky policistů.

„Předpoklad umístění v objektu je asi padesát policistů a zaměstnanců,“ vypočítala policejní mluvčí Jana Matonohová.

Dělníci a lešení zmizí z domu za pár dní, rekonstrukce má podle smlouvy skončit do 8. září. Následovat bude kolaudační řízení, policisté se do vily budou moci nastěhovat na přelomu října a listopadu.

„Jsem potěšen. Policie by měla být vidět, to je ta největší prevence,“ poznamenal starosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík.

V Božtěšicích po odchodu hlídkové služby zůstane speciální pořádková jednotka a krajská dopravní policie, která v minulosti měla zázemí právě ve vile v Horově ulici. Rekonstrukce domu začala v březnu a přijde na 9,2 milionu korun bez DPH.

Vilu postavili v 19. století

Vila byla postavena koncem 19. století, vybudovat ji nechal tehdejší významný podnikatel Rudolf Wertheimer. Ten pomáhal stvořit firemní impérium Ignaze Petschka, který byl ve své době jedním z největších uhlobaronů v Evropě a jehož vila stojí v sousední Churchillově ulici.

„Ten dům je nadstandardní produkcí své doby,“ míní historik a znalec místní architektury Martin Krsek.

Autorství projektu vily se v archivech nedochovalo, ale podle Krska styl odpovídá architektonické kanceláři z Vídně Miksch & Niedzielski, kteří stavěli i pro Petschka.

Vila se po Wertheimerovi dostala do rukou podnikatele a filantropa Jacoba Weinmanna, který byl v uhelném byznysu Petschkovým konkurentem. Za minulého režimu pak dům sloužil jako úřad, kde se rozhodovalo o výjezdních doložkách, pasech a vízech.

Podle Krska je současná rekonstrukce, kterou zajištovala firma Naturtep podle projektu ateliéru ACTIV Projekce, poměrně citlivá.

„Dům prokoukl. Barevnost fasády je slušná, nejsou to nevkusné barvy. Je dobře, že se dům nezateploval, to by pro něj byla vražda. Je to celkem citlivá rekonstrukce,“ míní Krsek.