Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podchod v Ústí je terčem kritiky. Ani po opravě nebude bezbariérový

  8:04aktualizováno  8:04
Podchod pod frekventovanou silnicí na Kamenném Vrchu v Ústí nad Labem prochází velkou opravou. I přesto, že Střekované dlouho upozorňují na to, že by měl být bezbariérový, město ho takto nenaplánovalo. Místo toho počítá s nedalekým přechodem. Nejdřív na něj ale musí sehnat peníze.

Rekonstrukce podchodu pod silnicí poblíž základní školy na Střekově a s tím spojené komplikované přecházení vozovky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Rekonstrukce podchodu v městské části Střekov je vyčíslena na více než 3,2 milionu korun. Pro více než dva tisíce zdejších obyvatel je prakticky jedinou možností, jak se dostat na druhou stranu frekventované tříproudové silnice, kde sídlí základní škola i zastávka MHD ve směru do centra města. 

Má to ale háček, ačkoliv lidé řadu let volají po tom, aby byl podchod bezbariérový, projekt rekonstrukce s tím nepočítá.

„Tohle projektant prostě nezvládl. Je přece nesmysl opravovat podchod a nemyslet na to, aby byl bezbariérový. Maminky s kočárkem nebo lidé na vozíku nemají šanci se dostat na druhou stranu,“ zlobí se Lucie Moudrá, matka dvou dětí. I ona dříve musela s kočárkem často kličkovat mezi auty.

Frekventovanou silnici však nemusejí překonávat jen lidé s kočárky, ale i důchodci o holích nebo lidé na invalidním vozíku. Často i školáci. 

„Žáky nabádáme, aby využívali podchod a nepřecházeli přes vozovku, protože tu není normální přechod. Je ale pravda, že situace by se nějak řešit měla,“ říká ředitel ZŠ Nová Martin Kolský s tím, že je hloupost, aby podchod nebyl bezbariérový.

Podobný názor zastává i starostka městského obvodu Střekov Eva Outlá. Podle ní je oprava podchodu, který není bezbariérový, zcela zbytečnou investicí. 

Místo něj měli udělat přechod, míní starostka

„Měli ho raději zasypat a vytvořit zde pořádný přechod pro chodce, který by sloužil všem. Pokud řeším situaci koncepčně a investuji do ní veřejné prostředky, měla by být pro všechny a ne jen pro někoho. Tohle řešení se mi nelíbí,“ podotýká Outlá.

Jak se MF DNES podařilo zjistit, město Ústí skutečně v místě plánuje postavit přechod pro chodce, stane se tak ale až ve 2. etapě revitalizace Nové ulice.

Fotogalerie

„Bezbariérové přecházení bude řešeno úrovňově. Bude zřízeno nové místo pro přecházení s ochranným ostrůvkem a osvětlením pod křižovatkou ulic Kamenná a Nová. Pak budou navazovat další úpravy, jako je přemístění zastávky MHD před základní školu, doplnění komunikací pro pěší a snížení počtu jízdních pruhů,“ uvádí mluvčí města Karel Rouč.

Střední pruh komunikace bude podle jeho slov využit pro zřízení odbočovacích pruhů v křižovatkách a ochranných ostrůvků.

Město prý v rámci projektové dokumentace jednotlivé varianty řešení bezbariérového přecházení silnice projednávalo s dopravním inspektorátem policie. „Jediná varianta, která byla všemi dotčenými orgány odsouhlasena, byla do projektu zapracována,“ vysvětluje mluvčí.

Podchod se otevře 3. září

Někteří Ústečané už se baví tím, že v místě podchodu vznikne i přechod pro chodce. „Možná by tam mohli udělat i nadchod, to by byla teprve rarita,“ klepe si na čelo například Mirek Poláček.

Pravdou však je, že i na přechod si lidé budou muset počkat, město totiž na jeho výstavbu nemá peníze. 

„V letošním roce byly vyčleněny finanční prostředky na realizaci 1. etapy uvedeného projektu, a to rekonstrukci podchodu pro pěší kvůli jeho havarijnímu stavu včetně přilehlých chodníkových ploch, veřejného osvětlení v podchodu a instalace kamerového systému,“ potvrzuje Rouč.

Jak dále uvádí, opravený podchod bude zpřístupněn v pondělí 3. září, tedy v první den nového školního roku.

Maminky s kočárky a lidé na invalidních vozících ale zatím budou muset dál kličkovat mezi auty.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Najdete na iDNES.cz