Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Louny vyhnaly firmu od opravy náměstí. Zakázku podsekla, tvrdí radnice

  13:16aktualizováno  13:16
Rekonstrukce Zeleného náměstí v Lounech se zastavila. Vítězná firma AFC Děčín podhodnotila finanční náklady zakázky, aby uspěla ve výběrovém řízení, a zahojit se chtěla na vícepracích. Radnice ale požadované dodatečné náklady odmítla uhradit a společnosti vypověděla smlouvu.

Zelené náměstí vzniká v místě bývalých kasáren. Zbývá položit dlažbu, instalovat veřejné osvětlení, upravit zeleň, umístit vodní prvek a u komunikací dokončit finální asfaltovou vrstvu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Měli jsme pochybnosti, že nabídková cena není reálná a společnost si bude chtít přivydělat na vícepracích. Obavy se potvrdily v průběhu první a druhé etapy, kdy se firma snažila nadhodnotit práce nad rámec rozpočtu. Například za odstranění asfaltu z plochy náměstí požadovala cenu zhruba o milion vyšší, než která vzešla z výběrového řízení,“ uvádí příklad vedoucí správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Fotogalerie

Firma podle ní navíc nedodržovala ani harmonogram prací. „Letos v létě měla být dokončena třetí etapa, firma s ní ale ani nezačala,“ poznamenala Sunkovská.

Rekonstrukci náměstí, jež vzniklo v místě bývalých vojenských kasáren, projektant odhadl na téměř 19,7 milionů korun. Firma AFC Děčín zakázku vyhrála s cenou skoro o šest milionů nižší – něco přes 13 milionů korun. V pořadí druhý zájemce nabízel provedení prací o 1,2 milionu korun dráž.

I když mělo město podezření, že firma zakázku takzvaně podsekla, ze soutěže ji podle Sunkovské vyřadit nemohlo.

„Podle zákona o veřejných zakázkách je jedním z kritérií pro hodnocení nabídek nejnižší cena. Nikde není stanoveno, co může být považováno za mimořádně nízkou nabídkovou cenu, ani to, jak vysoký rozdíl mezi první a druhou nabídkou může svědčit o úmyslném podhodnocení. Obecnou praxí se za mimořádně nízkou nabídkovou cenu považuje rozdíl mezi vítěznou cenou a průměrem nabídkových cen ostatních o 30 procent,“ podotkla Sunkovská.

Opravu náměstí dokončí jiná firma

Firma AFC Děčín odmítla zakázku komentovat. „Nebudeme se k věci vyjadřovat,“ vzkázal předseda představenstva společnosti Milan Tůma.

Radnice s firmou vypověděla smlouvu po dokončení druhé etapy, za provedené práce vyplatila 7,1 milionu. Na třetí etapu vypsala nové výběrové řízení. V něm uspěla lounská firma Ekostavby s cenou přes 8,4 milionu korun.

Stavební práce se mají opět rozběhnout v srpnu. Zbývá dokončit povrch náměstí – položit dlažbu, instalovat veřejné osvětlení, upravit zeleň, umístit vodní prvek a dokončit u komunikací finální asfaltovou vrstvu.

Projekt je financován z evropských peněz, dotace má pokrýt až 85 procent nákladů. Podle původního plánu měla být stavba hotova do poloviny září, to je teď ale nereálné. Termín byl proto na základě dohody mezi městem a poskytovatelem dotace posunut na konec října. Uzavřít vyúčtování a předložit závěrečnou zprávu musí město do konce roku.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz