Strop orasického kostela je jedinečný svým svatomikulášským námětem.

Strop orasického kostela je jedinečný svým svatomikulášským námětem. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Kostelu s unikátním stropem hrozila demolice, teď znovu ožívá

  • 1
Kostel sv. Mikuláše v Orasicích na Lounsku, kterému hrozil zánik, se podařilo opravit a znovu otevřít. Na první pohled běžný venkovský kostelík se pyšní unikátní výzdobou. Dřevěný malovaný strop s výjevy ze svatomikulášské legendy opravovali restaurátoři čtyři roky.

Poškození stropu značně zchátralé stavby bylo rozsáhlé. V části blíž k presbytáři byla prkna vypadlá na zem a kvůli vlhkosti hrozil pád dalších částí. Dřevo bylo napadeno hnilobou a malba byla zčernalá a znečištěná.

„V první fázi jsme řešili stav dřevěných prken, která bylo potřeba dezinfikovat a opravit, v dalších etapách jsme restaurovali samotné malby,“ popsala vedoucí týmu restaurátorů Jitka Musilová.

Restaurátorské práce a další opravy v interiéru kostela začaly v roce 2012 a skončily letos.

Autorem stropních maleb je biskupský malíř Kryštof Vilém Tietze, jehož signaturu včetně datace 1703 restaurátoři nalezli na soklu jedné z malovaných sloupových architektur.

Stavba na nestabilním jílu

Kazetový malovaný strop v Orasicích je svým malířským námětem unikátní a prakticky nemá obdobu.

Malované dřevěné záklopové stropy s dekorativní výzdobou, například rostlin, nejsou až tak výjimečné a návštěvníci se s nimi mohou setkat na několika místech.

„Avšak tento strop je jedinečný právě kvůli církevnímu námětu, jsou zde výjevy ze života sv. Mikuláše,“ doplnila Musilová.

Kostel Orasice

  • první písemná zmínka o kostele sv. Mikuláše je z roku 1356
  • autorem pozdější barokní přestavby je litoměřický architekt Antonio Octavio Broggio
  • v 50. letech 20. století stavba sloužila jako skladiště pro vybavení ze zničených kostelů a později byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Vše, co mělo nějakou hodnotu, včetně vybavení a oltářních obrazů, ukradli zloději
  • ve 2. polovině 80. let se dokonce schylovalo k demolici kostela
  • do jeho obnovy se pustila církev před 20 lety, její snaha se završila v minulých dnech, kdy byl kostel znovu vysvěcený

Kostel byl těžce staticky narušený. Geologické průzkumy odhalily, že stojí na nestabilním jílovitém podloží.

V plánu je výstavní síň

„Staticky jsme ho zajistili, odvozili zeminu kolem něj, zlikvidovali náletové dřeviny, opravili věž a pukliny ve stěnách. Nechali jsme zrekonstruovat střechu a fasádu a v minulých čtyřech letech se činili restaurátoři a řemeslníci v interiéru,“ shrnul průběh záchrany kostela lounský děkan Werner Horák.

Oprava exteriéru vyšla zhruba na 1,6 milionu korun. Obnova interiéru včetně restaurátorských prací stála přes 2,5 milionu. Finančně se na záchraně památky podílelo ministerstvo kultury.

V budoucnu by se do ní lidé mohli podívat častěji než jen při výjimečných církevních akcích.

„Mým přáním je, aby kostel nesloužil jen k bohoslužbám, ale rád bych zde zřídil výstavní síň opravených sakrálních prostorů v regionu. Ty byly v 80. letech odsouzené k zániku a dnes jsou zachráněné,“ dodal děkan.