Jan Řeřicha s jedněmi ze svých mramorových houslí u kláštera v Dolním Ročově na...

Jan Řeřicha s jedněmi ze svých mramorových houslí u kláštera v Dolním Ročově na Lounsku, který chce opravit a oživit. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Opravě kláštera pomohou mramorové housle, jedny má sochař i na Expu

  • 0
Zchátralý klášter v Dolním Ročově na Lounsku má naději na záchranu. Opravit ho chce pražský umělecký sochař Jan Řeřicha, jehož housle z mramoru jsou jedním z unikátů, kterými se Česko prezentuje na probíhající světové výstavě Expo v Miláně. Výtěžek z prodeje dalších chce věnovat na opravy.

„Klášter je jako pacient a já jsem teď ve fázi, kdy řeším, jakou léčbu naordinovat. Prostudoval jsem řadu historických dokumentů, ale původní plány jsem v archivech nedohledal. Až díky ročovskému historikovi Karlu Marešovi jsem získal stavební plány z 30. let,“ přibližuje Řeřicha.

V klášteře dříve bývala věznice a později dětská psychiatrická léčebna. Když Řeřicha místo prvně spatřil, uchvátilo ho a začal hned přemýšlet, jak ho opravit a smysluplně využívat. S řádem augustiniánů, jemuž klášter patří, v prosinci uzavřel nájemní smlouvu na 50 let s tím, že v objektu vznikne domov pro seniory (o klášteru zde).

V současné době už Řeřicha v zahradě vykácel náletové dřeviny a oklepal vlhké omítky v nejvíce poškozených místnostech v přízemí. Odbornou firmu najal na demontáž topných těles a kotelny. Peníze z prodeje kovového odpadu půjdou opět do oprav.

S výsledkem prvních prací a svými plány chce Řeřicha v srpnu seznámit veřejnost. Při poutní mši k svátku Nanebevzetí Panny Marie uspořádá den otevřených dveří. „Rád bych to spojil i s výstavou historických dokumentů, fotografií a koncertem,“ přibližuje.

Předběžný odhad nákladů na rekonstrukci je 80 až 100 milionů, Řeřicha počítá s podporou od podnikatelů i soukromých osob. „Na klášter půjde také výtěžek z prodeje dalších mramorových houslí, které na zakázku vyrobím,“ poznamenal Řeřicha.

Na mramorové housle hrál i Jaroslav Svěcený

Kamenných houslí vyrobil už devět. Jedny z nich slyšeli i lidé na severu Čech, před časem je rozezněl Jaroslav Svěcený na festivalu Klášterecké hudební prameny. Na zatím poslední Řeřichovy housle vystavené v Miláně zahrál Svěcený při zahájení Expa 1. května také.

„Nástroj je z 80 procent ze zeleného mramoru s názvem Verde Guatemala a váží 2,5 kilogramu. Krk s kolíčky je ale dřevěný, aby se dal lépe naladit. Práce na něm mi zabrala dva měsíce,“ popsal sochař.

Nástroj po koncertě zůstal v Miláně a 15. května půjde do dražby, jejíž výtěžek organizátoři věnují na vybraný charitativní projekt v Africe. Ústřední myšlenkou letošního Expa je totiž motto, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití.

„Vytvořit nástroj s takovýmto posláním byla pro mě velká čest a výzva,“ podotkl Řeřicha, který se tvorbě kamenných nástrojů věnuje už dvanáct let.