Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majiteli pozemku se nelíbí oprava jímky, žene ji až na ministerstvo

  11:01aktualizováno  11:01
Několik desítek let stará přečerpávací stanice odpadních vod v kolonii Valtířov, která spadá pod Velké Březno na Ústecku, měla být už měsíc opravená a předaná obci. Nestalo se tak a ještě o víkendu na ní pracovali dělníci. A navíc není taková, jaká měla být – aspoň podle Václava Buriana, na jehož pozemku stojí.

Přečerpávací stanice odpadních vod u Valtířova, která je příčinou sporu. | foto: MAFRA

Majitel parcely tvrdí, že tu kompletně vyrostla nová stavba bez povolení. Stěžoval si kvůli tomu už na kraji, ten ale jeho námitky zamítl. Teď se proto rozhodl věc řešit hned se dvěma ministerstvy.

Fotogalerie

„Na potřebu opravit stanici jsem upozorňoval od roku 2007, kdy začala prosakovat. Projektová dokumentace ukazovala, že bude postaveno to samé a se stejnými rozměry, na což dostala obec stavební povolení,“ řekl Burian. 

Skutečnost je ale podle něj taková, že vzniklo něco úplně nového, takže tady postavili černou stavbu. „Podal jsem stížnost na kraj, kde jsem ale zjistil podjatost, proto jsem v těchto dnech požádal o rozklad na ministerstvu vnitra a ministerstvu zemědělství,“ potvrdil Burian.

Přesto, že už je předposlední květnový den, ještě v pátek odpoledne a během soboty dva dělníci na čerpací stanici pracovali a ubourali zhruba půl metru zídek vystupujících nad zem. Tento zásah provedli na popud vedení Velkého Března, aby stavba odpovídala projektové dokumentaci. 

Jde jen o obnovu stavby, říká starosta

Starosta obce Michal Kulhánek ale nesouhlasí s Burianovým tvrzením, že by vyrostlo cokoli bez zákonných povolení.

„Pan Burian se snažil dokázat, že šlo o novou stavbu, to ale není pravda, jedná se pouze o obnovu, na kterou povolení od vodoprávního úřadu máme. Smluvně bylo zajištěno předání do konce dubna, to se ale ještě nestalo, z čehož pro zhotovitele budou vyplývat smluvní pokuty,“ upozornil Kulhánek.

„Stavba nebyla zhotovena přesně podle toho, jak říká projektová dokumentace, nadzemní část byla o třicet centimetrů vyšší. Tu ale pracovníci stavební firmy snížili a vše už tak je v pořádku. Ubourání jsme po firmě požadovali my, a protože nešlo o žádný nadstandard nad smluvní podmínky, nebudeme za to nic platit,“ popsal starosta.

Jednatel stavební společnosti Ravek Pavel Přeučil, která stavbu valtířovské stanice prováděla a se kterým se MF DNES spojila, nechtěl celou věc nijak komentovat. „Myslím, že na informace ohledně stavby nemáte nárok. Je to obchodní věc mezi námi a obcí,“ uvedl pouze.

Čerpací stanice stojí na pozemku od roku 1987 a svádí vodu z kolonie do čističky, která stojí mezi Valtířovem a Velkým Březnem. Původně byla celá zakryta vzrostlými keři, které ale byly kvůli stavbě pokáceny, takže nyní je vše vidět.

„Aby to vypadalo jako podzemní stavba, zakryli to tím, že sem navezli několik náklaďáků zeminy. Navíc je tam problém, že v projektu nikdo neřešil oddělení splaškové kanalizace. Při velkém dešti tak stanice nepojme všechno, splašky vytékají na můj pozemek a znehodnocují ho,“ stěžuje si na další věc Burian.Nejčtenější

Nebyl to úmysl, rozbrečel se u soudu muž obžalovaný z vraždy školačky

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018)

Ústecký krajský soud začal řešit případ loňské surové vraždy čtrnáctileté dívky a pokusu o vraždu její o dva roky...

Lidé v ubytovnách by měli zdvihnout zadek a jít pracovat, řekl Zeman v Ústí

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústí nad Labem. (19. června 2018)

Prezident Miloš Zeman podpořil nedávné rozhodnutí ústeckého magistrátu, aby se celé město stalo zónou bez doplatků na...KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Je tu diskriminace, nemáme kam jít, protestují lidé z končících ubytoven

Z demonstrace u ústeckého obchodního centra Forum proti vystěhování obyvatel ze...

S hesly „Domov pro všechny“ nebo „Ulice není řešení“ přišlo ve čtvrtek navečer demonstrovat na ústecké Kostelní náměstí...

Nehodu vysílanou na Facebook zavinila řidička, rychlost zaplatila životem

Lide nosí svíčky na místo autonehody dvou dívek u Obrnic na Mostecku (8....

Příliš vysoká rychlost. Taková je podle policie příčina autonehody, při níž loni u Obrnic na Mostecku zemřela po nárazu...

Další z rubriky

Obří Business Park Teplice má stopku, stavbu hal kraj stále nepovolil

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Lidé, spolky a radnice obcí u Teplic, které bojují proti plánované výstavbě sedmi monstrózních železobetonových hal...

Ústí zatím nekoupí od soukromého vlastníka pozemky v přístavišti

Pozemky, kde investor ohlásil výstavbu překladiště nafty a minerálních olejů,...

Pozemky v přístavišti ve čtvrti Vaňov město Ústí nad Labem zatím od soukromého majitele nekoupí. Vedení radnice...

Mladík se zákazem řízení ujížděl policii, na polní cestě sjel do příkopu

Mladík se snažil ujet policii, jeho auto spadlo do příkopu

Policii v Žatci ujížděl v autě vysokou rychlostí mladý šofér, který má soudně zakázané řízení. Hlídka ho pronásledovala...

5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě
5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Klíšťata se totiž běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách nebo zatravněných hřištích. O klíšťové encefalitidě bohužel koluje dalších několik mýtů. Znáte je?

Najdete na iDNES.cz