Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majiteli pozemku se nelíbí oprava jímky, žene ji až na ministerstvo

  11:01aktualizováno  11:01
Několik desítek let stará přečerpávací stanice odpadních vod v kolonii Valtířov, která spadá pod Velké Březno na Ústecku, měla být už měsíc opravená a předaná obci. Nestalo se tak a ještě o víkendu na ní pracovali dělníci. A navíc není taková, jaká měla být – aspoň podle Václava Buriana, na jehož pozemku stojí.

Přečerpávací stanice odpadních vod u Valtířova, která je příčinou sporu. | foto: MAFRA

Majitel parcely tvrdí, že tu kompletně vyrostla nová stavba bez povolení. Stěžoval si kvůli tomu už na kraji, ten ale jeho námitky zamítl. Teď se proto rozhodl věc řešit hned se dvěma ministerstvy.

Fotogalerie

„Na potřebu opravit stanici jsem upozorňoval od roku 2007, kdy začala prosakovat. Projektová dokumentace ukazovala, že bude postaveno to samé a se stejnými rozměry, na což dostala obec stavební povolení,“ řekl Burian. 

Skutečnost je ale podle něj taková, že vzniklo něco úplně nového, takže tady postavili černou stavbu. „Podal jsem stížnost na kraj, kde jsem ale zjistil podjatost, proto jsem v těchto dnech požádal o rozklad na ministerstvu vnitra a ministerstvu zemědělství,“ potvrdil Burian.

Přesto, že už je předposlední květnový den, ještě v pátek odpoledne a během soboty dva dělníci na čerpací stanici pracovali a ubourali zhruba půl metru zídek vystupujících nad zem. Tento zásah provedli na popud vedení Velkého Března, aby stavba odpovídala projektové dokumentaci. 

Jde jen o obnovu stavby, říká starosta

Starosta obce Michal Kulhánek ale nesouhlasí s Burianovým tvrzením, že by vyrostlo cokoli bez zákonných povolení.

„Pan Burian se snažil dokázat, že šlo o novou stavbu, to ale není pravda, jedná se pouze o obnovu, na kterou povolení od vodoprávního úřadu máme. Smluvně bylo zajištěno předání do konce dubna, to se ale ještě nestalo, z čehož pro zhotovitele budou vyplývat smluvní pokuty,“ upozornil Kulhánek.

„Stavba nebyla zhotovena přesně podle toho, jak říká projektová dokumentace, nadzemní část byla o třicet centimetrů vyšší. Tu ale pracovníci stavební firmy snížili a vše už tak je v pořádku. Ubourání jsme po firmě požadovali my, a protože nešlo o žádný nadstandard nad smluvní podmínky, nebudeme za to nic platit,“ popsal starosta.

Jednatel stavební společnosti Ravek Pavel Přeučil, která stavbu valtířovské stanice prováděla a se kterým se MF DNES spojila, nechtěl celou věc nijak komentovat. „Myslím, že na informace ohledně stavby nemáte nárok. Je to obchodní věc mezi námi a obcí,“ uvedl pouze.

Čerpací stanice stojí na pozemku od roku 1987 a svádí vodu z kolonie do čističky, která stojí mezi Valtířovem a Velkým Březnem. Původně byla celá zakryta vzrostlými keři, které ale byly kvůli stavbě pokáceny, takže nyní je vše vidět.

„Aby to vypadalo jako podzemní stavba, zakryli to tím, že sem navezli několik náklaďáků zeminy. Navíc je tam problém, že v projektu nikdo neřešil oddělení splaškové kanalizace. Při velkém dešti tak stanice nepojme všechno, splašky vytékají na můj pozemek a znehodnocují ho,“ stěžuje si na další věc Burian.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz