Majiteli pozemku se nelíbí oprava jímky, žene ji až na ministerstvo

  11:01aktualizováno  11:01
Několik desítek let stará přečerpávací stanice odpadních vod v kolonii Valtířov, která spadá pod Velké Březno na Ústecku, měla být už měsíc opravená a předaná obci. Nestalo se tak a ještě o víkendu na ní pracovali dělníci. A navíc není taková, jaká měla být – aspoň podle Václava Buriana, na jehož pozemku stojí.

Přečerpávací stanice odpadních vod u Valtířova, která je příčinou sporu. | foto: MAFRA

Majitel parcely tvrdí, že tu kompletně vyrostla nová stavba bez povolení. Stěžoval si kvůli tomu už na kraji, ten ale jeho námitky zamítl. Teď se proto rozhodl věc řešit hned se dvěma ministerstvy.

Fotogalerie

„Na potřebu opravit stanici jsem upozorňoval od roku 2007, kdy začala prosakovat. Projektová dokumentace ukazovala, že bude postaveno to samé a se stejnými rozměry, na což dostala obec stavební povolení,“ řekl Burian. 

Skutečnost je ale podle něj taková, že vzniklo něco úplně nového, takže tady postavili černou stavbu. „Podal jsem stížnost na kraj, kde jsem ale zjistil podjatost, proto jsem v těchto dnech požádal o rozklad na ministerstvu vnitra a ministerstvu zemědělství,“ potvrdil Burian.

Přesto, že už je předposlední květnový den, ještě v pátek odpoledne a během soboty dva dělníci na čerpací stanici pracovali a ubourali zhruba půl metru zídek vystupujících nad zem. Tento zásah provedli na popud vedení Velkého Března, aby stavba odpovídala projektové dokumentaci. 

Jde jen o obnovu stavby, říká starosta

Starosta obce Michal Kulhánek ale nesouhlasí s Burianovým tvrzením, že by vyrostlo cokoli bez zákonných povolení.

„Pan Burian se snažil dokázat, že šlo o novou stavbu, to ale není pravda, jedná se pouze o obnovu, na kterou povolení od vodoprávního úřadu máme. Smluvně bylo zajištěno předání do konce dubna, to se ale ještě nestalo, z čehož pro zhotovitele budou vyplývat smluvní pokuty,“ upozornil Kulhánek.

„Stavba nebyla zhotovena přesně podle toho, jak říká projektová dokumentace, nadzemní část byla o třicet centimetrů vyšší. Tu ale pracovníci stavební firmy snížili a vše už tak je v pořádku. Ubourání jsme po firmě požadovali my, a protože nešlo o žádný nadstandard nad smluvní podmínky, nebudeme za to nic platit,“ popsal starosta.

Jednatel stavební společnosti Ravek Pavel Přeučil, která stavbu valtířovské stanice prováděla a se kterým se MF DNES spojila, nechtěl celou věc nijak komentovat. „Myslím, že na informace ohledně stavby nemáte nárok. Je to obchodní věc mezi námi a obcí,“ uvedl pouze.

Čerpací stanice stojí na pozemku od roku 1987 a svádí vodu z kolonie do čističky, která stojí mezi Valtířovem a Velkým Březnem. Původně byla celá zakryta vzrostlými keři, které ale byly kvůli stavbě pokáceny, takže nyní je vše vidět.

„Aby to vypadalo jako podzemní stavba, zakryli to tím, že sem navezli několik náklaďáků zeminy. Navíc je tam problém, že v projektu nikdo neřešil oddělení splaškové kanalizace. Při velkém dešti tak stanice nepojme všechno, splašky vytékají na můj pozemek a znehodnocují ho,“ stěžuje si na další věc Burian.

Nejčtenější

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Florbalové Česko spojila tragédie. Pobodaný hráč přišel o část nohy

Florbalista Radek Zelinka se zotavuje z nepochopitelného útoku.

Už v sobotu začíná v Praze mistrovství světa, které všechny florbalisty na následujících devět dní spojí. Česká...

Zloděj chtěl drobné na rohlíky. Kasičku s penězi pro psí útulek vysál brčkem

Zloděje zachytila bezpečnostní kamera v obchodním domě, když kradl ze sbírky a...

Soud v Teplicích poslal na půl roku do vězení muže, který ukradl pár stokorun. Horší než výše škody je to, koho okradl....

Další z rubriky

Autobus se u Žatce srazil s osobním autem, jeho řidička nepřežila

Nehoda autobusu mladých fotbalistů u Věšína na Příbramsku. (11. 11. 2018)

Srážku s autobusem nepřežila odpoledne řidička osobního auta nedaleko Žatce. Její spolujezdkyni přepravil vrtulník s...

Zloději vypnuli v domě jistič a vykradli důchodce, který ho šel nahodit

Začněte vypnutím jističů.

Dvojice mladíků vymyslela trik, jak okrást svého staršího souseda v panelovém domě v Mostě. V rozvodné skříni na chodbě...

Věznice v Proboštově nebude. Protože radní nevědí, jak dům využít, zboří ho

Dům v popředí půjde k zemi, radnice věří, že díky dotaci provede demolici už...

Budova bývalé Geoindustrie v Proboštově u Teplic, kde měla být nová věznice, půjde k zemi. Radnice ji v lednu koupila...

Najdete na iDNES.cz