Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z honosného hradu zbyla ruina. Teď Šumburk u Klášterce nad Ohří ožívá

  13:16aktualizováno  13:16
Členové spolku Zachránci památek České republiky chtějí zastavit chátrání kdysi honosného hradu Šumburk, který ční vysoko nad Kláštercem nad Ohří. Návštěvníkům nabízí jedinečný rozhled do krajiny, nadchnou i mohutné hradby a zbytky opevnění.

Monumentální hrad Šumburk nad Kláštercem nad Ohří je popisován jako pustý od počátku 17. století. | foto: Městský úřad Klášterec nad Ohří

„Ve spolupráci s Kláštercem chceme Šumburk oživit,“ říká předseda sdružení Miroslav Dub z Dolních Niv u Sokolova. Na Šumburk poprvé zavítal v roce 2012. Jakmile vystoupal mezi zbytky opevnění, měl jasno.

Fotogalerie

„Bylo to tu zarostlé, přístupová lávka částečně rozebraná, okolo nepořádek. Přesto jsem byl místem uchvácen pro jeho rozlehlost a monumentálnost. Hned jsem začal hradby prolézat a začal přemýšlet, co by se tu dalo zlepšit. Doma jsem kontaktoval vedení Klášterce a domluvili jsme se na spolupráci,“ popisuje Dub.

Následovalo založení občanského sdružení a příprava projektu.

„Pustili jsme se hned do práce, zpočátku to byla především spousta administrativy. Loni jsme posekali trávu a náletové dřeviny, provizorně opravili přístupovou lávku přes hradní příkop a vystavěli oddechový altán v půli lesní cesty k hradu, kde si mohou návštěvníci při výstupu odpočinout. Spoustu práce máme ještě před sebou,“ pokračuje Dub.

Hrad Šumburk

Pod původním názvem Nový Šumburk jej založil Vilém ze Šumburka ve 30. letech 15. století. Roku 1449 koupil hrad Vilém z Illburka a od něj jej zanedlouho zakoupili Fictumové. Na počátku 16. století hrad výrazně přestavěli.

Kolem roku 1550 byl téměř celý hrad zničen požárem a od té doby již nesloužil svému účelu. Od počátku 17. století je popisován jako pustý.

Zřícenina se nachází zhruba čtyři kilometry od Klášterce. Turisté se k ní dostanou po červené a žluté značce z lázeňského areálu.

Před několika dny se na úpatí vrchu pod hradem objevila informační cedule s popisem historie a stavby hradu. Turisté se tam dozvědí také o typické floře.

Příští rok přibude lávka a altánek

„V příštím roce máme v plánu kromě úklidu a úpravy dřevin v okolí hradu vybudování bezpečnější přístupové lávky, druhého altánku přímo u hradu a umístění další informační tabule. Zlepšit chceme také značení cesty na vrchol,“ plánuje předseda spolku.

Dlouhodobým cílem nadšenců je statické zajištění hradu a snem oprava částí opevnění.

„Součástí našeho projektu Živý Šumburk jsou také akce pro veřejnost. K tomu je ale nutné mít zajištěné základní zázemí. Rádi bychom zde dělali setkání s přednáškami o historii hradu. Je to výhled na několik let. O všech krocích jednáme s městem a s památkáři,“ dodal Dub.

Spolek prozatím práce na záchraně hradu financoval ze svého, na rozsáhlejší činnost hledá další zdroje. Zájemci se mohou do záchrany zříceniny zapojit i aktivně a stát se členy spolku.

„Členský příspěvek je symbolický. Veškeré příspěvky a dary jsou použity výhradně na nákup materiálu. Rádi bychom požádali o nějaký grant nebo se dohodli s městem na příspěvku,“ poznamenal Dub.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz