Na náměstí v Bílině opravují domy historickými metodami, tak jak doporučili památkáři. Někteří lidé si ale stěžují, že se na nových omítkách tvoří skvrny. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Na náměstí v Bílině opravují domy. Omítky jsou flekaté, zlobí se lidé

  • 4
Dva domy na Mírovém náměstí v Bílině dostaly novou fasádu a na dalších se pracuje. Místo obdivu však opravené budovy sklízejí kritiku. Někteří lidé upozorňují na to, že skrz pár dní hotovou omítku prosvítají bílé skvrny. Může za to zvláštní technologie, kterou doporučili památkáři, brání se město.

"Vypadá to hrozně," namítá Miluše Lovičová, která v jednom z domů už od roku 1982 žije. "A nejde jen o ty skvrny, jsou zde jasně vidět kruhové stopy od hladítka, v jednom místě už omítka praská," popisuje Lovičová, proč si šla stěžovat na radnici.

"Starosta si vzal na mě telefonní číslo a ozval se mi pracovník, který vykonává stavební dozor. Ten mi sdělil, že jsem ženská a nerozumím tomu," dodala.

Zástupci města tvrdí, že za fleky nemohou. "Od obyvatel města zaznamenáváme reakce takové, že se jim nelíbí fasády, z kterých pronikají bílé fleky. Ale to je vlastnost vápenné omítky a domy na náměstí se musí dělat vápennou technologií, kterou doporučí Národní památkový ústav. Z toho důvodu nemůžeme ovlivnit barevnost fasády," říká referent stavebního úřadu Oldřich Jedlička.

"Co nám doporučí památkový ústav, který je odbornou složkou Státní památkové péče, jsme povinni přijmout do svých závazných stanovisek a nějakým způsobem to zde na náměstí vytvořit. Máme možnost vymezit odstín fasády, ale to je jediné, co můžeme," doplnil Jedlička.

"V klasicismu jiné než vápenné nátěry neznali"

"My nikomu nic nenařizujeme, jen doporučujeme," reaguje Petr Hrubý z ústeckého Národního památkového ústavu. Připouští, že vápenné nátěry jsou jiné než akrylátové barvy.

"Ale cílem památkové péče je postupovat historickými metodami a v baroku nebo klasicismu jiné než vápenné nátěry neznali," dodává Hrubý s tím, že v Bílině dosud vápenné omítky nevyužívali. Mírové náměstí přitom patří do bílinské městské památkové zóny.

Oranžovou fasádu dostal dům, do kterého se stěhuje pošta. Zelená je budova hned vedle něj, kde bydlí paní Lovičová a sídlí pojišťovna. Teď se pracuje ještě na rohovém domu, kde vybíhá z náměstí do Wolkerovy ulice. Ten by měl získat okrovou barvu.

Pak bude na řadě další, který stojí přes náměstí u kostela a kde sídlí živnostenský odbor a odbor dopravy. "V této chvíli se opravuje fasáda, nerovnosti a následně se objeví barva zelenošedá," sdělil Jedlička.

Lovičová se prý nehodlá smířit s tím, jak byla její kritika odbytá. "Ještě něco se sousedy připravíme, ale nechci to zatím prozrazovat," dodala.