Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gymnázium v Bohosudově se s následky pobytu Rudé armády potýká dodnes

  13:10aktualizováno  13:10
Biskupské gymnázium v Bohosudově na Teplicku se dodnes potýká s následky pobytu sovětské armády. Přestože poslední sovětský voják objekt opustil v roce 1991, některé prostory, které okupační armáda využívala, skýtají pořád stejný pohled jako tehdy.

Ředitelka biskupského gymnázia v Bohosudově Jana Pucharová ukazuje stopy po střelbě, které v budově zůstaly z éry, kdy v ní sídlila sovětská armáda. | foto: Roman Nešetřil, 5plus2.cz

„Vidíte. Jen holé zdi občas provrtané kulkami či ozdobené útržky ideových plakátů. Vše naprosto zničené, zdevastované,“ provází podkrovím areálu Biskupského gymnázia v Bohosudově ředitelka Jana Pucharová.

Poslední patro školy zatím na obnovu čeká. V úvahu přichází dvě možnosti jeho využití. „Buď bude sloužit jako kongresové centrum, nebo jako ubytovací prostor. Vše záleží na penězích,“ říká ředitelka.

Připomenutím pobytu sovětských okupantů je zbytek agitační fresky na fasádě nedaleko vstupních dveří. „Ten ale brzy zmizí. Ještě koncem tohoto roku totiž začne zateplování školy, po němž dostane budova nový plášť,“ podotýká Pucharová.

Stavební práce provedené od roku 1991 už spolkly více než sto milionů korun. „Další miliony stálo vybavení školy,“ doplňuje ředitelka Pucharová.

Kapli zachránilo, že v ní byl muniční sklad

Biskupské gymnázium bylo v Bohosudově založeno už před 335 lety. Nejpohnutější část historie je ale spjatá s dvacátým stoletím.

Fotogalerie

„V roce 1939 museli zdejší církevní školu opustit všichni studenti. Areál s klášterem nacisté změnili na školu ochranné policie. V roce 1945 zde byl lazaret, o dva roky později se obnovila činnost gymnázia,“ připomíná zástupce ředitele Biskupského gymnázia Bohosudov Jiří Breu.

Nikdo tehdy netušil, že obnovení činnosti bude mít jepičí život. Zatímco studenti přešli do klasických škol, kněží končili na vojně a posléze v žalářích. Kasárna sovětských vojsk pak byla v areálu hned od roku 1968. Brány školy se znovu otevřely až v roce 1993.

„Relativně zachovalá byla pouze kaple, kterou používali jako muniční sklad,“ doplnila ředitelka Pucharová. O dva roky později se gymnázium přesunulo do původní školní budovy a zároveň se otevřela základní škola. Tu před několika lety doplnila i škola mateřská.

Po sovětských vojácích zůstalo v areálu také dědictví v podobě nevybuchlé munice. „V areálu se našly třeba ostré náboje ze samopalů, přestože to před odchodem dost důkladně čistili,“ dodává učitelka češtiny a dějepisu Iva Reichová.

Při výbuchu tanku zahynulo nejméně patnáct vojáků

Odchod Rudé armády v roce 1991 provázela tragédie. V jednom z tanků, které byly odstavené v garáži, vybuchla munice.

„Podle sdělení velení Střední skupiny sovětských vojsk na místě zahynuli tři důstojníci a dvanáct vojáků. Dalších pět vojáků bylo převezeno s těžkými zraněními do teplické nemocnice,“ psaly tehdejší okresní noviny.

Podle některých pamětníků ale bylo obětí podstatně víc.

„Říkalo se, že spoustu mrtvol schovali do sklepa a pak odvezli do Ruska,“ říká ředitelka Pucharová, která tehdy výbuch slyšela až doma na druhém konci Krupky. Kusy tanků tehdy létaly až na zahrádky u stadionu vzdáleného zhruba půl kilometrů od výbuchu.

Na temnou minulost ve škole nezapomínají. „Až do konce listopadu probíhají na chodbách dvě výstavy. Ta první připomíná osmdesátá léta na Teplicku, ta druhá přímo pobyt sovětských vojsk zde,“ upřesňuje učitelka Reichová.

Na přípravě expozice se podílely studentky Nikola a Monika. Obě mají kořeny na Ukrajině. Podle jejich zjištění se veteráni z Bohosudova dodnes schází a také mají vlastní webové stránky. Někteří z nich na výstavu dokonce zapůjčili svá vyznamenání a součásti uniforem.

Dobová reportáž o výbuchu tanku v Bohosudově:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz