Hrad nad Kamenicí představuje typickou pevnostní architekturu období husitských...

Hrad nad Kamenicí představuje typickou pevnostní architekturu období husitských válek. Jeho součástí je dnes 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna. | foto: Jitka Erbenová/Wikipedie

Kamenice opraví hrad a omezí vstup, vandalové kradou šindele na oheň

  • 0
Česká Kamenice začne v srpnu opravovat hrad na Zámeckém vrchu. Obnoví zdivo a dřevěnou vyhlídkovou věž, do níž zatéká. Poničili ji vandalové, kteří z ní rozebrali šindel, aby měli čím topit. Radnice kvůli nim uvažuje o tom, že přístup na památku omezí.

"Opravy vyvalených zhruba dvou kubíků zdiva jsou závislé zejména na velmi obtížné dopravě materiálu, lešení a technického vybavení na 530 metrů vysoký Zámecký vrch," přiblížila plánované opravy českokamenická starostka Hana Štejnarová.

Historie hradu

  • Vybudován byl kolem roku 1441 pány z Vartemberka
  • Roku 1442 jej vypálili Lužičané, ale byl obnoven a sloužil asi až do poloviny 16. století
  • Poté pustnul, až za třicetileté války v roce 1639 byl využit jako vojenská pevnost. Tehdy hrad dobyli Švédové a zapálili.
  • V roce 1880 ho českokamenický okrašlovací spolek zpřístupnil, vestavěl do něj pohostinství s 16 metrů vysokou rozhlednou
  • Po 2. sv. válce opět pustl, v letech 1995–96 byly zdi hradu zpevněny a v roce 1998 postavena nová věž.

Cesta k hradu je totiž velmi složitá i pro obvyklou techniku. Čedičový skalní podklad znemožňuje hlavně ve vlhkém počasí pohyb terénních aut.

Podle prvních odhadů radnice, jež se o památku stará, bude oprava zdiva stát zhruba 82 tisíc korun.

"Bohužel je to jen odhad. Je nutné postavit lešení a ověřit stav stávajícího zdiva," přiblížila Štejnarová.

Radnice opraví i dřevěnou vyhlídkovou věž, která byla uvnitř trosek hradu postavená až v roce 1998, ale nyní je napadena zhoubnou dřevomorkou. Její rozšiřování mají na svědomí vandalové, kteří na vrcholu rozhledny soustavně rozebírají šindelovou krytinu, a do konstrukce tak zatéká.

Chytit vandaly je takřka nemožné

"Šindele i části dřevěného ostění jsou snadným zdrojem k rozdělávání ohníčků," poznamenala starostka. Nenechavce totiž varovné tabule i s možnou pokutou až 50 tisíc korun nezastaví.

Chytit vandaly při činu je na volně přístupné památce takřka nemožné a varovné tabule s hrozbou pokuty až 50 tisíc korun je nezastaví. "Proto začínáme uvažovat, že přístup omezíme," sdělila Štejnarová.

Radnice má peníze jen na základní údržbu

Na hrad vede zelená turistická trasa a nyní ho ročně navštíví deset tisíc návštěvníků.

V roce 1994 město hrad zachránilo před demolicí, opravy pak stály 1,8 milionu korun. Poslední renovace kamenného zdiva před čtyřmi lety přišla na 100 tisíc korun.

Radnice už také má z loňského roku zpracovaný projekt na nutnou opravu přístupové komunikace a přívod elektrické energie. "Náklady jsou však ve statisícových částkách a bez dotačních pobídek město nebude schopno tak velké opravy financovat," dodala Štejnarová.