Ústecké sídliště Mojžíř.

Ústecké sídliště Mojžíř. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Oprav problémového ústeckého sídliště bude méně, místní se nezapojili

  • 4
Ústí přistoupilo k zeštíhlení projektu, který má pomoci zvelebit problematické sídliště Mojžíř. Projekt, závislý na dotacích, je podmíněn finanční spoluúčastí bytových družstev či společenstev vlastníků bytů. Místní se však do akce příliš nezapojili.

"Zjednodušeně řečeno, vlastníci bytových domů a družstva nečerpají finance v takové výši, aby umožnili městu využít plánované peníze na jeho projekty, a tím hrozilo nedodržení finančního a časového harmonogramu, ke kterému jsme zavázáni prostřednictvím Dohody o realizaci integrovaného plánu rozvoje města," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Solničková s tím, že z původních bezmála 160 milionů město snížilo rozpočet oprav v Mojžíři na 80 milionů korun.

Oživení a zkrášlení sídliště, kam se v posledních letech stěhují především Romové a sociálně slabí, chce město uskutečnit právě v rámci integrovaného plánu rozvoje. Prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj má větší část investic pokrýt dotace.

Projekt je rozdělen do dvou částí - revitalizace veřejných prostranství, která je v režii města, a obnova bytových domů, do které musí vložit své peníze místní.

Objem peněz, které smí město proinvestovat v obnově veřejných prostranství, ale záleží právě na tom, kolik dají místní družstevníci do oprav svých domů.

"Čím méně bytových domů bude rekonstruováno, tím méně bude opravených chodníků, silnic a podobně," vysvětlila Solničková.

Ústecké sídliště Mojžíř.

Sídliště Mojžíř čelí exodu místních usedlíků.

Maximum, které město na obnovu veřejných prostranství v Mojžíři mohlo na dotaci získat, bylo 151 milionů korun. To by ale vklad vlastníků do opravy paneláků musel dělat skoro 120 milionů. Jejich projekty jsou ale daleko skromnější.

"Na projekty vlastníků bytových jednotek by letos mělo být vynaloženo zhruba 23 milionů korun, z toho 60 procent tvoří dotace, kterou vlastníci dostanou proplacenou od ministerstva pro místní rozvoj," řekla Solničková.

Procentuální výše dotace pro město, tedy pro projekty zaměřené na oživení veřejných prostranství, činí 85 procent z celkových výdajů. "Po aktuální změně rozpočtu jsou 80 milionů, a dotace tedy činí 68 milionů. Celkové výdaje na projekty vlastníků jsou 53,84 milionů a z toho dotace je stále 60 procent, tedy 32,3 milionu," vyjmenovala mluvčí.