Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opozice v Litvínově žádá kvůli kalům referendum, chce znát hlas lidu

  12:25aktualizováno  12:25
Má město Litvínov aktivně využít všech prostředků, aby zabránilo dlouhodobému skladování jedovatých kalů z Ostravska na skládce Celio? Takovou otázku chce lidem v referendu položit litvínovská opozice. Návrh předloží na jednání zastupitelstva v prosinci, vedení radnice se však k záměru staví chladně.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

Opoziční sociální demokraté se pokusili prosadit referendum již na mimořádném zastupitelstvu zabývajícím se kaly na počátku listopadu, ale neuspěli.

"Rozhodli jsme se návrh znovu předložit na jednání v prosinci. Teď proběhne spalovací zkouška v Čížkovicích, nějaké kroky chystá i vedení kraje. Uvidíme a pokusíme se prohlasovat návrh na referendum znovu. Proto ani neprobíhá žádná masová kampaň se sbíráním podpisů, myslíme si, že zastupitelé by tímto způsobem měli chtít názor obyvatel města poznat," uvedl Martin Klika z litvínovské opoziční ČSSD.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Vedení Litvínova je ale k vyhlášení referenda o kalech hodně zdrženlivé. "Jsme v zastupitelstvu rozděleni, a pokud taková kontroverzní věc je, tak ji opozice využije," reagoval starosta Milan Šťovíček.

"Už jsme udělali hodně kroků, abychom měli garanci, že tu kaly nezůstanou a že se vše kolem nich děje v souladu s bezpečnostními pravidly a správně. Pokud opozice něco chystá, nenechám se znervóznit a budu pokračovat v tom, jak v otázce kalů město postupuje," dodal Šťovíček.

Kraj prověří povolení

Litvínovský zastupitel Martin Klika je zároveň krajský radní. Proto mohl naznačit, že určité opatření týkající se ukládání a zpracování kalů v regionu se může připravovat i na krajské úrovni.

Kraj přitom nemá příliš možností, co se situací dělat. Pravděpodobně proto začne s prověřováním integrovaných povolení, která mají cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic, kde se má materiál z lagun pálit, a skládka Celio, sloužící jako šestiletý mezisklad tohoto odpadu.

"Krajský odbor životního prostředí se na základě usnesení rady kraje bude tímto zabývat," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Proti pálení kalů z ostravských lagun v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic se na severu Čech zvedla vlna odporu. V pátek v Teplicích kvůli tomu proběhla první demonstrace, následující den lidé protestovali v Litoměřicích. (čtěte zde)
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz