Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opozice v Litvínově žádá kvůli kalům referendum, chce znát hlas lidu

  12:25aktualizováno  12:25
Má město Litvínov aktivně využít všech prostředků, aby zabránilo dlouhodobému skladování jedovatých kalů z Ostravska na skládce Celio? Takovou otázku chce lidem v referendu položit litvínovská opozice. Návrh předloží na jednání zastupitelstva v prosinci, vedení radnice se však k záměru staví chladně.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

Opoziční sociální demokraté se pokusili prosadit referendum již na mimořádném zastupitelstvu zabývajícím se kaly na počátku listopadu, ale neuspěli.

"Rozhodli jsme se návrh znovu předložit na jednání v prosinci. Teď proběhne spalovací zkouška v Čížkovicích, nějaké kroky chystá i vedení kraje. Uvidíme a pokusíme se prohlasovat návrh na referendum znovu. Proto ani neprobíhá žádná masová kampaň se sbíráním podpisů, myslíme si, že zastupitelé by tímto způsobem měli chtít názor obyvatel města poznat," uvedl Martin Klika z litvínovské opoziční ČSSD.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Vedení Litvínova je ale k vyhlášení referenda o kalech hodně zdrženlivé. "Jsme v zastupitelstvu rozděleni, a pokud taková kontroverzní věc je, tak ji opozice využije," reagoval starosta Milan Šťovíček.

"Už jsme udělali hodně kroků, abychom měli garanci, že tu kaly nezůstanou a že se vše kolem nich děje v souladu s bezpečnostními pravidly a správně. Pokud opozice něco chystá, nenechám se znervóznit a budu pokračovat v tom, jak v otázce kalů město postupuje," dodal Šťovíček.

Kraj prověří povolení

Litvínovský zastupitel Martin Klika je zároveň krajský radní. Proto mohl naznačit, že určité opatření týkající se ukládání a zpracování kalů v regionu se může připravovat i na krajské úrovni.

Kraj přitom nemá příliš možností, co se situací dělat. Pravděpodobně proto začne s prověřováním integrovaných povolení, která mají cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic, kde se má materiál z lagun pálit, a skládka Celio, sloužící jako šestiletý mezisklad tohoto odpadu.

"Krajský odbor životního prostředí se na základě usnesení rady kraje bude tímto zabývat," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Proti pálení kalů z ostravských lagun v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic se na severu Čech zvedla vlna odporu. V pátek v Teplicích kvůli tomu proběhla první demonstrace, následující den lidé protestovali v Litoměřicích. (čtěte zde)

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Najdete na iDNES.cz