Operace pacientky. | foto: Krajská zdravotní a.s.

Premiérová operace zad v Česku. Lékaři napravili páteř tyčemi na míru

  • 1
Lékaři v Ústí nad Labem jako první v Česku využili implantát vyrobený na míru pacientce, kterou trápila skolióza. Nejprve vznikl virtuální model ideálního zakřivení páteře a podle něj implantát ve Francii zhotovili.

Pětašedesátiletá žena ze Stráže pod Ralskem si poslední léta vytrpěla se zády své. „Měla bolesti a oslabené nohy. Nemohla chodit delší vzdálenost,“ líčí Martin Sameš, přednosta neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice.

Potíže ženě způsobovala deformace páteře. V úvahu přicházelo jediné řešení - operace. V případě této pacientky se však z lékařského hlediska nejednalo o běžnou rutinu.

„Náprava páteře se provádí pomocí šroubů zavedených do jednotlivých obratlů a následně pospojovaných pomocí dlouhých tyčí titanu nebo ocelové slitiny,“ vysvětluje zákrok Sameš.

Dosud se musely ohýbat tyče na sále

A právě zmíněné tyče dorazily na sál k operatérům již připravené přímo podle potřeb pacientky. Dosud byla praxe taková, že lékaři museli tyče ohýbat přímo při samotném zákroku.

„Na základě rentgenových snímků daného pacienta a našeho plánu individuální operační korekce provedeme počítačovou simulaci. Analýzou výsledného plánovaného upraveného zakřivení páteře, které pacientovi přinese největší prospěch, vznikne virtuální model. Na jeho základě jsou zhotoveny tyče,“ popisuje operatér Petr Vachata.

V Ústí se na zákrok připravovali dva měsíce. „Výroba tyčí trvala tři týdny. Experti z Francie se u nás na klinice byli i podívat,“ uvádí přednosta Sameš.

Pokroková metoda má řadu výhod. Vedle přesnějšího zakřivení tyče je to třeba její větší pevnost.

Tři měsíce v plastovém korzetu

„Každá změna zakřivení ohýbáním oslabuje pevnost materiálu a zvyšuje riziko selhání v budoucnosti. Benefitem je i úspora času. Tvarování tyčí spojujících velké množství šroubů kleštěmi zabere nemalou dobu. Pacient tedy nemusí být tak dlouho pod narkózou,“ doplňuje Vachata.

Lékaři mohou metodu využívat i při nápravě jiných typů deformací páteře. Tyto typy zákroků jsou považovány za extrémně složité a náročné. Provází je totiž vysoké riziko komplikací.

„Používáme při nich nejmodernější technologie včetně intraoperační navigace pomocí CT přístroje, která zajišťuje správné a přesné zavedení jednotlivých implantátů a šroubů,“ poznamenává Sameš.

Pacientka je nyní už z nemocnice doma. Tři měsíce bude muset nosit plastový korzet.

„Postupně se vrací do běžných aktivit. Co vím, tak s výsledkem operace je spokojená,“ podotýká přednosta kliniky.

Další takový zákrok provedou ústečtí neurochirurgové v nejbližších dnech. Lékaři zároveň pevně věří, že se metoda rychle rozšíří i do jiných českých nemocnic.