Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opatrovnictví malé obce neúměrně zatěžuje, stát jim slibuje úlevu

  13:05aktualizováno  13:05
Zastupovat je u soudu, hlídat jim účty a majetek, vyřizovat dědictví, ale třeba i rozhodovat o operacích musejí starostové za lidi, kteří žijí v sociálních ústavech na katastru obce. Podle nového občanského zákoníku totiž jsou starostové a úředníci obcí jejich opatrovníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zejména pro nejmenší obce na severu Čech, kde je takových ústavů řada, je to ale velká zátěž a nastavení systému tvrdě kritizují.

„Jak mohou starostové bez patřičného vzdělání rozhodovat o operacích nebo o tom, zda je někdo schopen snést narkózu třeba u zubaře, protože je schopen ho pokousat? Vyžadujeme proto od lékařů souhlas k operacím, což se zase často nelíbí jim,“ řekl František Moravec, starosta Starých Křečan na Šluknovsku.

Radnice ve Starých Křečanech se stará o 31 lidí žijících v sociálním ústavu. Většinou jsou mentálně postižení a žádnou rodinu už nemají nebo se jich příbuzní zřekli.

Zátěží je složité zajištění souhlasu k operaci či narkóze i pro nemocnice. „Staniční sestry z oddělení kontaktují sociální sestry, ty volají starostům a ti poté navštíví příslušné oddělení v nemocnici a dávají souhlas s ošetřením nebo s operací,“ přiblížil praxi Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která v regionu spravuje pět největších nemocnic.

Systém postavený na hlavu, říkají starostové

Ve Vilémově nedaleko Křečan, kde je na úřadě vedle starosty ekonomka a paní na podatelně, se starají o pět opatrovanců. „To ještě zvládáme. Ale celý systém je postavený na hlavu,“ podotkl starosta Hynek Raichart.

Starostové nechápou, proč občanský zákoník přenesl veřejné opatrovnictví na obce ze sociálních ústavů, kde se přitom počet zaměstnanců nezměnil a jsou navíc s klienty každý den. 

„Je to hloupé rozhodnutí od stolu v Praze, které nemá s realitou nic společného,“ uvedla i starostka Vejprt na Chomutovsku Jitka Gavdunová.

Situace se zlepšila aspoň v tom, že stát obcím na každého opatrovance posílá měsíčně 29 tisíc korun. 

Jednou z možností princip dobrovolnosti

„Plníme v přenesené působnosti úkol státu a ten nám poslední rok a půl už posílá 1,2 milionu korun, které nemusíme platit ze svého rozpočtu. V malých obcích ale stále hodně věcí zůstává na bedrech starostů. A ústavů je v pohraničí hodně, protože za komunismu se postižení lidé posílali na periferie, kde nebyli příliš vidět,“ poukázal Jan Kolář, starosta Krásné Lípy na Děčínsku, která se stará o 53 mentálně postižených lidí.

„Stíháme to na hranici svých sil a za cenu, že už se stejně tak nemůžeme věnovat třeba důchodcům. Občanský zákoník přitom ani neřeší, co vše má veřejný opatrovník vykonávat, a ministerstva si nás přehazují jako horký brambor,“ popsal Moravec ze Starých Křečan.

MF DNES to zakusila také. Metodický pokyn pro města a obce vydává ministerstvo vnitra. To ale redakci s dotazy odkázalo na ministerstvo práce a sociálních věcí a to zase na resort spravedlnosti.

„Ministerstvo spravedlnosti se chystá vládě předložit návrh na řešení situací, kdy obec není schopna funkci opatrovníka vykonávat. Jednou z možností je princip dobrovolnosti. Návrh počítá i s možností zásahu soudu v případech, kdy obec svou funkci nezvládá. Cílem by mělo být přenesení opatrovnictví na obec, která funkci již bez potíží splnit zvládne,“ sdělila nakonec mluvčí resortu Lucie Machálková, že stát si je těžkostí vědom a připravuje opatření, jak systém upravit k lepšímu.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Další z rubriky

Na Mezní Louku turisty vyveze nová atrakce, silniční Hřenský expres

V Hřensku začal jezdit turistický vláček - Hřenský expres.

Turisté mohou v Hřensku využívat novou atrakci. Z nejníže položené obce v Česku, která je vstupní branou do Národního...

Děčínská firma na opravu vagonů má novou halu za čtyřicet milionů

Opravna železničních vagonů Ryko - provoz.

Novou výrobní halu na demontáž nákladních vagonů za 40 milionů korun právě dokončila děčínská firma Ryko, která je...

V Ústeckém kraji přibývá veřejných stadionů, kde lze sportovat zdarma

V atletickém areálu Bažantnice Duchcov je veřejné hřiště. Trénovali zde...

V několika městech v Ústeckém kraji jsou k dispozici stadiony a sportovní dráhy pro veřejnost zdarma. V posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz