Opatrovnictví malé obce neúměrně zatěžuje, stát jim slibuje úlevu

  13:05aktualizováno  13:05
Zastupovat je u soudu, hlídat jim účty a majetek, vyřizovat dědictví, ale třeba i rozhodovat o operacích musejí starostové za lidi, kteří žijí v sociálních ústavech na katastru obce. Podle nového občanského zákoníku totiž jsou starostové a úředníci obcí jejich opatrovníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zejména pro nejmenší obce na severu Čech, kde je takových ústavů řada, je to ale velká zátěž a nastavení systému tvrdě kritizují.

„Jak mohou starostové bez patřičného vzdělání rozhodovat o operacích nebo o tom, zda je někdo schopen snést narkózu třeba u zubaře, protože je schopen ho pokousat? Vyžadujeme proto od lékařů souhlas k operacím, což se zase často nelíbí jim,“ řekl František Moravec, starosta Starých Křečan na Šluknovsku.

Radnice ve Starých Křečanech se stará o 31 lidí žijících v sociálním ústavu. Většinou jsou mentálně postižení a žádnou rodinu už nemají nebo se jich příbuzní zřekli.

Zátěží je složité zajištění souhlasu k operaci či narkóze i pro nemocnice. „Staniční sestry z oddělení kontaktují sociální sestry, ty volají starostům a ti poté navštíví příslušné oddělení v nemocnici a dávají souhlas s ošetřením nebo s operací,“ přiblížil praxi Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která v regionu spravuje pět největších nemocnic.

Systém postavený na hlavu, říkají starostové

Ve Vilémově nedaleko Křečan, kde je na úřadě vedle starosty ekonomka a paní na podatelně, se starají o pět opatrovanců. „To ještě zvládáme. Ale celý systém je postavený na hlavu,“ podotkl starosta Hynek Raichart.

Starostové nechápou, proč občanský zákoník přenesl veřejné opatrovnictví na obce ze sociálních ústavů, kde se přitom počet zaměstnanců nezměnil a jsou navíc s klienty každý den. 

„Je to hloupé rozhodnutí od stolu v Praze, které nemá s realitou nic společného,“ uvedla i starostka Vejprt na Chomutovsku Jitka Gavdunová.

Situace se zlepšila aspoň v tom, že stát obcím na každého opatrovance posílá měsíčně 29 tisíc korun. 

Jednou z možností princip dobrovolnosti

„Plníme v přenesené působnosti úkol státu a ten nám poslední rok a půl už posílá 1,2 milionu korun, které nemusíme platit ze svého rozpočtu. V malých obcích ale stále hodně věcí zůstává na bedrech starostů. A ústavů je v pohraničí hodně, protože za komunismu se postižení lidé posílali na periferie, kde nebyli příliš vidět,“ poukázal Jan Kolář, starosta Krásné Lípy na Děčínsku, která se stará o 53 mentálně postižených lidí.

„Stíháme to na hranici svých sil a za cenu, že už se stejně tak nemůžeme věnovat třeba důchodcům. Občanský zákoník přitom ani neřeší, co vše má veřejný opatrovník vykonávat, a ministerstva si nás přehazují jako horký brambor,“ popsal Moravec ze Starých Křečan.

MF DNES to zakusila také. Metodický pokyn pro města a obce vydává ministerstvo vnitra. To ale redakci s dotazy odkázalo na ministerstvo práce a sociálních věcí a to zase na resort spravedlnosti.

„Ministerstvo spravedlnosti se chystá vládě předložit návrh na řešení situací, kdy obec není schopna funkci opatrovníka vykonávat. Jednou z možností je princip dobrovolnosti. Návrh počítá i s možností zásahu soudu v případech, kdy obec svou funkci nezvládá. Cílem by mělo být přenesení opatrovnictví na obec, která funkci již bez potíží splnit zvládne,“ sdělila nakonec mluvčí resortu Lucie Machálková, že stát si je těžkostí vědom a připravuje opatření, jak systém upravit k lepšímu.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Najdete na iDNES.cz